Własnoręczne zabawki dla dzieci

Podziel się

Dzieci są niezmiernie kreatywne. Ich wyobraźnia jest o miliony razy barwniejsza od wyobraźni dorosłych.

Sprawdź e-booki z oferty naszego sklepu:

 

Dlatego warto sobie przypomnieć, jak cudownie jest być dzieckiem i razem z dziećmi pobawić się w tworzenie. Własnoręczne zabawki to świetny pomysł na spędzenie wspólnego czasu.

Do zrobienia fantastycznej zabawki nie potrzeba wiele, można powiedzieć, że można ją zrobić z niczego. Czyli z czego? Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie, zajrzeć do szuflady, w której gromadzimy różne „przydasie”, na stół, strych, do kuchni, garażu, pojemnika na odpady recyklingowe. Dobrze jest też spojrzeć pod nogi w czasie spaceru po parku lub lesie. Tam też znajdziemy bezcenne skarby do własnoręcznych zabawek.  

Własnoręczne zabawki dla dzieci – w pojemniku recyklingowym  

Opakowania

Pojemnik recyklingowy to prawdziwa skarbnica z błyszczącymi foliami, folią bąbelkową, papierami o różnej teksturze, butelkami, buteleczkami, pudełkami, zakrętkami, z których możemy wyczarować zabawkowe pojazdy, budynki, rakiety, a także i łódeczki żaglami 

Własnoręczne zabawki - Samochód z plastikowej butelki
Samochód z plastikowej butelki

Folia 

Z folii malarskiej uzyskanymi wodny ślizg. Wystarczy rozłożyć taką folię na trawie i polać ją wodą – zabawa gwarantowana. Po zwinięciu w kulkę folii bąbelkowej i gąbki, uzyskamy stempelki, którymi możemy malować na płótnie lub papierze

Zakrętki

Z małych i dużych zakrętek stworzyć można ruchome ludziki. Wystarczy zrobić w nich dziurkę, nawlec na drucik i transformersy gotowe.  

Własnoręczne zabawki - Z zakrętek po butelkach stworzyć można różnego rodzaju postacie
Z zakrętek po butelkach stworzyć można różnego rodzaju postacie

Własnoręczne zabawki dla dzieci – w garażu  

Opony 

Niepotrzebne, zużyte opony, zawieszone na mocnej linie (i mocnej gałęzi), staną się najprostszą huśtawką. Ułożone pojedynczo, rzędem lub na większej powierzchni na ziemi – czymś w rodzaju trampoliny, do przeskakiwania z opony na oponę. Duże opony wkopane pionowo w ziemię są świetnym łukiem lub tunelem, w którym dzieci mogą się czołgać. Natomiast z połówek opon możemy stworzyć bujawki, dodając deskę. 

Kartony, pudełka

Z papierowych pudeł stworzyć można nieomal wszystko. Wystarczy tylko odpowiednio je pokolorować, przyciąć i już mamy gotowy statek, rakietę, czy też domek.  

Własnoręczne zabawki - Papierowe kartony i pudła mogą stać się wszystkim, nawet statkiem pirackim
Papierowe kartony i pudła mogą stać się wszystkim, nawet statkiem pirackim

Jak stworzyć bonsai?

Własnoręczne zabawki – ze spaceru 

Z lasu, parku, polnej drogi, plaży możemy przynieść fantastyczne elementy składowe zabawek: patyki o interesujących kształtach, patyczki, kawałki kory, szyszki, żołędzie, kamienie. Co więcej, świetne zabawki możemy zrobić i bawić się nimi już na miejscu, na świeżym powietrzu.  

Kamienie 

  • Spłaszczone kamienie, o regularnych kształtach, możemy użyć jako „płótna” i namalować na nich obraz: widoczek, zwierzątko, mandalę.  
  • Dwa zestawy kamieni jednakowej wielkości, ale o odmiennym kolorze, mogą być pionkami do gry w warcaby lub w kółko i krzyżyk.  
  • Mając kilka kamieni różnej wielkości, możemy układać różne kształty, np. krajobrazy, zwierzęta albo… stopy.  
  • Nieregularne kamienie również rozwijają naszą wyobraźnię. Możemy użyć ich np. w teatrze cieni, interpretując powstające kształty.  

