Pomidory jesienią – przedłużona uprawa

Podziel się

W ogródku zwykle pomidory uprawiane są pod osłonami z myślą o wcześniejszych plonach smacznych owoców.

Przy długiej i ciepłej jesieni można spróbować przedłużonej uprawy pomidorów.

Szklarnia lub tunel może być wykorzystana jesienią do uprawy różnych gatunków warzyw, zwłaszcza tych, które dość dobrze znoszą zarówno niższe temperatury, jak i krótszy dzień i mniejszą intensywność światła. Oprócz sałaty, rzodkiewki i innych poplonów – pod osłonami przy domu można posadzić kilka lub kilkanaście roślin pomidorów, by zbierać ich owoce jeszcze jesienią.

Jedną z przeszkód jest to, że osłony te zazwyczaj nie są ogrzewane. Ale w niektórych ogródkach mała szklarenka bywa dostawiona do południowej ściany budynku mieszkalnego, z możliwością ogrzewania.

Tunel stojący dość blisko domu może być czasem wyposażony w rury grzejne lub, okresowo, w grzejnik elektryczny, zwłaszcza w momentach większych spadków temperatur, by dogrzać rosnące w nim rośliny. I właśnie pod takimi osłonami można z powodzeniem uprawiać pomidory jesienią. Jeśli jesień będzie długo słoneczna i ciepła, to ogrzewanie osłon w ciągu dnia nawet może być zbędne.

Pomidory jesienią – przygotowanie rozsady

Rozsadę pomidorów na jesień raczej trzeba przygotować we własnym zakresie. Letnia oferta takich roślin pomidora w odpowiedniej fazie do sadzenia na rynku dla amatorów prawie nie istnieje, jedynie dla upraw wielkotowarowych. Jednak czasem i o tej porze w sklepach ogrodniczych uda się zakupić rośliny.

Żeby mieć dobrą rozsadę, nasiona powinny być wysiane pod koniec czerwca. Rozsadę można jednak uzyskać szybciej (po około 10–14 dniach), jeśli ukorzenimy obrywane odrosty (pędy wyrastające z kątów liści – „wilki”). Pędy te długości około 15 cm, ukorzenia się w podłożu (można potraktować łodyżkę ukorzeniaczem). Po kilkunastu dniach wypuszczą one już sporo drobnych korzeni – można je jeszcze przesadzić do doniczek, następnie już na miejsce stałe.

Webinar “Pomidory od A do Z” – fragment

Sadzenie pomidorów

Najodpowiedniejszym terminem sadzenia jest druga połowa lipca. Rośliny posadzone później zwykle wykształcają małą liczbę gron i słabo wiążą owoce.

Rozsadę z ukorzenianych wilków można od razu posadzić do pojemników z podłożem (foliowe pierścienie, donice, worki uprawowe) i dopiero po kilku dniach przenieść je do szklarni. Pojemniki stawiamy tak, aby zachować odległość roślin od siebie 40–50 cm. Można ustawić 1–2 rzędy, nie więcej, aby zapewnić jak najwięcej światła i zapobiec nadmiernej wilgotności. W tym okresie może wystąpić szara pleśń, dlatego starajmy się obniżać wilgotność pod osłoną.

W pierwszym okresie pomidory dokarmiamy po przyjęciu się rozsady – stosując nawozy wieloskładnikowe albo podlewamy kilka razy (co 7–10 dni) rozcieńczoną gnojówką ze skrzypu lub pokrzyw. Pomidory wysokorosnące prowadzimy przy podporach i pielęgnujemy je tak, jak przy uprawie wiosennej.

Pomidory jesienią – na balkonie

Pomidory w uprawie opóźnionej w donicach można uprawiać także na balkonie (kilka sztuk) – nawet z nasadzeń w początku sierpnia. Wykorzystuje się odmiany drobnoowocowe, koktajlowe. Uprawa może się udać przy jesieni długiej i ciepłej. Jeśli są chłodne noce, rośliny zawsze można wnieść do mieszkania. Ponadto, jeśli owoce z ostatnich gron nie zdążą w pełni dojrzeć, dorosną i dojrzeją już w warunkach domowych.

 

 

O najlepszych sposobach na nawożenie pomidorów opowiadamy w artykule Kompost pod warzywa.

Ważną kwestię omawiamy również w artykule Jak stosować nawozy – do gleby czy dolistnie?.

A dlaczego pomidory, na które natrafiamy niekiedy w sklepie są twarde? O tym w artykule Twarde pomidory.

Obejrzyj nagranie live Jak uprawiać pomidory?

 

Inni czytali również:

Bawole serce – sekret uprawy, czyli pielęgnacja pomidorów latem

Zwalczanie szkodników – wykorzystaj pędy i liście pomidorów

Niskie osłony dla warzyw

Uprawa pod osłonami – problemy z glebą

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się