Jak zadbać o oczko wodne jesienią

Podziel się

Jesień jest bardzo pracowitym okresem w ogrodzie. Jak zaplanować niezbędne prace, jak zadbać o oczko wodne jesienią, aby cieszyć się ogrodem wodnym w nowym sezonie?

Jesień to koniec okresu wegetacyjnego, przygotowanie roślin do okresu spoczynku i jednocześnie przygotowanie ich do rozpoczęcia nowego sezonu wegetacyjnego wiosną. Tak jak czas wiosenny, tak i jesienny są bardzo ważne dla dalszego wzrostu i rozwoju roślin, a nierzadko decydują o ich przetrwaniu przez zimę i dobrym starcie w nowym sezonie.

Jak zadbać o oczko wodne jesienią?

Niewielkie i płytkie oczka wodne, o pojemności kilkudziesięciu litrów do ok. 2 m3 wody, opróżnia się z wody całkowicie i czyści. Jeśli pojemnik pozostaje na zewnątrz, wypełnia się wnętrze materiałem wchłaniającym łatwo wilgoć, ale nieszkodliwym, łatwym do usunięcia i niezbyt brudzącym – np. sianem, sieczką słomianą, trocinami.

Małe zbiorniki można nakryć też np. folią, w sposób uniemożliwiający przedostanie się wody. To zabezpieczenie przed pękaniem w przypadku, gdyby zbierała się w nim woda z roztopów lub opadów. Wcześniej rośliny i ryby przenosi się albo do większych zbiorników, albo do pomieszczeń. Rośliny wodne niezimujące w naszych warunkach klimatycznych należy przenieść do pomieszczeń o odpowiedniej temperaturze (5–15°C). Wrażliwe na przymrozki – nawet już w drugiej połowie września.

W nieco większym zbiorniku można wypompować część wody, a na dnie pozostawić rośliny w mokrym podłożu, okrywając je grubą warstwą mat słomianych lub suchych liści.

Oczyszczanie zbiornika

Wszystkie zbiorniki wodne należy regularnie oczyszczać z opadających liści. Nad mniejszymi zbiornikami można rozciągnąć siatkę, ale tak, by nie miała styczności z wodą, a podczas jej opróżniania liście nie nasypały się do wody.

Po opadnięciu liści z drzew, w dużych zbiornikach przed zimą powinno się oczyścić dno z osadów, mułów i resztek roślinnych, pozostawiając jednak dla drobnych stworzeń nieco mułu na dnie koniecznego dla ich przezimowania. Większa ilość mułu spłyca zbiornik i zmniejsza szanse ryb na przeżycie. Ponadto w procesach gnilnych zużywany jest tak potrzebny rybom zimą tlen. Przed czyszczeniem zbiornika najlepiej ryby przenieść, a wodę wypompować do ok. 1/3. Można użyć specjalnego odkurzacza wodnego lub szczotki elektrycznej. Martwe części roślin wodnych należy ściąć, zebrać, usunąć.

Ryby jesienią mogą być karmione specjalną karmą ,,jesienną”, jednak podawanie pokarmu należy przerwać z nadejściem chłodów: w temperaturze 10–12°C ryby przestają jeść i pokarm będzie zalegał zanieczyszczając zbiornik.

Czego nie należy robić przygotowując oczko wodne na nowy sezon?

  • Nie należy okrywać roślin mokrymi liśćmi, a także materiałami nieprzewiewnymi, np. folią.
  • Nie wykonujemy cięcia drzew i krzewów nad oczkiem. Dopuszczalne jest tylko cięcie sanitarne i interwencyjne. Cięcie pobudza rośliny do wzrostu, co jest niekorzystne w okresie przed spoczynkiem zimowym.
  • Nie ścinamy roślinności szuwarowej w zbiornikach wodnych, która ułatwia dostęp tlenu do wody i jest kryjówką dla drobnych zwierząt.
  • Nie należy pozostawiać wody w urządzeniach i liniach nawadniających, fontannach, filtrach itp. Wodę należy spuścić. Linie kroplujące można przedmuchać kompresorem. O ile to możliwe, warto je zdemontować i przenieść do pomieszczeń zabezpieczonych przed mrozem.

Dodatkowo może Państwa zainteresować e-book z naszego sklepu: “Woda oszczędnie i racjonalnie”

 

To dobry czas na zaplanowanie innych prac ogrodowych. Pomagamy i doradzamy w artykułach:

Sadzenie roślin cebulowych jesienią (a niekiedy późnym latem)

Jak uprawiać warzywa w poplonie – nawożenie

Jak zadbać o glebę jesienią?

Oczko wodne w ogrodzie – budowa

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się