Robaki na korzeniach truskawek

Podziel się

Niektóre rośliny truskawek usychają, a po wyjęciu z gleby widać robaki na korzeniach truskawek To opuchlaki. Co z nimi zrobić?

Widoczne robaki na korzeniach truskawek to larwy chrząszczy opuchlaków. Szkodniki uszkadzają krzewy owocowe i ozdobne, wieloletnie zioła oraz byliny. Najpospolitszy jest opuchlak truskawkowiec. Chrząszcze opuchlaków są czarne, długości 7–10 mm, z głową zakończoną krótkim i grubym ryjkiem.

Już od wiosny wygryzają zatokowe dziury na brzegach liści. Żerują późnym wieczorem, nocą oraz w dni pochmurne, w dzień chowają się pod resztki roślin lub w podłożu. Pod koniec czerwca samice składają jaja do gleby, przy szyjce korzeniowej roślin. Larwy wylęgają się po 2–3 tyg., żerują na korzeniach do później jesieni. Zimują w glebie między korzeniami, na głębokości ok. 20 cm. Wiosną wznawiają żerowanie, powodując poważne uszkodzenia korzeni.

Szczególnie niebezpieczne są dla truskawek – rośliny słabo rosną, więdną, usychają. Larwy są beznogie, 8–10 mm długości, łukowato zagięte, białawe z ciemniejszą głową. Dorosłe osobniki pojawiają maj – czerwiec.

Warto pamiętać, że…

Opuchlaki łatwo wprowadzić do ogrodu z kupowanymi roślinami, szczególnie gatunkami produkowanymi masowo (azalie). Przed zakupem najlepiej obejrzeć dokładnie rośliny i ich korzenie.

Co robić gdy zauważymy robaki na korzeniach truskawek?

  • Jeżeli zauważymy wyjedzone brzegi liści, należy w ciepłe wieczory strząsać chrząszcze z roślin na tackę pokrytą lepką substancją.
  • W zwalczaniu larw warto stosować biopreparaty (Larvanem lub Nemasys L i H), zawierające nicienie owadolubne. Wnikają one do larw opuchlaków i uwalniają chorobotwórcze bakterie. Preparaty warto stosować na początku maja i lipiec – sierpień.
  • Po zauważeniu uszkodzeń na liściach, późnym wieczorem, można opryskiwać rośliny i glebę wyciągiem z wrotyczu (300 g świeżego lub 30 g suszu ziela na 10 l wody, zalać zimną wodą na 12–24 godz., wykorzystać tego samego dnia, stosować w proporcjach 1:2).
  • Opuchlaki eliminuje też gotowy środek ekologiczny Ema 5 z wrotyczem po rozcieńczeniu z wodą.

 

W naszym sklepie dostępny jest e-book Ekosposoby na szkodniki. Polecamy!

O truskawkach wiemy wszystko. Zapraszamy do lektury innych artykułów opublikowanych na naszym portalu:

Zniekształcone truskawki – jak przeciwdziałać?

Sadzenie truskawek w sierpniu i we wrześniu
Truskawki mrożone i na przetwory
Koktajle z warzyw i owoców – dostarczenie organizmowi niezbędnych składników – truskawki pojawiają się tam jako składnik jednego z przepysznych koktajli

Murarka ogrodowa – superpszczoła – sadząc m.in. truskawki możemy murarkę zwabić do swojego ogrodu

 

Inni czytali / oglądali także:

Robaki w owocach jagodowych – jak się ich pozbyć?

Odstająca kora na jabłoni ’Antonówka’

Gnojówka ze skrzypu i inne preparaty roślinne (wideo)

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się