Modne byliny ogrodowe o ozdobnych liściach

Podziel się

Moda zmienną jest. Ostatnio dość popularne stały się byliny ogrodowe o ozdobnych liściach, a wśród nich m.in. żurawki, funkie lub miodunki.

Raz królują rośliny o strzelistym pokroju, innym razem o wyszukanych kształtach i kolorach kwiatów lub przeciwnie – skromne, płożące się. Zapraszamy do lektury – zaprezentujemy modne byliny ogrodowe.

Modne byliny ogrodowe – słońce i półcień

Zacznijmy od żurawek (Heuchera) i żuraweczek (Heucherella). W ich przypadku zachwycają nas różnokolorowe liście: purpurowe, czekoladowe, pomarańczowe, malinowe, zielone. Są one skupione rozetowato. W uprawie znajduje się kilka gatunków żurawek oraz wiele odmian mieszańców. Gatunki i odmiany różnią się wyglądem kwiatów, kształtem i barwą liści oraz wysokością, mają też nieco odmienne wymagania siedliskowe. Wartościowe odmiany to m.in.

  • ’Silver Scrolls’ – srebrzysta, z gęstym, ciemnopurpurowym żyłkowaniem
  • ’Chocolate Ruffles’ – czekoladowo-brązowa (dostępna w naszym sklepie, kliknięcie w nazwę spowoduje przeniesienie na odpowiednią podstronę z ofertą)
  • ’Marmalade’ – czerwono-złota
  • ’Creme Brulee’ – karminowo-brzoskwiniowa
  • ’Mint Frost’ – srebrzysta z oliwkowo-zielonym żyłkowaniem

Chociaż, jak widać, nie możemy narzekać na monotonnię w przypadku żurawek, warto poznać również żuraweczkę. Ta interesująca bylina to mieszaniec powstały ze skrzyżowania żurawki z tiarellą. Żuraweczki również mają ozdobne liście – o bardzo interesujących kształtach i przepięknych kolorach. Ciekawe odmiany to np.

  • ’Burnished Bronze’ – o poduszeczkowatym pokroju i z mocno powcinanymi liśćmi w intensywnym, brązowo-bordowym kolorze
  • ’Dayglow Pink’ – o liściach również powcinanych, zielonych z czekoladowymi inkrustacjami

Na podobnych stanowiskach dobrze będzie rosła szałwia lekarska (Salvia officinalis). Jej łodygi, drewniejące w dolnej części, silnie się rozgałęziają, osiągając wysokość do 60 cm. Uprawiana jest głównie z uwagi na eliptyczne, zimozielone liście, które mają ciekawą fakturę, są aromatyczne i u odmian oryginalnie zabarwione.

Wyjątkowo oryginalna i dekoracyjna jest pstrolistka sercowata (Houttuynia cordata), dorastająca do 40 cm wysokości. Tworzy sercowate liście, u odmian przebarwione na kremowo-różowo. W czerwcu pojawiają się kwiatostany – kłoski otoczone białymi podkwiatkami. Łatwo rozrasta się dzięki podziemnym rozłogom.

Półcień

Na stanowiskach półcienistych warto posadzić miodunkę pstrą (Pulmonaria saccharata). To kępiasta bylina o dużych, jajowato-lancetowatych liściach. Blaszki liściowe pokryte są jasnymi, srebrzystymi plamkami.

Nie sposób nie wspomnieć o funkiach (Hosta). To wyjątkowo liczny rodzaj, skupiający wiele gatunków i odmian. Niektóre z nich mają wyjątkowo duże, okazałe blaszki liściowe, czasem z wyraźnym nalotem woskowym, inne drobniejsze, o ciekawych kształtach. Ich kolor może być różny: od złotozielonych, poprzez głęboką zieleń aż do morskiego. Wiele odmian ma liście przebarwione na biało bądź kremowo – mogą to być obwódki, smugi, nieregularne plamy.

Zielone lub przebarwione na biało liście tworzy też mniej popularna brunera (Brunnera). Warto ją uprawiać, bo jest to roślina mrozoodporna i mało wybredna, a w dobrych szkółkach dostępnych jest sporo jej odmian.

