Dziury w liściach rzodkiewki

Podziel się

Coś wyjada małe dziury w liściach rzodkiewki. Czy takie rośliny przeżyją? Czy w korzeniach rzodkiewek też będą takie uszkodzenia?

Małe, liczne dziury w liściach rzodkiewki wygryzają pchełki. Są to niewielkie skaczące chrząszcze z rodziny stonkowatych. Najpospolitsze z nich to pchełka smużkowana (chrząszcz długości 3 mm, czarny, metalicznie błyszczący, z dwoma żółtymi paskami na grzbiecie), pchełka falistosmuga (do 2 mm długości, czarna z dwiema falistymi żółtymi smugami na grzbiecie) i pchełka czarna (do 2,5 mm długości, czarna). Pchełki zimują w postaci owadów dorosłych, pod resztkami roślin, w ściółce i glebie. Wiosną żerują na chwastach, potem przelatują na warzywa kapustne (brokuł, jarmuż, kalafior, kalarepa, kapusta, rzepa, rzodkiewka).

Pchełka smużkowana
Pchełka smużkowana

Kiedy pchełki są najgroźniejsze?

Pchełki najliczniej występują w okresach suchej i upalnej pogody. Wygryzają liczne otworki w liściach roślin, co powoduje ich brązowienie i zamieranie. Szczególnie groźne są dla młodych roślin, ponieważ najczęściej atakują już same wschody lub świeżo wysadzoną rozsadę. Największe zagrożenie ze strony pchełek jest w okresie wschodów roślin, aż do fazy 2–3 liści właściwych. Pchełki uszkadzają tylko liście rzodkiewki, w korzeniu mogą żerować larwy innego szkodnika – śmietki kapuścianej, powodując ich robaczywienie.

Jak ograniczyć dziurawienie liści rzodkiewki?

  • Po zauważeniu uszkodzeń roślin utrzymywać wilgotną glebę, często zraszać rośliny.
  • Skaczące pchełki wyłapywać na pułapki lepowe – biała lub żółta tektura, pokryta z obu stron lepem, którą przesuwa się nad roślinami, najlepiej w godzinach południowych (największa ruchliwość pchełek).
  • Rzodkiewkę oraz rozsadę warzyw kapustnych opryskiwać wyciągiem z czosnku, wywarem z bylicy piołun (bez rozcieńczenia), wywarem z liści pomidora (1:4). Ich zapach odstrasza pchełki.
  • Rzodkiewkę uprawiać współrzędnie np. z sałatą, szpinakiem, porem.
  • Okrywać szczelnie włókniną rozsady warzyw kapustnych oraz po wysadzeniu roślin, w początkowym okresie wegetacji.

 

Polecamy e-book dostępny w naszym sklepie Ekosposoby na szkodniki

 

O rzodkiewkach wiemy dużo! Sprawdź te artykuły:

Rzodkiew i rzodkiewka – właściwości i odmiany

Robaczywe rzodkiewki? Sprawca – śmietka kapuściana

 

Inne artykuły dotyczące nieproszonych „gości” szkodzącym naszym roślinom:

Robaki w owocach jagodowych – jak się ich pozbyć?
Co zjada bukszpany?
Mszyce na jodle – jak z nimi walczyć?
Robaki na korzeniach truskawek

 

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się