Rozmnażanie wieloletnich warzyw i ziół

Podziel się

Odmładzanie to prosty sposób na rozmnażanie gatunków wieloletnich. Koniec sierpnia i wrzesień to doskonały okres na wykonanie tej czynności.

Rozmnażanie wieloletnich warzyw

Cebula siedmiolatka

Wymaga co kilka lat zmiany miejsca uprawy. Nowe stanowisko musi być dobrze nawiezione kompostem. Wykopane kępki dzieli się na mniejsze (z 2–3 cebulkami) i sadzi – najczęściej w jednym rzędzie, nie zawijając korzeni.

Szczypiorek ogrodowy

Rośliny dzieli w podobny sposób jak siedmiolatkę. Należy pamiętać, aby nowe miejsce było wolne od perzu i innych chwastów, a gleba zawierała sporo wapnia.

Szczaw ogrodowy

Rosnący już kilka lat szczaw można przenosić stopniowo, wykopując starsze rośliny i dzieląc je na kilka mniejszych. Trzeba uważać, by nie uszkodzić systemu korzeniowego. Częściej jednak praktykuje się jego uprawę z wysiewu nasion.

Chrzan

Wykopuje się korzenie w końcówce lub w październiku września, od których odcina się korzenie boczne grubości 1–2 cm i długości ok. 20 cm. Od dołu sadzonkę ucina się ukośnie, u góry prosto i sadzi się co 50 (po kilka sztuk) w bruzdy głębokie na 30 cm. Sadzonki można zakopcować i posadzić wiosną. Aby ograniczyć rozrastanie się korzeni, oddziela się miejsca jego sadzenia kawałkami blachy lub drewna wkopanymi na głębokość 50–60 cm.

Rozmnażanie wieloletnich ziół

Lubczyk i arcydzięgiel

Odrywamy od karpy młode odrosty i sadzimy co 60 cm w miejsce odchwaszczone i dobrze zasilone nawozami organicznymi. Często nasienniki same osypią nasiona i w pobliżu mamy sporo siewek, które warto przesadzić na miejsce stałe, bądź na rozsadnik, gdzie poczekają do wiosny, można też do doniczek.

Cząber górski

Przygruntowe pędy łatwo same się ukorzeniają poprzez tzw. odkłady naturalne, bądź zainicjowane przez nas (przysypujemy ziemią fragmenty pędów i czekamy na wytworzenie korzeni). Nie trzeba wykopywać całej rośliny, wystarczy odkopać od niej ukorzenione sadzonki i posadzić je na nowe miejsce.

Tymianek

Mniej zdrewniałe pędy ukorzenia się po odcięciu od rośliny matecznej. Można też przyginać pęd (jak cząber), przysypać go ziemią. Gdy odkład się ukorzeni, odcina się sadzonkę np. szpadlem i przenosi na nowe miejsce lub sadzi w pojemniku.

Melisa lekarska i lebiodka (oregano)

Rośliny ścinamy latem do wysokości 10–15 cm nad ziemią i pozyskujemy sadzonki po wykopaniu całej rośliny matecznej (lub tylko części) i jej podzieleniu na 2–4 fragmentów. Ważne jest zachowanie wystarczająco dużej masy korzeniowej do regeneracji roślin.

 

Dobre rady

  • Rośliny mateczne przeznaczone do wykopania i fragmentacji na sadzonki powinny być przez kilka dni dobrze nawadniane.
  • Nowe stanowiska do sadzenia muszą być starannie przygotowane, odchwaszczone, nawiezione i wilgotne.
  • Młode sadzonki, nim się przyjmą na nowym miejscu, wymagają obserwacji, odpowiedniego podlewania, a niekiedy, pod koniec lata, zabezpieczenia włókniną przed nadmiernym słońcem.

 

Polecamy zakup nasion wieloletnich warzyw i ziół w naszym sklepie:

 

Skoro rozmnażanie wieloletnich warzyw i ziół nie jest już tajemnicą, przydatne będą także te artykuły z naszego portalu z wieloma cennymi poradami:

„Uprawa ziół w ogrodzie”

„Czy warto kupować zioła latem?”

„Uprawa warzyw pod osłonami – zalety”

„Stosowanie nawozów wiosną”

„Zbiory warzyw w czerwcu”

„Letnie nawożenie kompostem”

„Jakie warzywa zbieramy w sierpniu?”

 

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się