Rośliny jagodowe – najlepsze odmiany

Podziel się

Rośliny jagodowe to grupa różnorodnych gatunków, wśród których znajdują się krzewy, krzewinki i pnącza.

Większość z roślin jagodowych doskonale nadaje się do ekologicznej uprawy. Ale największym atutem tej grupy są owoce o wyjątkowych walorach prozdrowotnych. Jednym z czynników warunkujących sukces jagodnika w ogrodzie jest wybór odmiany. Jakie są zatem jagodowe hity?

Rośliny jagodowe – co wybrać?

Zawsze warto wybierać odmiany roślin jagodowych o małej wrażliwości na choroby, mróz i przymrozki, o różnym okresie dojrzewania owoców, wzajemnie zapylające się i plenne. Uprawiana odmiana powinna mieć duże, atrakcyjne, smaczne owoce o wszechstronnym zastosowaniu. Owoce nie powinny obsypywać się z krzewu. Oto kilka propozycji takich odmian.

Jagodowe hity – JAGODA KAMCZACKAAurora’

Jej owoce są bardzo duże i bardzo smaczne. Dojrzewają od k. VI do poł. VII, nie obsypując się z krzewu. Są wybitnie deserowe i bardziej trwałe niż u innych odmian. ‘Aurora’ jest dobrym zapylaczem dla wielu innych odmian, a sama dobrze owocuje w sąsiedztwie odmian Indigo Gem, Tundra lub Honeybee. Jest to bardzo plenna odmiana, z krzewu można zebrać do 5 kg owoców. Owoce są najsmaczniejsze, gdy zbierzemy je w pełni dojrzałości. Możemy robić z nich konfitury, dżemy, soki, nalewki i bardzo smaczne wino. Nadają się także do mrożenia i suszenia.

Robaki w owocach jagodowych – jak się ich pozbyć?

Rośliny jagodowe cd.

Jagodowe hity – PORZECZKA CZARNAGofert’

Polska odmiana o dużej odporności na mróz i choroby oraz wysokiej plenności. Owoce dojrzewają na pocz. VII. Są średniej i dużej wielkości. Ze względu na odpowiedni stosunek cukrów i kwasów organicznych są uznawane za deserowe, przy jednoczesnej dużej zdolności przetwórczej (soki, przetwory, mrożonki).

Jagodowe hity – BORÓWKA WYSOKAToro’

Silnie rosnący krzew o wzniesionym pokroju, odporny na mróz. Zaletą tej odmiany są bardzo duże, smaczne i jędrne owoce, dojrzewające równomiernie na przełomie VII i VIII. Dojrzałe nie obsypują się z krzewu. Powinny być zbierane bardzo delikatnie, bez ścierania z nich nalotu. W lodówce możemy je przechować do 12 dni. Mrożone (-15°C) mają zawartość przeciwutleniaczy podobną do tych świeżych. Każda borówka jest źródłem bardzo zdrowych owoców określanych mianem owoców XXI wieku i superżywności. W uprawie wymaga słonecznego stanowiska, kwaśnej gleby, zapylacza i regularnego podlewania.

Jagodowe hity – ŻURAWINA ‘Pilgrim’

 

To roślina jagodowa długowieczna – płożąca krzewinka wymagająca kwaśnej, piaszczystej i wilgotnej gleby. Owoce są źródłem witaminy C, A i B, kwasów organicznych, przeciwutleniaczy, garbników, makro- i mikroelementów. Odmiana Pilgrim charakteryzuje się ładnie wybarwionymi, bardzo dużymi owocami zbieranymi w 2 poł. IX. Są one trwałe, bardzo dobrze się przechowują. Można robić z nich soki i doskonałe dodatki do mięs (kwaskowata konfitura). Inne cenne odmiany to: Early Black, Stevens i Howes.

Jagodowe hity – KOLCOWÓJ SZKARŁATNY (goji)

To źródło jednych z najzdrowszych owoców świata. Zawierają one bardzo dużo witaminy C, karotenoidów, składników mineralnych, aminokwasów, błonnika. Należą do superżywności i mogą być wykorzystywane na wiele sposobów, najczęściej w postaci suszonej, jako dodatek do zup, wody, herbaty. Można też robić z nich nalewki. Roślina ma małe wymagania siedliskowe, ale lepiej owocuje na słonecznym stanowisku. Wymaga silnego cięcia, bo owocuje na pędach rocznych. Odmiana New Big jest bardzo plenna, ‘Sweet Berry’ ma bardziej jędrne owoce. Owoce dojrzewają od VIII do przymrozków, ale zbieramy tylko te dojrzałe, łatwo odchodzące od szypułki. Można też je strząsać z krzewu.

Jagodowe hity – AKTINIDIA OSTROLISTNAAnanasnaja’

To jagodowe pnącze daje smaczne owoce, bogate w błonnik, witaminę C i E, makro- i mikroelementy. Owijające się wokół podpory pędy tworzą latem zielone ściany, dachy pergoli lub altan. Ponieważ jest to gatunek dwupienny, musimy posadzić okaz żeński i męski. Ananasnaja to plenna, mało wrażliwa na przymrozki odmiana, o bardzo smacznych i aromatycznych owocach z czerwonym rumieńcem, dojrzewających na pocz. X. Uniwersalnym zapylaczem dla niej jest odmiana Weiki męski. Aktinidię należy prowadzić przy podporach i silnie ciąć w zimie i lecie oraz regularnie podlewać. Zbieramy owoce dojrzałe i miękkie – wtedy są najsmaczniejsze. Owoce tej rośliny jagodowej można spożywać na świeżo, wykorzystać jako dodatek do sałatek i deserów, zrobić z nich soki, wina, nalewki, dżemy, suszyć (kilka dni w temp. 50°C) i zamrażać. W lodówce mogą być przechowywane około tygodnia.

 

Inni czytali również:

Jagoda kamczacka – polskie odmiany

Krzewy owocowe łatwe w uprawie

Robaki w owocach jagodowych – jak się ich pozbyć?

Jak myć owoce? Róbmy to dobrze

Jakie warzywa zbieramy w sierpniu?

Twarde pomidory

 

Sprawdź, co w bieżącym wydaniu miesięcznika “działkowiec”

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x