Sadzenie czereśni karłowych jesienią
Czy czereśnie karłowe można sadzić jesienią? Często docierają do nas sprzeczne informacje – z jednej strony, że to najlepsza pora na sadzenie, z drugiej, że drzewka te przemarzną.
Sprawdź dostępne w naszym sklepie e-booki:
Czereśnie karłowe to bardzo dobry zakup do ogrodu i na działkę. Wcześnie wejdzie w okres owocowania i będzie łatwiejsza do formowania, cięcia i ochrony. Obecnie wiele odmian jest w dużym stopniu lub całkowicie odporna na mróz. Jeżeli kupimy czereśnię karłową jesienią, wówczas lepiej ją posadzić niż zadołować czekając do wiosny. Podczas jesiennego sadzenia też stosujemy palik i dodatkowo wykonujemy kopczyk wokół pnia, tak aby zakryć miejsce okulizacji. Przed nadejściem silnych mrozów całą czereśnię okrywamy osłoną z zimowej agrowłókniny.
W sprzedaży są także dostępne drzewka roczne i one najszybciej przemarzną, jeżeli po jesiennym sadzeniu przyjdzie mroźna zima z minimalną temperaturą -20ºC. Jeżeli tak silnym mrozom będzie towarzyszyć brak śniegu, to może przemarznąć nie tylko odmiana, ale również podkładka. W cieplejszych rejonach Polski takie zimy raczej się nie zdarzają, natomiast często występują podczas zim okresy ociepleń, które rozhartowują drzewa owocowe, a wtedy powrót nawet niewielkiego chłodu może spowodować uszkodzenia mrozowe drzew posadzonych jesienią. Dlatego takie drzewka czereśni zaleca się sadzić wiosną, ze względu na ryzyko przemarznięcia młodych drzewek podczas ostrych, mroźnych zim.
Aby ograniczyć ryzyko uszkodzeń mrozowych warto sadzić drzewka czereśni karłowej wiosną, np. w połowie kwietnia. Drzewko sadzimy przy paliku, który jest niezbędny w przypadku drzewek karłowych i regularnie podlewamy.
Polecamy inne artykuły na portalu:
Jak chronić owoce przed ptakami?
Jak dbać o drzewa owocowe – przerzedzanie kwiatów
Kiedy bieli się drzewa? Czy robimy to wiosną?
Cięcie odmładzające, czyli jak zmniejszyć rozmiary korony drzewa owocowego?
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot. Shutterstock.com