Czy można rozpalić ognisko na działce ROD?

Podziel się

Czy można rozpalić ognisko na działce ROD w celu upieczenia kiełbasek?

Rozpalenie ogniska, nawet rekreacyjnego i w ramach paleniska związane jest ze spalaniem suchych gałęzi oraz liści. Dlatego odpowiedzi w zakresie możliwości upieczenia kiełbasek nad ogniskiem na działce ogrodowej należy szukać w Regulaminie ROD, w przepisach prawnych dotyczących spalania.

Czy można rozpalić ognisko na działce ROD?

Regulamin ROD kwestie związane ze spalaniem na działce ogrodowej reguluje w sposób bardzo jednoznaczny, wskazując w § 68 pkt. 5, że działkowcom i innym osobom przebywającym na terenie ROD zabrania się spalania na terenie ROD wszelkich odpadów i resztek roślinnych. Z powyższego wynika więc wprost, że palenie ognisk na terenie działki w ROD w celu upieczenia np. kiełbasek jest zabronione.

Zakaz spalania na terenie ROD nie wynika jedynie z Regulaminu ROD. Wynika on również z prawa powszechnie obowiązującego, jak również jest potwierdzany przepisami prawa miejscowego, w tym Regulaminów utrzymania czystości i porządku w gminach oraz uchwał w sprawie programów ochrony środowiska, programów ochrony powietrza i antysmogowych, przyjmowanych przez właściwe organy samorządu terytorialnego.

Prawo dla działkowców (nagranie webinaru)

Czy można rozpalić ognisko na działce ROD? Lepiej poznaj konsekwencje takiego działania

Regulamin ROD nie wprowadza kar porządkowych za spalanie odpadów i resztek roślinnych na terenie ROD. Uporczywe spalanie na terenie działki w ROD, mimo upomnienia może być jednak podstawą wypowiedzenia działkowcowi przez zarząd ROD umowy dzierżawy działkowej (art. 36 ust. 3 pkt. 1 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych). Ponadto za spalanie grożą kary wynikające m.in. z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy o odpadach i kodeksu wykroczeń oraz odpowiedzialność odszkodowawcza określona w kodeksie cywilnym za immisje (związane z nieprzyjemnym zapachem i dymem zakłócającym korzystanie z sąsiednich nieruchomości).

Radca prawny Monika Pilzak  Biuro prawne KR PZD

 

Aktualności na stronie Polskiego Związku Działkowców – bądź na czasie!

 

Sprawdź inne porady prawne na naszym portalu:

„Altana w ROD”

„Wyposażenie działki w ROD”

„Jak „kupić” działkę w ROD”

„Nie czyń drugiemu działkowcowi, co tobie niemiłe”

„Walne zebrania w ROD – Twój głos też się liczy!”

 

Fot. Shutterstock.com

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x