Odstająca kora na jabłoni ’Antonówka’

Podziel się

W niektórych miejscach na gałęziach starej jabłoni odmiany Antonówka odstaje kora, która po jakimś czasie odrywa się od konaru i spada. Dlaczego?

Polecamy e-booki do kupienia na dzialkowiecsklep.pl! Między innymi:

 

Odstająca kora na jabłoni – czym jest spowodowana?

Takie uszkodzenia kory bardzo często występują na starych drzewach. Odstająca kora na jabłoni to przede wszystkim efekt bytności grzybów powodujących raka drzew owocowych i zgorzele kory. Odmiana Antonówka częściej choruje na raka drzew.

Co robić, gdy zauważymy odstającą korę?

Jeżeli rak zaatakował pojedyncze konary, to należy je wyciąć. Wycinanie lub skracanie konarów starych drzew może być jednocześnie formą odmłodzenia drzewa i uzupełnieniem wykonanego wcześniej cięcia prześwietlającego.

Efekty takiego radykalnego działania będą zależały od tego, w jakim stopniu rak już zaatakował drzewo i od kondycji drzewa – czy będzie w stanie wypuścić nowe pędy z pąków śpiących na zdrowych fragmentach drzewa. Pojedyncze zrakowacenia powinny być oczyszczone do zdrowej tkanki. Wszystkie rany, te po cięciu i po oczyszczeniu, należy posmarować maścią Funaben Plus 03 PA.

Profilaktycznie, w celu zapobiegania rozwojowi chorób kory i drewna, zalecany jest oprysk preparatem Topsin M 500 SC, jesienią po zbiorze owoców i wczesną wiosną. Preparat Topsin stosuje się tylko raz w sezonie w dawce 15 ml na 5 l wody, dlatego można dodatkowo, po opadzie liści i wczesną wiosną, zastosować na wszystkie drzewa w ogrodzie, preparat Miedzian 50 WP (15 g na 5 l wody).

 

Opieka nad roślinami to ciągła praca. Pomagamy Państwu doradzając w różnych aspektach ochrony roślin:

Grzybki w trawniku – jak się ich pozbyć?
Dziury w liściach rzodkiewki
Kiedy nie pryskać środkami ochrony roślin?
Wyciek żywicy z drzew owocowych – jak leczyć gumozę?

Inni czytali / oglądali także:
Morwa biała w kuchni

Doceńmy rośliny

Cięcie krzewów i drzew ozdobnych

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. zbiory własne

Podziel się