Ogrodowe rośliny o żółtych kwiatach

Podziel się

Rośliny o żółtych kwiatach jak np. złotokapy są bardzo malownicze i zwracające naszą uwagę.

Żółty kolor nieodłącznie kojarzy się z wiosną i latem, jest dobrze widoczny, czasem jaskrawy, ciepły, energetyczny i wesoły.

Niezrównanym przedstawicielem złotych rarytasów jest oczywiście złotokap, ale też kilka innych niezwykłych gatunków pięknie kwitnących na złoto. 

Wiele pięknych kwitnących na żółto roślin dostępnych jest w naszym sklepie – sprawdźcie ofertę – najpiękniejsze cebulowe i ciekawe byliny

 1. Krzew o żółtych kwiatach – numer jeden: złotokap

Każdy kto widział kwitnący złotokap z pewnością zapamiętał ten widok. W V i VI krzew obsypany jest zwisającymi kiściami żółtych kwiatów, wyglądających jak kapiące złoto. Kwitnienie trwa 2-3 tygodnie, efekt jest niesamowity. Często krzew jest prowadzony przy łukowych pergolach, tworząc zamknięte od góry aleje. Czasem sadzony jest też jako małe drzewko i wtedy pełni rolę solitera. Po kwitnieniu daje masę soczystej zieleni. 

Uwaga! Cała roślina jest silnie trująca, zawiera cytyzynę, która działa drażniąco na układ pokarmowy i nerwowy. Szczególnie niebezpieczne są nasiona. Z tego powodu nie powinna być sadzona tam, gdzie znajdują się dzieci – w pobliżu placów zabaw, przedszkoli itp. 

Uprawiane są trzy gatunki: złotokap zwyczajnyz. alpejski z. Waterera. Ten ostatni jest mieszańcem dwóch pierwszych gatunków. Godna polecenia jest jego odmiana ’Vossii’ o najdłuższych, osiągających nawet 50-60 cm, kwiatowych gronach! 

Wymagania 

 • Złotokap nie jest trudny w uprawie i nie ma wygórowanych wymagań. Jedyne czego mu naprawdę potrzeba to słońce, w cieniu będzie dużo słabiej kwitł. 
 • Preferuje stanowiska wapienne, ale znosi okresowe susze i pH obojętne nawet do lekko kwaśnego. 
 • Nie znosi przesadzania. 
 • Nie lubi zbytnio cięcia, więc prowadzić trzeba go od początku, wykorzystując wiotkość młodych pędów, a usuwać jedynie to co konieczne i skracać pędy bardzo umiarkowanie. 
 • Jest dość odporny na mróz, jednak późne, wiosenne przymrozki mogą uszkadzać pąki kwiatowe. 
 1. Rośliny o żółtych kwiatach – inne gatunki

Wśród drzew warto wspomnieć o żółto kwitnących magnoliachYellow Bird’ i ’Elizabeth’. Obie kwitną na przełomie V i VI

Pośród krzewów o żółtych kwiatach w V kwitnie złotlin japoński, szczodrzeniec położony  płożący się krzew obsypany lśniącożółtymi kwiatami i szczodrzeniec wczesny ’Allgold’ o wzniesionym pokroju; żarnowce np. odmiana ’Dukaat’, ’Luna’, ’Cyni, janowiec bułgarski i kłosisty. 

Wiosną na żółto kwitnie tkaragana syberyjska i podolska w odmianach oraz mahonia pospolitaktórej żółte kwiaty są bardzo dobrze widoczne na tle ciemnozielonych, skórzastych liści. 

 1. Jak komponować?

 • Drzewa i większe krzewy (złotokap, magnolie, karagana szczepiona na pniu) mogą być sadzone pojedynczo na tle trawnika jako solitery. Najlepiej wybrać dla nich miejsca eksponowane, dobrze widoczne i zapewnić jednolite tło. 
 • Złotokap może być prowadzony przy podporach, by z czasem nabrał formy pnącza, tworząc kwitnące tunele. Pnie można wtedy podsadzić niskimi roślinami – barwinkiem, kopytnikiem, brunerą, miodunką itp.  
 • Niższe krzewy lepiej jest sadzić w grupach, tak aby dawały efekt w masie. Można łączyć je w barwne kompozycje z innymi roślinami kwitnącymi wiosną. Żółte kwiaty będą harmonizowały z kwiatami fioletowymi, niebieskimi, czerwonymi lub ciemnozielonymi i szarymi liśćmi. Dobrym uzupełnieniem będą rośliny cebulowe (tulipany, czosnki, hiacynty, korony cesarskie). 
 • Żarnowce dobrze prezentują się na wrzosowiskach i w pojemnikach. 

 

Inni czytali / oglądali również:

Wysiew kwiatów w kwietniu – które gatunki będą najlepsze?

Kwiaty cebulowe (wideo)

Wiśnie i oryginalne krewniaczki

Kolorowe liście i kwiaty do zacienionych miejsc w ogrodzie

Wyeksponować? Ukryć? Jak wykorzystać kolory w ogrodzie

 

 

Źródło: miesięcznik “Mój Ogródek”

Fot.: Shutterstock.com

Podziel się