Twarde pomidory

Podziel się

W handlu są oferowane twarde i mało smaczne pomidory. Czy to oznacza, że są one modyfikowane genetycznie?

Takie odmiany pomidora zawierają gen twardości, czyli gen LSL (ang. long shelf life) co znaczy, że mają długi okres trwałości/przydatności). Są opisywane jako tradycyjne, czyli uzyskiwane metodami powszechnie stosowanymi w hodowli mieszańców F1. Wiele nowych odmian (głównie szklarniowych) zawiera gen twardości LSL, odpowiadający za utrzymanie jędrności owoców nawet ponad miesiąc. Takie twarde pomidory, ponieważ nie miękną po zbiorze, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i dlatego nadają się do transportu na duże odległości.

Odmiany z genem LSL nie są zaliczane do GMO (organizmów zmodyfikowanych genetycznie). Gen twardości pochodzi z tego samego gatunku, prawdopodobnie z dzikich form pomidora. Genom nie został zmieniony metodami inżynierii genetycznej dla uzyskania nowych cech.

Obecnie, na terenie krajów Unii Europejskiej, wśród gatunków roślin uprawnych, genetycznie modyfikowanych (GMO), nie ma na liście rejestrowej pomidorów. W obrocie krajach UE znajduje się tylko kilka gatunków roślin modyfikowanych genetycznie: soja, rzepak, burak cukrowy, bawełna, kukurydza.

Webinar “Pomidory od A do Z” – fragment

Na pewno warzywa wyhodowane we własnym ogródku czy na działce nie będą twarde i niesmaczne. Zapraszamy do naszego sklepu – znajdą tam Państwo wiele odmian pomidorów: gruntowe, wysokie, malinowe oraz karłowe.

 

Polecamy inne artykuły związane z uprawą pomidorów:

Pomidory jesienią – przedłużona uprawa – kiedy jesień jest długo i ciepła, możemy zdecydować się na przedłużoną uprawę pomidorów
Zbiory warzyw w czerwcu – podpowiadamy jakie warzywa i jak oraz kiedy je zbierać, a także w jaki sposób je przechowywać 10 rad na udane zbiory warzyw – prezentujemy najważniejsze rady dotyczące zbioru warzyw takie jak np.: robić to rano czy wieczorem? Zbieramy miękkie czy twarde? Suche czy mokre?
Żywopłot z warzyw – proponujemy stworzenie zielonego żywopłotu, który spowoduje, że nasz ogród czy działka staną się zacisznym miejscem
Warto także zapoznać się z treścią artykułu Czym zwalczać choroby roślin?, w którym doradzamy jak podejść do problemu infekcji roślin, jakich preparatów używać, a w przypadku naturalnych preparatów podajemy receptury do własnoręcznego przygotowania

I jeszcze wideo: Bawole serce – sekret uprawy, czyli pielęgnacja pomidorów latem

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się