Ochrona roślin w trakcie suszy

Podziel się

Czy susza ma znaczenie dla skuteczności oprysków wykonywanych dla ochrony roślin przed chorobami lub szkodnikami? Jak powinna wyglądać ochrona roślin w trakcie suszy?

Aby rośliny mogły radzić sobie w okresie niedoboru wody, muszą być w dobrej kondycji i odznaczać się wysoką zdrowotnością. Dlatego duże znaczenie odgrywa w tym czasie ochrona roślin.

Dla skuteczności zabiegu ważna jest przede wszystkim temperatura otoczenia. Zbyt wysoka temperatura podczas stosowania środków ochrony roślin często skutkuje wystąpieniem efektów ubocznych na roślinach w postaci np. chlorozy lub nekrozy nadziemnych części roślin, prowadząc nawet do ich zniszczenia.

Wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza aktywują w roślinach mechanizmy obrony przed suszą, np. wytwarzanie na liściach grubszej warstwy kutikuli, która utrudnia przenikanie związków chemicznych do wnętrza liści.

Rośliny uprawne będące w strefie suszy mogą mieć zatem mniejszą wrażliwość na stosowane preparaty ochrony roślin. Ich tkanki są mniej jędrne, co nie sprzyja pobieraniu i przemieszczaniu tych substancji.

W czasie suszy ważny jest właściwy wybór środka o szerokim spektrum działania, wykonywanie zabiegu w odpowiedniej temperaturze, aby uzyskać skuteczność, oraz dodanie środków wspomagających przyczepność preparatu (adiuwantu).

Dla większości środków ochrony roślin optymalna temperatura, w której powinno wykonywać się zabiegi to 12–20°C. W takich warunkach uzyskuje się pełną skuteczność, stosując nawet najniższe z zalecanych dawek.

Woda oszczędnie i racjonalnie – to propozycja e-booka, z którego wiedza skutecznie wesprze w okresie nie tylko w trakcie suszy.

 

Ochrona roślin w trakcie suszy – jeszcze więcej informacji znajdą Państwo w artykule Upał i susza – ratujmy warzywa!.

Polecamy również artykuł Jak uprawiać glebę latem?

Inni czytali / oglądali także:

Warzywa odporne na suszę

Sposoby i ekologiczne środki ochrony roślin

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się