Rokitnik – co warto o nim wiedzieć?

Podziel się

Rokitnik to piękny i bardzo wytrzymały krzew o bardzo zdrowych owocach. Co warto o nim wiedzieć?

Jest gatunkiem dwupiennym, dlatego aby uzyskać owoce powinniśmy posadzić jeden krzew męski, na jeden lub kilka żeńskich. Po zapłodnieniu kwiatów żeńskich pyłkiem z krzewu męskiego, na żeńskim typie krzewu pojawią się we wrześniu dojrzałe, pomarańczowe owoce typu pestkowiec. Owoce nie opadają z krzewu i mogą zostać na nim przez całą zimę. Niestety, są dość trudne do zbioru – wycieka z nich sok, z którego plamy są trudne do usunięcia, a gęste ciernie kaleczą dłonie, dlatego najlepiej zbierać owoce w grubych rękawicach.

Owoce charakteryzują się wybitnymi właściwościami prozdrowotnymi. Zawierają bardzo dużo witaminy C, prowitaminę A i witaminy z grupy B i E. Są źródłem makro- i mikroelementów, pektyn, kwasów organicznych i garbników oraz cennych przeciwutleniaczy. Mają kwaśno-cierpki smak, ale słodycz zyskują dopiero po przemarznięciu. Można robić z nich konfitury, dżemy, galaretki, przyprawy do mięs, soki i nalewki.

Zawierają dużo pektyn umożliwiających zestalanie się przetworów. Wyciśnięty sok z owoców po 24 godzinach sam rozdzieli się na część płynną i galaretowatą. Obie warstwy będą wymagały dosłodzenia (0,3 kg cukru na 1 l soku). Zmiażdżone owoce można przetrzeć przez sito (usunąć pestki) i zasypać cukrem w stosunku 1 część przecieru na 2 części cukru. Po zmiksowaniu taki przecier można dodać (10–20%) do słodkich przetworów z gruszek lub dyni. Z suszonych owoców można robić napary z dodatkiem miodu, a z suszonych liści aromatyczną herbatę.

Rokitnik – ważne w uprawie

Rokitnik w uprawie nie jest trudny. Jest odporny na mróz i ma małe wymagania glebowe, chociaż preferuje gleby lekkie o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Wymaga jednak bardzo słonecznego stanowiska. Nie trzeba go nawozić ani specjalnie ciąć. Tworzy natomiast liczne odrosty korzeniowe, które zajmują z roku na rok coraz większą powierzchnię. Należy je wycinać lub rozłożyć pod krzewami grubą włókninę lub agrotkaninę, która będzie zapobiegać ich wyrastaniu.

 

Rokitnik można kupić w naszym sklepie. Zapraszamy zapoznania się z ofertą.

 

 

Polecamy inne artykuły dotyczące zdrowych roślin i owoców:

Orzechy laskowe z ogródka

Malina czarna – warto ją posadzić i jeść jej owoce

Inni czytali / oglądali także:

Dieta na stawy – co jeść, czego nie jeść

Jak przycinać drzewa i krzewy owocowe?

Cięcie krzewów i drzew ozdobnych (wideo)

Webinar “Ogórek i spółka, czyli warzywa dyniowate w Twoim ogrodzie”

Drzewa owocowe – jak przygotować miejsce?

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się