Gdzie znajdziemy kwasy omega? (wideo)

Podziel się

Kwasy omega to tak zwane nienasycone kwasy tłuszczowe, odgrywające ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Mają one korzystny wpływ na układ krążenia, wzmacniają odporność, poprawiają funkcjonowanie narządu wzroku.

Nie jesteśmy jednak w stanie wyprodukować ich samodzielnie, dlatego musimy dostarczać je z pożywieniem. Szczególnie bogate w nie są owoce morza i ryby. Jednak dla osób nietolerujących białka rybiego, proponowalibyśmy dietę bogatą w rośliny, które go zawierają.

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego, w którym prezentujemy polecane nasiona i warzywa z zawartością kwasów omega:

Kwasy omega znajdziesz w tych polecanych nasiona i warzywach:

  • Siemię lniane jest jednym z najbardziej polecanych źródeł kwasów omega-3. Starte nasiona można przechowywać w zamrażarce przez długi czas. Same nasiona nie posiadają walorów smakowych, można je więc dodawać do wielu potraw bez obaw o niepożądaną zmianę smaku. Kolejnym produktem godnym uwagi jest olej lniany zawierający do 60% kwasów omega-3, co czyni go do sześciu razy bogatszym źródłem niż większość olejów rybnych.
  • Nasiona szałwii hiszpańskiej (dostępna w naszym sklepie – kliknij w nazwę, żeby się przenieść do oferty), zwanej też chia, znanej od czasów prekolumbijskich w Ameryce Środkowej, zawierają 20% białka, 34% tłuszczu i 25% błonnika pokarmowego – głównie rozpuszczalnego w wodzie. Znaczne stężenie przeciwutleniaczy, śladowe ilości sodu oraz brak glutenu sprawiają, że nasiona mogą być, podobnie jak siemię lniane, bez obaw dodawane do potraw.
  • Dobre źródło niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3 stanowi kalafior (dostępna w naszym sklepie – kliknij w nazwę, żeby się przenieść do oferty). Warzywo to jest również bogate w witaminy oraz liczne mikroelementy – potas i magnez.
  • W codziennej kuchni możemy posiłkować się nie tylko dosypując nasiona do standardowych dań, ale możemy również sami przyrządzić z nich potrawy. Dla wegetarian i wegan (i nie tylko) można polecić bliskowschodni hummus, przyrządzony z ciecierzycy oraz bogatych w kwasy omega, nasion sezamu. Będzie stanowić idealny dodatek do kanapek i sałatek.
  • Rosnąca dziko w naszym kraju portulaka (sprawdź dostępną w naszym sklepie portulakę warzywną), pochodząca z Ameryki Południowej, popularna głównie we Francji, gdzie spożywana jest na surowo w sałatach lub przyrządzana tak jak szpinak, wzbogaci swoim delikatnie pieprzowym smakiem niejedną potrawę. Stanowi bogate źródło witaminy A, wapnia, żelaza i potasu. Porcja dostarcza aż 400 mg kwasów omega-3.
  • Podobną zawartość posiada brukselka (wybierz interesującą Cię odmianę w naszym sklepie), co stanowi 1/3 zalecanego dziennego spożycia. Jest to bardzo popularne warzywo, a jego wysokich walorów nie sposób nie zachwalać.

 

Inne ważne tematy na portalu dotyczące naszego zdrowia i nie tylko:

„W trosce o zdrowe serce”

„Dieta na stawy – co jeść, czego nie jeść”

„Bób z własnej uprawy”

„Wiosenne surówki i inne potrawy z nietypowych roślin”

ABC choinki i świątecznych kwiatów – Agnieszka Waszak (16.12.2021) – wideo

„Wiosenne prace w sadzie”

„Rośliny dla motyli”

„Sałata – na grządkach w każdym ogrodzie”

„Alergia – wszystko, co warto o niej wiedzieć”

„Rodzaje kompostowników ogrodowych”

„Ogrodowe rośliny o żółtych kwiatach”

„Jaką mieszankę traw wybrać do ogrodu?”

„Słonecznik – o czym warto pamiętać przy jego uprawie?”

 

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot.: Shutterstock.com

Podziel się