Ochrona roślin w trakcie suszy

Czy susza ma znaczenie dla skuteczności oprysków wykonywanych dla ochrony roślin przed chorobami lub szkodnikami?

Aby rośliny mogły radzić sobie w okresie niedoboru wody, muszą być w dobrej kondycji i odznaczać się wysoką zdrowotnością. Dlatego duże znaczenie odgrywa w tym czasie ochrona roślin.

Dla skuteczności zabiegu ważna jest przede wszystkim temperatura otoczenia. Zbyt wysoka temperatura podczas stosowania środków ochrony roślin często skutkuje wystąpieniem efektów ubocznych na roślinach w postaci np. chlorozy lub nekrozy nadziemnych części roślin, prowadząc nawet do ich zniszczenia.

Wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza aktywują w roślinach mechanizmy obrony przed suszą, np. wytwarzanie na liściach grubszej warstwy kutikuli, która utrudnia przenikanie związków chemicznych do wnętrza liści.

Rośliny uprawne będące w strefie suszy mogą mieć zatem mniejszą wrażliwość na stosowane preparaty ochrony roślin. Ich tkanki są mniej jędrne, co nie sprzyja pobieraniu i przemieszczaniu tych substancji.

W czasie suszy ważny jest właściwy wybór środka o szerokim spektrum działania, wykonywanie zabiegu w odpowiedniej temperaturze, aby uzyskać skuteczność, oraz dodanie środków wspomagających przyczepność preparatu (adiuwantu).

Dla większości środków ochrony roślin optymalna temperatura, w której powinno wykonywać się zabiegi to 12–20°C. W takich warunkach uzyskuje się pełną skuteczność, stosując nawet najniższe z zalecanych dawek.

 

 

 

 

 

Źródło: „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com