Letnie nawożenie kompostem

Podziel się

Letnie nawożenie kompostem, czyli najcenniejszym nawozem w uprawach amatorskich przynosi wiele pożytku.

Systematycznie stosowany podnosi żyzność gleby, poprawia jej właściwości. Jest niezastąpionym źródłem próchnicy i dostępnych dla roślin składników pokarmowych.

Sprawdź e-booki dostępne w naszym sklepie:

 

Dojrzałym kompostem można zasilać wszystkie rośliny w ogrodzie, bez obawy o ich przenawożenie. Gotowy do zastosowania nawóz odznacza się ciemną barwą, jest jednorodny, pulchny, bez pozostałości nierozłożonych części roślin, o zapachu ściółki leśnej. Nie ma już w nim dżdżownic, które po zakończonym rozkładzie resztek organicznych opuściły pryzmę.

Warto wiedzieć, że…

Użycie niedojrzałego kompostu, gdy procesy rozkładu materii nie zakończyły się, może okazać się dla roślin szkodliwe – wydzielające się gazy mogą działać toksycznie na siewki lub młode rośliny.

Letnie nawożenie kompostem – co zasilamy?

Kompost przeznaczony jest do zasilania wszystkich upraw:

  • warzyw,
  • kwiatów,
  • bylin,
  • drzew i krzewów owocowych i ozdobnych,
  • trawników,

a także pod poplon. Może być też składnikiem podłoża dla roślin uprawianych w pojemnikach.

Jedynym wyjątkiem są rośliny wybitnie kwasolubne (borówka wysoka, wrzosy, wrzośce, azalia), dla których kompost powstały z tradycyjnie używanych materiałów ma zbyt wysoki odczyn (pH 6,5–7) – dla nich warto przygotować oddzielny kompost z materiałów zakwaszających.

Przed użyciem

Kompost powinien być przerafowany, czyli przesiany przez metalową siatkę o oczkach średnicy 1,5–2 cm. Większe elementy wracają na pryzmę, przesiane zaś – to gotowy pełnowartościowy nawóz.

Jak stosować?

Kompost rozsypujemy na powierzchnię gleby lub płytko z nią mieszamy. Nie powinien być głęboko przekopywany, ponieważ zawiera dużo próchnicy i dostępnych dla roślin składników pokarmowych, zatem należy go rozkładać tam, gdzie znajduje się główna masa korzeni roślin.

Letnie nawożenie kompostem – dawkowanie

Dawki są uzależnione od rodzaju gleby, jej zasobności w składniki pokarmowe oraz od wymagań pokarmowych zasilanych roślin. Średnio kompost używany jest w ilości 2–3 kg/m2, ale na glebach lekkich i pod rośliny o wysokich wymaganiach, dawkę można zwiększyć do 5–8 kg/m2.

Dla warzyw

Wszystkie warzywa korzystnie reagują na zasilanie kompostem. Rozsypując go nie zapominajmy o warzywach wieloletnich po zbiorach (szczypiorek, rabarbar, szparag), by wzmocnić je i przygotować do plonowania w kolejnym roku. Kompost jest również przydatny dla roślin pod osłonami. Warto nim także zasilać zioła.

Rośliny ozdobne

Wokół rosnących bylin warto rozsypać kilkucentymetrową warstwę kompostu i wymieszać go delikatnie z glebą. Po wyrwaniu bratków czy innych jednorocznych, przed sadzeniem kolejnych kwiatów, warto również wnieść kompost.

Trawnik, drzewa i krzewy owocowe

Tym cennym nawozem można też zasilać trawnik, rozsypując na nim równomiernie warstwę 1 cm. Kompost będzie również przydatny w kwaterze sadowniczej pod krzewy i drzewka owocowe. Jeśli jeszcze dosadzamy rośliny, kompostem można wypełniać dołki.

 

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się