Zioła na trawienie

Podziel się

Święta to radosny czas spotkań z najbliższymi, często przy suto zastawionym stole i mimo że my się dobrze bawimy, nasz układ trawienny musi w tym czasie ciężko pracować. Pomóżmy mu, zażywając zioła na trawienie,  chociażby pijąc zwykłą herbatę ziołową.

Zioła  na trawienie to zioła gorzkie

  • Zioła na trawienie  zawierają m.in. substancje gorzkie zwane też goryczami. Jak sama nazwa wskazuje, są to substancje i surowce o smaku bardzo gorzkim, ale skutecznym. Związki te przede wszystkim pobudzają wydzielanie soków trawiennych żołądka i czasami też trzustki. Stosuje się je w różnych objawach niedomagania żołądka, jak brak łaknienia, nudności, uczucie pełności w żołądku, wzdęcia itp. Natomiast nie są one zalecane przy nadkwaśności żołądka i chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
  • Rośliny zawierające związki gorzkie są podstawowym składnikiem kropli żołądkowych i herbat na poprawę trawienia. Niektóre wspomagają również organizm w ogólnym osłabieniu, w tym obniżeniu odporności ogólnej.
  • Aby specyfiki zawierające związki gorzkie skutecznie wspomagały trawienie, należy je przyjmować 15-30 minut przed posiłkiem. Mogą to być napary z ziół, krople, nalewki.
  • PAMIĘTAJ! Większość gatunków zawierających gorycze wykazuje silne działanie, dlatego nie należy ich przyjmować w nadmiarze i przez bardzo długi okres. Zbyt duże dawki mogą wywołać nudności, bóle brzucha, a nawet wymioty. Napar lub odwar (w przypadku korzeni) przygotować z 1 łyżki surowca na szklankę wody. Pić ¼-1/2 szklanki przed posiłkami.

Przyprawy a praktyka

 

Do dań z kapusty lub grochu warto dodać takie zioła na trawienie, jak cząber lub kminek. Obydwa gatunki wykazują silne działanie przeciwwzdymające i poprawiające trawienie. Cząber powinno się dodawać na ostatnie 15 minut gotowania i w umiarkowanej ilości, w przeciwnym razie potrawa może zgorzknieć.

  • Silne działanie wspomagające trawienie wykazuje również czarny pieprz i kurkuma.
  • Do tłustych ryb doskonałym ziołem na trawienie będzie  estragon i rozmaryn. Estragon wykazuje właściwości pobudzające wytwarzanie żółci i zwiększające wydzielanie soku żołądkowego. Rozmaryn nada rybie musztardowy posmak. Można połączyć go z sokiem z cytryny lub pieprzem cytrynowym.

 

 

 

Napary herbatki

Herbatka z mniszka lekarskiego
Wsród ziół na trawienie mniszek lekarski wyróżnia się dobrym działaniem zarówno na niestrawność, jak i na brak łaknienia.

Czas Świąt to również czas słodkości, dlatego warto zaopatrzyć się w zioła, które pomogą nam utrzymać odpowiedni poziom cukru w organizmie. Można taką herbatę popijać podczas delektowania się świątecznymi wypiekami, zamiast kolejnej kawy albo przed posiłkiem.

  • Dobrze sprawdzi się w tej roli pokrzywa zwyczajna (zarówno korzeń, jak i liście), która pobudza czynność wydzielniczą trzustki, przez co obniża nieznaczenie poziom cukru we krwi. Ponadto zioło to zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i żółci, a tym samym wspomaga nasz układ trawienny.
  • Kolejnym przydatnym ziołem jest morwa biała. Do celów leczniczych wykorzystuje się liście, w których zawarte są substancje spowalniające rozkład węglowodanów złożonych do cukrów prostych. Działanie to obniża poziom glukozy we krwi dzięki zmniejszeniu wchłaniania węglowodanów w jelitach. W efekcie, po spożyciu posiłku, unikamy gwałtownego wzrostu poziomu glukozy.

 

 

 

Zioła dobre na trawienie

Tabelaryczne zestawienie ziół na trawienie

Fot Shutterstock, źródło miesięcznika “Mój Ogródek”

 

 

Detoks organizmu bez katorżniczych diet

Kiełki – 3 sposoby uprawy i najważniejsze zasady

 

Lecznicze kwiaty i ich zastosowanie

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Agata
Agata
1 rok temu

W czasie Świat zaopatrywaliśmy się w zioła i to pomogło nam mieć dobre samopoczucie 🙂

1
0
Wpisz swój komentarz :)x