Letnie uczulenia – jak je powstrzymać?
Lato jest najbardziej malowniczym okresem w ogrodzie. To też czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kontakt z niektórymi roślinami. Oto co wywołuje letnie uczulenia.
Zajrzyj do e-booków, które dostaniesz w naszym sklepie:
Rośliny są już w pełni rozwoju, większość kwitnie. Pogoda najczęściej sprzyja – słoneczna i bezwietrzna. Dodatkowo mamy więcej czasu. Więc chętniej pracujemy w ogrodzie. I tu mogą się zacząć problemy, zwłaszcza dla osób podatnych na alergie.
Pylą i uczulają
Przez cały sezon w powietrzu unoszą się pyłki traw (przy czym ich stężenie zmniejsza się im bliżej jesieni). Nie pochodzą one tylko z trawnika – akurat pylenie ich można praktycznie wyeliminować przez koszenie (nie dopuszczamy do zakwitnięcia traw), ale i to może być kłopotliwe dla alergika. Problematyczne mogą być natomiast trawy ozdobne, które sadzimy właśnie dla kwiatostanu, będącego głównym walorem dekoracyjnym tej grupy roślin. Oczywiście pylą także drzewa i krzewy, chociaż o tej porze roku już zdecydowanie mniej.
Nie należy zapominać o chwastach. W tym okresie szczególnie we znaki się dają: komosa, bylica, szczaw, babki i pokrzywa. Pyłki tych roślin są bardzo lekkie i są daleko roznoszone przez wiatr – tak więc zagrożenie może „czyhać” zza płotu.
Nie tylko pylenie wywołuje letnie uczulenia
Uczulenia wywołuje nie tylko pylenie. Wiele roślin może powodować alergie skórne powodowane przez kontakt z nimi. Jedną z bardzo niebezpiecznych jest dyptam jesionolistny – piękna bylina o paskudnych właściwościach. Wydzielane przez nią olejki eteryczne mogą powodować wystąpienie alergii skórnej, ale w połączeniu z wysoką temperaturą może dojść do poparzenia (fotouczulenie) o dość poważnych skutkach – wymaga interwencji medycznej. Podobne skutki mogą w wyniku kontaktu ze skórą wywołać: ruta zwyczajna i ciemiernik oraz w mniejszym stopniu seler czy sumak.
Reakcje uczuleniowe mogą powodować rośliny wydzielające intensywnie soki, tzw. „mleczko”. Są to wilczomlecze, bluszcz, sumak octowiec i pospolity chwast – glistnik.
Silny efekt podrażnienia wywołać może kontakt skóry z pędami i liśćmi wielu roślin pokrytymi włoskami, w tym warzyw: pomidora, ogórka czy roślin dyniowatych.
Poparzenie skóry
Bardzo groźną rośliną jest barszcz Sosnowskiego. Nawet brak bezpośredniego kontaktu z tą rośliną może powodować silne uszkodzenie skóry! Wystarczy jedynie przebywanie w jego obszarze w letni, słoneczny dzień. Roślina ta wytwarza m.in. furanokumarynę, która powoduje, że skóra staje się bardzo wrażliwa właśnie na działanie promieni słonecznych i po kilku minutach naświetlania wiązkami UV może dojść do objawów poparzenia nawet I stopnia!
Letnie uczulenia – warto pamiętać
- Promieniowanie słoneczne plus wysoka temperatura i pot wpływają negatywnie na reakcję naszego organizmu na kontakt z rośliną.
- Jeśli doszło do podrażnienia skóry, niezwłocznie należy zmyć ją dużą ilością letniej bieżącej wody z szarym mydłem i unikać słońca przez przynajmniej 48 godzin. Przy wystąpieniu jakichkolwiek podejrzanych objawów należy zgłosić się do lekarza.
Inni czytali również:
Barszcz Sosnowskiego – niebezpieczna roślina
Czas sadzenia letnich roślin cebulowych
Grzybki w trawniku – jak się ich pozbyć?
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot. Shutterstock.com