Krzewy owocowe łatwe w uprawie

Podziel się

Krzewy owocowe dają doskonałe plony, zajmują mało miejsca, szybciej niż z drzew zbierzemy z nich pierwsze owoce, a na dodatek nie wymagają wiele uwagi. Warto je mieć!

Pośród krzewów owocowych większość jest bardzo łatwa w uprawie. Najlepiej wybrać takie gatunki i odmiany, których owoce będą dojrzewały od lata do późnej jesieni, zapewniając nam nie tylko zdrowe jedzenie, ale i przepiękny widok. Zaproponowane krzewy nie wymagają specjalnych zabiegów uprawowych, dlatego mogą być sadzone nawet przez początkujących ogrodników, bez ryzyka porażki.

Jakie krzewy owocowe wybrać?

Agrest i porzeczki

Łatwiej uprawiać formy pienne, bo wymagają mniej cięcia, ale z form krzaczastych zbierzemy większe plony – nawet 10 kg/krzew. Warto posadzić 3 krzewy agrestu (np. Invicta, Hinnonmaki Rot, Kamieniar, Malachit, Martlet), 2 porzeczki czerwonej (Rondom, Rovada) i 4 porzeczki czarnej (Bona, Tisel, Ruben, Ores). Poza bezpośrednią konsumpcją owoce można łatwo przetworzyć (dżemy, nalewki, wina).

Porzeczka czarna – uprawa

Aronia

Ma małe wymagania glebowe. Potrzebuje tylko słonecznego stanowiska i typowego prześwietlania krzewów. Najwięcej owoców zbierzemy z pędów 2–5-letnich. W okresie dojrzewania owoców należy ją podlewać, wtedy owoce będą większe i mniej gorzkie. Owoce są doskonałe na przetwory, w tym nalewki i soki.

Aronia – owoc młodości

Bez czarny

Może być uprawiany w formie piennej, wówczas jest oryginalną i użyteczną ozdobą ogródka. Lubi słoneczne stanowiska, poza tym uda się prawie wszędzie. To jedna z najstarszych roślin leczniczych.

Świdośliwa

Krzew owocowy użytkowy i ozdobny. Preferuje słoneczne stanowiska przy małych wymaganiach glebowych. Pielęgnacja polega na wycinaniu odrostów korzeniowych i ochronie owoców przed ptakami. Owoce bardzo smaczne, wyglądem przypominające borówkę.

Jagoda goji

Jest znana też pod nazwą kolcowój pospolity. Łatwy w uprawie krzew. W ogrodzie wymaga więcej miejsca, gdyż pędy osiągają nawet 3 m. Lubi stanowiska słoneczne. Lepiej wybierać nowsze odmiany, które mają większe owoce (np. New Big).

Jagoda kamczacka

Ma bardzo małe wymagania siedliskowe i jest bardzo odporna na mróz. Wymaga łatwego cięcia prześwietlającego i ochrony przed ptakami. Owoce zbieramy wcześnie – już w k. V. Polecane odmiany: Wojtek, Zoika, Boreal Beauty.

Jagoda kamczacka – polskie odmiany

Malina

Wymaga żyznej, zaopatrzonej w wodę gleby. Warto posadzić maliny owocujące latem na pędach dwuletnich (Laszka, Sokolica) oraz owocujące od VIII do XI na pędach rocznych (Polka, Pokusa). Szczególnie cenna jest malina czarna.

Maliny – odmiany i uprawa

Rokitnik

Doskonały na ozdobny, owocowy żywopłot. Jest to gatunek dwupienny, zatem aby zebrać owoce trzeba posadzić okaz żeński i męski. Lubi gleby piaszczyste i słoneczne stanowisko. Wymaga usuwania odrostów korzeniowych. Owoce są wyjątkowo bogate w witaminę C (która nie rozkłada się podczas ich obróbki termicznej) oraz A i z grupy B. Są najbogatszym, naturalnym źródłem kwasu Omega 7.

Rokitnik – co warto o nim wiedzieć?

Rady w uprawie

  • Krzewy owocowe należy sadzić w glebę odchwaszczoną, wzbogaconą w kompost lub obornik oraz nawozy fosforowe i potasowe
  • Sadzi się je wiosną lub jesienią, a rośliny w doniczkach przez cały sezon
  • Krzaczaste porzeczki, agrest, jagodę kamczacką, rokitnik, kolcowój, możemy sadzić co 1–2 m, formy pienne agrestu i porzeczki oraz maliny – co 0,5 m. Więcej miejsca potrzebują bez czarny i aronia
  • Formy pienne prowadzi się przy palikach
  • Na glebę pod krzewami warto rozłożyć ściółkę z kory sosnowej
  • Krzewy tnie się wczesną wiosną

 

Polecamy inne artykuły dotyczące krzewów:

Jak zaprawiać dołki dla drzew i krzewów owocowych?

Jak gęsto sadzić drzewa i krzewy owocowe?

Drzewa owocowe – jak przygotować miejsce?

 

Inni czytali także:

Rośliny jagodowe – najlepsze odmiany

Jagoda kamczacka – polskie odmiany

Malina czarna – warto ją posadzić i jeść jej owoce

Maliny – odmiany i uprawa

Bez koralowy – właściwości, odmiany, wymagania

Najlepsze odmiany porzeczki czarnej

 

Sprawdź, co w bieżącym wydaniu miesięcznika „działkowiec”

 

Fot. Shutterstock.com

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Podziel się