Liście i kwiaty

Możemy je pokryć farbą i odciskać ich kształty na kartce. Dzieła sztuki mogą powstawać na ziemi i piasku, rysowane zwyczajnym patykiem. 

Siano 

Postacie ze słomy. Z wiązki słomy lub garstki siana formujemy postać ludzika lub zwierzęcia. Dla zachowania kształtu obwiązujemy ją sznurkiem w pasie, na przegubach i w miejscu szyi. Atrakcyjnie w ogrodzie będą prezentowały „brane” bele siana. Można z nich stworzyć postacie lub zwierzęta.  

Ludzik z siana
Ludzik z siana

Orzechy włoskie

Jeśli dosyć ostrożnie je rozłupiemy, uzyskamy łódeczki – dodając wykałaczkę lub patyczek, jako maszt i skrawek papieru albo liść, jako żagiel.  

Drewno

Z drewnianych plastrów – krążków możemy stworzyć łódeczki. Należy przeciąć je na pół, dodać patyczek do szaszłyków i nawlec na niego duży liść. Natomiast z deski i sznura lub liny wyczarujemy szybką huśtawkę. Znalezione w lesie kije, staną się szkieletem konstrukcji domowego lub ogrodowego wigwamu. Wystarczy złączyć je sznurem u szczytu, rozstawić i przykryć płótnem. 

Z kilku desek wyczarować można minikuchenkę
Z kilku desek wyczarować można minikuchenkę

Własnoręczne zabawki – w kuchni i na stole  

Warzywa

Marchewka, kalarepka… chętnie przeistaczają się w aktorów w teatrze kukiełkowym. Wystarczy nadziać cały, nieobrany burak, marchewkę, pietruszkę, jabłko, cytrynę na cienkie patyczki (np. do szaszłyków) i mamy gotowe kukiełki. Z połówek różnych warzywm.in kapusty pekińskiej można zrobić kolorowe stemple. 

Instrumenty muzyczne 

  • Grzechotki powstaną z butelek plastikowych, puszek po kawie lub herbacie, wypełnionych ziarenkami zbóż, ryżem, piaskiem, drobnymi kamyczkami. Im wsypane ziarenka są drobniejsze, tym grzechotka wydaje delikatniejszy dźwięk. Metalowe pojemniki są głośniejsze niż plastikowe. 
  • Bębenki najłatwiej zrobić z puszki lub tuby, pokrywając jeden z jej końców mocnym, elastycznym materiałem lub plastikowym denkiem.  

Własnoręczne zabawki dla dzieci – jak łączyć i kleić 

Do łączenia poszczególnych elementów naszych zabawek przyda się gumka recepturka, klej w tubce, taśma klejąca, zszywacz i pistolet do klejenia na gorąco. Połączenia wykonane na gorąco są mocne i trwałe, ale należy zachować szczególną ostrożność podczas posługiwania się nim w towarzystwie dzieci.  

 

Własnoręczne zabawki dla dzieci – WARTO WIEDZIEĆ! 

  • Wspólna zabawa będzie wspaniałym przeżyciem również dla dzieci. Świadomość, że mogą zrobić swoją zabawkę, podniesie w nich poczucie własnej wartości.  
  • Zabawy ruchowe rozwijają motorykę dużą – rozwijają cały układ nerwowy, a co za tym idzie, koordynację ruchową i koncentrację. 

 

 

Inni czytali również:

Małe alpinarium w ogrodzie

Kamień w ogrodzie – jak go postarzyć?

Alergia – objawy, co uczula?

Choroby drzew owocowych w okresie kwitnienia

Wysiew kwiatów w kwietniu – które gatunki będą najlepsze?

Pożyteczne owady w ogrodzie

15 najlepszych pnączy ozdobnych do ogrodu

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się