Bez koralowy – właściwości, odmiany, wymagania

Podziel się

Bez koralowy to efektowny, malowniczy i mało wymagający gatunek, który swą nazwę zawdzięcza pięknym, dorodnym owocom.

Bez koralowy (Sambucus racemosa), zwany też kalinką, to krzew (lub małe drzewko), dorastający do 2–3 m, z luźną, nieregularną koroną. Pierzaste liście rozwijają się równocześnie z kwiatami na przełomie IV i V. Kwiaty są żółtawe lub kremowożółte, zebrane w wiechy. Na przełomie VI i VII ukazują się owoce, zachwycające swą intensywną, szkarłatnoczerwoną barwą. Niestety, nie są jadalne.

Bez koralowy w ogródku

Bez koralowy dobrze nadaje się na eksponowane miejsca w ogrodzie. Odmiany o żółtym ulistnieniu idealnie prezentują się jako solitery lub w kompozycjach kolorystycznych z roślinami o bordowoczerwonym zabarwieniu (np. krzewuszką cudowną MINOR BLACK, perukowcem podolskim ’Royal Purple’) oraz z kwitnącymi na niebiesko odmianami bylin (np. kosaćców, ostróżek). Liście niektórych odmian, np. ’Sutherland Gold’, ’Lemony Lace’ wyglądem przypominają liście klonu palmowego, można je więc z powodzeniem sadzić w ogrodach w stylu japońskim. Odmiany karłowe dobrze nadają się do małych kompozycji i na skalniaki.

Czego potrzebuje?

Krzewy te najlepiej rosną na podłożu przepuszczalnym, umiarkowanie wilgotnym, bogatym w próchnicę, o odczynie od lekko kwaśnego do zasadowego. Nie tolerują jednak wapnia w podłożu. Bardzo dobrze czują się na stanowiskach ciepłych i słonecznych, jednak w półcieniu poradzą sobie jednakowo dobrze. Są odporne na suszę i zanieczyszczenia powietrza.

Bez koralowy – odmiany

W ogrodach sadzi się głównie odmiany bzu koralowego, wyróżniające się atrakcyjnym ulistnieniem.

  • ’Plumosa Aurea’ – liście są w kolorze złotożółtym, ostro piłkowane i utrzymują intensywny kolor do jesieni. Dorasta do 2–4 m. Cenna odmiana również ze względu na wyjątkową wytrzymałość i łatwość w uprawie.
  • ’Sutherland Gold’ – to duży (3–5 m), wyprostowany krzew o wyjątkowo dekoracyjnych liściach. Są one ażurowe, głęboko powcinane i mają niesamowite wybarwienie – wiosną są intensywnie żółte, później zielonkawożółte. Kwiaty są ostro pachnące, co przyciąga motyle.
  • ’Goldenlocks’ – bez koralowy o niskim krzewie o płaskokulistym pokroju, dorastający do 0,8 m wysokości. Tworzy złocistożółte, głęboko powcinane liście.
  • ’Lemony Lace’ – dorasta do około 2 m wysokości. Młode liście są miedzianobrązowe, z czasem stają się zielonkawozłociste, mocno powcinane.
  • ’Tenuifolia’ to karłowy krzew dorastający do 0,8 m, o poduchowatym pokroju. Liście są zielone, drobno powcinane, złożone z kilku wąskich i długich (do 15 cm) listków.

Bez koralowy – właściwości

Kwiaty bzu koralowego mają właściwości zbliżone do właściwości bzu czarnego. Z suszonych kwiatów przygotowuje się napary i odwary. Zawierają one garbniki, sole potasu, śluzy roślinne, kwasy fenolowe i flawonoidy. Stosuje się je jako środek moczopędny, w stanach grypowych jako środek napotny. Zewnętrznie stosowane są jako płukanki przy zapaleniu gardła, krtani i jamy ustnej.

 

Inni czytali także:

Jakie wybrać podłoże do roślin?

Naturalne użyźniacze gleby. Co, jak i kiedy stosować?

Żyworódka – właściwości i zastosowanie

Skrzyp polny – ziele o dobroczynnych właściwościach

 

Sprawdź, co w bieżącym wydaniu miesięcznika “działkowiec”

 

Źródło: miesięcznik „działkowiec”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x