Krzewy owocowe łatwe w uprawie
Krzewy owocowe dają doskonałe plony, zajmują mało miejsca, szybciej niż z drzew zbierzemy z nich pierwsze owoce, a na dodatek nie wymagają wiele uwagi. Warto je mieć!
Pośród krzewów owocowych większość jest bardzo łatwa w uprawie. Najlepiej wybrać takie gatunki i odmiany, których owoce będą dojrzewały od lata do późnej jesieni, zapewniając nam nie tylko zdrowe jedzenie, ale i przepiękny widok. Zaproponowane krzewy nie wymagają specjalnych zabiegów uprawowych, dlatego mogą być sadzone nawet przez początkujących ogrodników, bez ryzyka porażki.
Jakie krzewy owocowe wybrać?
Agrest i porzeczki
Łatwiej uprawiać formy pienne, bo wymagają mniej cięcia, ale z form krzaczastych zbierzemy większe plony – nawet 10 kg/krzew. Warto posadzić 3 krzewy agrestu (np. Invicta, Hinnonmaki Rot, Kamieniar, Malachit, Martlet), 2 porzeczki czerwonej (Rondom, Rovada) i 4 porzeczki czarnej (Bona, Tisel, Ruben, Ores). Poza bezpośrednią konsumpcją owoce można łatwo przetworzyć (dżemy, nalewki, wina).
Aronia
Ma małe wymagania glebowe. Potrzebuje tylko słonecznego stanowiska i typowego prześwietlania krzewów. Najwięcej owoców zbierzemy z pędów 2–5-letnich. W okresie dojrzewania owoców należy ją podlewać, wtedy owoce będą większe i mniej gorzkie. Owoce są doskonałe na przetwory, w tym nalewki i soki.
Bez czarny
Może być uprawiany w formie piennej, wówczas jest oryginalną i użyteczną ozdobą ogródka. Lubi słoneczne stanowiska, poza tym uda się prawie wszędzie. To jedna z najstarszych roślin leczniczych.
Świdośliwa
Krzew owocowy użytkowy i ozdobny. Preferuje słoneczne stanowiska przy małych wymaganiach glebowych. Pielęgnacja polega na wycinaniu odrostów korzeniowych i ochronie owoców przed ptakami. Owoce bardzo smaczne, wyglądem przypominające borówkę.
Jagoda goji
Jest znana też pod nazwą kolcowój pospolity. Łatwy w uprawie krzew. W ogrodzie wymaga więcej miejsca, gdyż pędy osiągają nawet 3 m. Lubi stanowiska słoneczne. Lepiej wybierać nowsze odmiany, które mają większe owoce (np. New Big).
Jagoda kamczacka
Ma bardzo małe wymagania siedliskowe i jest bardzo odporna na mróz. Wymaga łatwego cięcia prześwietlającego i ochrony przed ptakami. Owoce zbieramy wcześnie – już w k. V. Polecane odmiany: Wojtek, Zoika, Boreal Beauty.
Malina
Wymaga żyznej, zaopatrzonej w wodę gleby. Warto posadzić maliny owocujące latem na pędach dwuletnich (Laszka, Sokolica) oraz owocujące od VIII do XI na pędach rocznych (Polka, Pokusa). Szczególnie cenna jest malina czarna.
Rokitnik
Doskonały na ozdobny, owocowy żywopłot. Jest to gatunek dwupienny, zatem aby zebrać owoce trzeba posadzić okaz żeński i męski. Lubi gleby piaszczyste i słoneczne stanowisko. Wymaga usuwania odrostów korzeniowych. Owoce są wyjątkowo bogate w witaminę C (która nie rozkłada się podczas ich obróbki termicznej) oraz A i z grupy B. Są najbogatszym, naturalnym źródłem kwasu Omega 7.
Rady w uprawie
- Krzewy owocowe należy sadzić w glebę odchwaszczoną, wzbogaconą w kompost lub obornik oraz nawozy fosforowe i potasowe
- Sadzi się je wiosną lub jesienią, a rośliny w doniczkach przez cały sezon
- Krzaczaste porzeczki, agrest, jagodę kamczacką, rokitnik, kolcowój, możemy sadzić co 1–2 m, formy pienne agrestu i porzeczki oraz maliny – co 0,5 m. Więcej miejsca potrzebują bez czarny i aronia
- Formy pienne prowadzi się przy palikach
- Na glebę pod krzewami warto rozłożyć ściółkę z kory sosnowej
- Krzewy tnie się wczesną wiosną
Polecamy inne artykuły dotyczące krzewów:
Jak zaprawiać dołki dla drzew i krzewów owocowych?
Jak gęsto sadzić drzewa i krzewy owocowe?
Drzewa owocowe – jak przygotować miejsce?
Inni czytali także:
Rośliny jagodowe – najlepsze odmiany
Jagoda kamczacka – polskie odmiany
Malina czarna – warto ją posadzić i jeść jej owoce
Bez koralowy – właściwości, odmiany, wymagania
Najlepsze odmiany porzeczki czarnej
Sprawdź, co w bieżącym wydaniu miesięcznika „działkowiec”
Fot. Shutterstock.com
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”