Uprawa roślin późną wiosną

Podziel się

Jeśli czas dla ogrodu znajdziemy dopiero późną wiosną, to czy uda się nadgonić prace uprawowe tak, by nie odbiło się to ujemnie na plonie i jakości naszych roślin?

Opóźnienie wiosennych prac nie musi oznaczać niepowodzenia w uprawach, ale przy wczesnej i ciepłej wiośnie (takie są od kilku ostatnich lat), jednak trzeba się spieszyć, tak by dostosować prace uprawowe do faz rozwojowych roślin.

Rozpoczynając je z początkiem maja, z uprawy wielu gatunków warzyw jednak będziemy zmuszeni zrezygnować – np. z wczesnej uprawy sałaty, rzodkiewki, szpinaku, grochu, bobu. Posadzoną w maju cebulę dymkę zbierzemy nieco później niż sadzoną w końcówce marca lub pod osłonami. Ale uprawa warzyw ciepłolubnych oraz tzw. śródplonów nawet przy trochę spóźnionej agrotechnice nie powinna być zawodna.

Uprawa roślin późną wiosną – prace do wykonania:

  1. Prace porządkowe

Przede wszystkim należy uprzątnąć z ogrodu wszelkie resztki organiczne (np. liście, resztki roślin), przeznaczając je do kompostowania. Wszystkie grządki trzeba oczyścić z chwastów, na rabatach bylinowych wzruszyć ziemię i zasilić rośliny.

  1. Uprawa gleby

Wiosną, szczególnie pod jej koniec, nie jest wskazane głębokie przekopywanie gleby, gdyż powoduje to znaczne przesuszenie warstwy uprawnej, a zarazem straty cennej wody nagromadzonej w glebie w okresie jesieni i zimy. Ograniczamy się tylko do płytkiego wzruszenia powierzchni gleby, uformowania grządek i wyrównania powierzchni przed siewem i sadzeniem roślin.

  1. Nawożenie późną wiosną

Podczas uprawek stosujemy nawożenie kompostem (3–4 kg/m2) tych grządek, które są przeznaczone dla warzyw bardziej wymagających. Kompost powinien być dobrze rozłożony i mokry, gdyż przekopując suchy nawóz odbieramy glebie wodę. Dodatkowo można użyć nawozy wieloskładnikowe przedsiewne w dawkach zalecanych przez producenta danego nawozu. O tej porze lepiej jest stosować nawozy dobrze i szybko rozpuszczające się w wodzie lub płynne (podlanie gleby). Rozsypane równomiernie mieszamy płytko z wierzchnią warstwą gleby. Dobrym rozwiązaniem jest użycie nawozów organiczno-mineralnych wyprodukowanych na bazie substancji organicznych (wyciągi z torfu, węgla brunatnego, humusu, biohumusu), będących prekursorami połączeń próchnicznych. Ich zastosowanie zwiększa zawartość składników pokarmowych w glebie i poprawia jej właściwości fizykochemiczne.

  1. Uprawa roślin późną wiosną – siew i sadzenie

Po odczekaniu kilku dni, aż gleba po uprawkach osiądzie, można siać i sadzić rośliny. Jeśli jednak czasu jest zbyt mało, można ugnieść powierzchnię wałem. Przy braku opadów należy pamiętać, aby grządki przed siewem i sadzeniem solidnie nawodnić.

  1. Uprawa roślin późną wiosną – rozkładanie ściółek

Uzupełniamy ściółki organiczne rozłożone w ubiegłym sezonie (pod drzewami, krzewami). W warzywniku rozkładamy ściółki syntetyczne (czarna włóknina, folia), dla warzyw ciepłolubnych. Kładziemy je kilka dni przed sadzeniem. Organiczne ściółki (skoszona trawa, chwasty, słoma), układamy tylko w międzyrzędziach dopiero wtedy, gdy warzywa już rosną (widoczne są rzędy).

 

 

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się