W miejscach półcienistych sprawdzą się też jasnota plamista (Lamium maculatum) i tojeść rozesłana (Lysimachia nummularia). To niziutkie byliny o dekoracyjnych liściach, doskonale spełniające rolę roślin okrywowych.

Całkowitym przeciwieństwem tych „drobiazgów” jest rodgersja kasztanowcolistna (Rodgersia aesculifolia). Tworzy bardzo duże i okazałe liście, podobne do liści kasztanowca. Przez cały sezon liście są zielone, zaś jesienią brązowieją.

Modne byliny ogrodowe – do cienia

W najbardziej zacienionych partiach ogrodu warto posadzić kopytnik pospolity (Asarum europaeum). To niska, zimozielona bylina kłączowa, osiągająca wysokość 10–15 cm. Jest dekoracyjna dzięki błyszczącym nerkowatym liściom, gęsto pokrywającym podłoże. Zimozieloną krzewinką do miejsc cienistych jest też runianka japońska (Pachysandra terminalis), rozrastająca się dzięki podziemnym rozłogom. Dorasta do wysokości 20–30 cm. Jej liście są odwrotnie jajowate, grubo ząbkowane i skupione na wierzchołkach pędów.

Czego potrzebują?

Żurawki, żuraweczki i szałwie lubią gleby próchniczne i przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne. Dobrze rosną w miejscach słonecznych lub lekko ocienionych. W naszych warunkach są mrozoodporne, jednak podczas mroźnych, bezśnieżnych zim brązowieją im liście. Wiosną rośliny wypuszczają dużo młodych liści i szybko nadrabiają straty. Mrozoodporność odmian ozdobnych szałwii lekarskiej w dużej mierze zależy od doboru odpowiedniego, zacisznego stanowiska. Miodunki, pstrolistki, kopytniki, runianki, najlepiej rosną na żyznej i wilgotnej glebie. Tylko wówczas rosną naprawdę bujnie i w pełni pokazują swoją urodę. Funkie i brunery dobrze sprawdzają się np. pod koronami drzew.

Jak je wykorzystać

Modne byliny ogrodowe warto, by dobrze się prezentowały w naszym ogrodzie. Byliny o ozdobnych liściach warto łączyć z gatunkami o dekoracyjnych kwiatach, w intensywnych kolorach lub zestawiać np. z iglakami. Ciekawie wyglądają też odmiany tego samego gatunku o różnobarwnych liściach, posadzone po kilka sztuk razem. Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzić, bo zbytnia pstrokacizna przestaje wyglądać stylowo. Żurawki, żuraweczki, funkie, rodgersje mogą być sadzone na rabatach jako rośliny obwódkowe oraz na obrzeżach drzew i krzewów. Żurawki bardzo efektownie wyglądają także posadzone w pojemnikach, będąc interesującą dekoracją balkonu czy tarasu. Szałwie lekarskie sadzi się również w ogrodach ziołowych. Miodunki, żurawki, brunnery, jasnoty, runianki, kopytniki, dobrze prezentują się też w grupach i jako rośliny okrywowe. Z kolei tojeści, żurawki i szałwie pięknie zdobić będą ogrody skalne.

Przygotowanie stanowiska i sadzenie

Byliny o ozdobnych liściach można sadzić w ciągu całego okresu wegetacyjnego. Nie poleca się tego robić jedynie podczas dużych upałów. W zależności od siły wzrostu poszczególnych gatunków, rośliny sadzi się w odstępach co 20–60 cm. Przed przystąpieniem do sadzenia należy bardzo dokładnie przygotować podłoże, pamiętając zwłaszcza o usunięciu chwastów wieloletnich. Przekopując podłoże należy wybrać wszelkie kłącza, rozłogi i korzenie chwastów, co znacznie ułatwi późniejszą pielęgnację roślin. Ziemię pomiędzy świeżo wysadzonymi roślinami korzystnie jest wyściółkować korą.

 

Inni czytali także:

Jak modnie udekorować mieszkanie roślinami?

Co na rabaty? Byliny o długim kwitnieniu w ogrodzie

Rośliny do ogrodu na słońce i cień

Rośliny zmieniające kolor w ciągu roku

Jak zapachy wpływają na człowieka?

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Działkowiec”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się