Trzykrotka (Tradescantia) w domu i ogrodzie

Podziel się

Trzykrotka (Tradescantia) to mało wymagająca, niezawodna roślina ozdobna, doskonała dla początkujących ogrodników. Jednocześnie wyróżnia się olbrzymią wręcz różnorodnością. 

Trzykrotki to liczna grupa roślin stosowana głównie do dekoracji wnętrz. Jest reprezentowana przez pnącza, jak i rośliny o wzniesionym pokroju. Na świecie znaleźć można prawie 70 gatunków, które są rozprzestrzenione od Kanady aż po Argentynę. Typowym gatunkiem jest trzykrotka wirginijska, która najczęściej uprawiana jest w ogrodach.

Najciekawsze odmiany trzykrotki – kwiat doniczkowy

1. Reo meksykańskie (Tradescantia spathacea)

ma krótki pęd z rozetowo ułożonymi liśćmi, na górnej stronie są oliwkowozielone od spodu fioletowoczerwone. Atrakcyjne odmiany to: ‘Vittata’ (żółte pasy), ‘Tricolor’ (biało-zielono-różowe liście), ‘Sitara Gold’ (żółte liście z zielonymi pasami).

2. Trzykrotka wężykowata (T. fluminensis)

ze względu na barwę kwiatów nazywana jest też białą. Tworzy pędy pełzające i przewieszające się. Liście intensywnie zielone, u odmian mogą być biało lub żółto paskowane.

3. Trzykrotka purpurowa (T. pallida)

nazywana też setkrezją. Pochodzi z Meksyku, gdzie tworzy silne wzniesione pędy, które z czasem się przewieszają. Tworzy charakterystyczne duże lancetowate fioletowoczerwone liście z długimi włoskami na brzegu.

4. Trzykrotka pasiasta (tradescantia zebrina )

nazywana też pasiatką zwisłą. Tworzy płożące się pędy. Liście są duże zielone z dwoma srebrnymi pasami po obu stronach nerwu głównego, spodnia strona liści jest czerwonopurpurowa.

 

Jak wygląda uprawa trzykrotki

Podlewanie

Trzykrotka powinna mieć stale wilgotne podłoże, nie należy dopuszczać do jego przesuszenia, gdyż pojawiają się plamy na liściach i później zamierają.

Światło i temperatura

Reo jak i trzykrotki o barwnych liściach wymagają stanowisk ciepłych z dużą ilością światła rozproszonego, należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia, gdyż liście mogą być uszkodzone przez poparzenia. Przy niedoborze światła liście słabo się wybarwiają i międzywęźla nadmiernie wydłużają.

Podłoże 

trzykrotki do prawidłowego wzrostu wymagają podłoża przepuszczalnego z zawartością próchnicy i ziemi liściowej, korzystnie jest dodać niewielką ilość gliny. Zaleca się stosować do uprawy ziemię uniwersalną lub kwiatową.

Rozmnażanie

Reo i trzykrotki rozmnaża się za pomocą sadzonek pędowych. Najlepszym terminem jest wiosna, ale można je rozmnażać przez cały rok. Trzykrotki zaleca się odmładzać co kilka miesięcy, gdyż szybko rosną i stają się mało dekoracyjne. W przypadku trzykrotek zaleca się umieszczać po kilka sadzonek w doniczce i po ukorzenieniu uszczknąć wierzchołek w celu rozkrzewienia. Reo można też rozmnażać przez siew nasion wiosną.

W ogrodzie

Trzykrotka Andersona (Tradescantia andersoniana)

Trzykrotka Andersona
Trzykrotka Andersona

dorasta do 30–80 cm wysokości. Liście trzykrotki andersona są wąskolancetowate, a kwiaty niebieskie do czerwonych. Mimo że kwiaty są jednodniowe, pojawiają się one od maja do września. Doskonale nadaje się do miejsc lekko ocienionych i do sadzenia przy zbiornikach wodnych. W uprawie znajduje się kilka odmian: ‘Eva’ o kwiatach białych, ‘Karminglut’ o kwiatach karminowoczerwonych, ‘Zwanenburg Blue’ o kwiatach ciemnoniebieskich, ‘Blue Stone’ o kwiatach lawendowoniebieskich, ‘Sunshine Charm’ o żółtych liściach i lilowych kwiatach i ‘Beatrice’ też o żółtych liściach i ciemnoniebieskich kwiatach.

źródło Mój Ogródek

zdjęcia Shutterstock

 

Przeczytaj też

Domowe rośliny doniczkowe – najpopularniejsze gatunki

 

Domowe sposoby na rośliny doniczkowe

 

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze w domu

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x