Wiatropylne rośliny owocowe

Podziel się

Wiatropylne rośliny owocowe – czy są jakieś rośliny owocowe, które są zapylane przez wiatr i nie trzeba troszczyć się o zapylacze dla nich?

Wiatropylne rośliny owocowe – jakie to gatunki?

Wśród roślin sadowniczych czasami zdarza się, że owoce powstają bez zapylenia i zapłodnienia. Są to owoce partenokarpiczne. Można je poznać po tym, że nie zawierają nasion. Jednak, u większości owocowych, aby z kwiatu powstał owoc, musi dojść do zapylenia i zapłodnienia. Gdy na znamię słupka padnie pyłek, dochodzi do zapylenia.

Pyłek może być przenoszony przez wiatr lub owady. Gatunki owocowe są przede wszystkim owadopylne. Kwiaty gatunków owadopylnych tworzą duże ziarna pyłku posklejane w „pakiety” lepką substancją zwaną kitem pyłkowym i w takiej formie są przenoszone przez owady – pszczoły miodne, trzmiel i murarki.

Natomiast wiatropylnymi gatunkami sadowniczymi są orzech włoski, leszczyna, rokitnik i winorośl. Gatunki wiatropylne dostosowały się do zapylenia przez wiatr. Tworzą bardzo obficie małe ziarna pyłku. Jeden kwiatostan męski leszczyny zawiera około 4 mln ziarenek pyłku. Pyłek jest sypki i drobny. Dzięki temu może być skutecznie przenoszony przez wiatr na 100–160 m. Podczas bezwietrznej pogody pyłek gatunków wiatropylnych może być przenoszony przez pionowe prądy powietrza powstające w wyniku różnic temperatur przy ziemi i wyższych warstwach atmosfery.

W ofercie naszego sklepu są dostępne różne odmiany rokitnika

To ważne

Uprawiając wiatropylne rośliny owocowe należy pamiętać, aby posadzić okaz żeński i męski rokitnika oraz różne odmiany leszczyny i orzecha włoskiego. U tych dwóch gatunków, kwiatostany męskie zakwitają wcześniej niż żeńskie i konieczne jest dobranie odmian, które kwitną w tym samym czasie. Poza tym, większość odmian leszczyny (z wyjątkiem ‘Cosford’ i ‘Daviana’) jest obcopylna. Rośliny wiatropylne powinny być sadzone blisko siebie. Wtedy ilość zawiązanych owoców jest większa.

 

Zapraszamy do odwiedzin naszego internetowego sklepu, przy okazji tematu roślin owocowych, polecamy pełne cennych informacji e-booki:

„Owocowe ABC” – doradzamy jak zaplanować i zrealizować w ogrodzie czy na działce swoje własne miejsce z roślinami owocowymi

„Mały sad” – wyczerpująca e-broszura na temat przygotowania stanowiska pod rośliny sadownicze, wyboru gatunków i odmian, terminy sadzenia i cięcia, a także zawierająca kilka gotowych projektów

 

 

Inne artykuły na portalu, które mogą Państwa zainteresować:

Drzewa wieloodmianowe – za i przeciw
Cięcie odmładzające, czyli jak zmniejszyć rozmiary korony drzewa owocowego?
Upał i susza – ratujmy warzywa!

Jedzmy owoce sezonowe

Uprawa owoców na balkonie

Krzewy owocowe łatwe w uprawie

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się