Jak uprawiać pomidory?

Podziel się

Jak uprawiać pomidory? Nie jest jeszcze za późno, by postarać się o rozsadę i mieć te warzywa we własnym ogrodzie, jeśli jeszcze ktoś nie zdążył wysiać wybranej odmiany.

Jak przygotować rozsadę przed wysadzeniem? Przed przystąpieniem do wysadzenia na stałe miejsce warto pamiętać o zahartowaniu. Pomidor jest ciepłolubny – potrzebuje 26 – 28 stopni Celsjusza do wzrostu i rozwoju. W Polsce o tej porze roku jeszcze takich temperatur nie ma, zatem roślina powinna być przygotowana na stres termiczny. Kiedy i jak to zrobić – obejrzyj nagranie.

Warto tez pamiętać o odpowiedniej rozstawie, by dać wystarczająco dużo miejsca na rozwój. Jej wielkość zależy od odmiany – czy są wysoko rosnące czy karłowe (wiotko-łodygowe). Zagęszczenie roślin wpływa także na ich zdrowotność.

Przy uprawie pomidora musimy również pomyśleć o jego ochronie. To roślina, która nie tylko jest lubiana przez nas, ale także przez szkodniki. Co można zrobić? Miedzy innymi trzeba dobrze rośliny doświetlać, nie podlewać w szklarni wieczorem i stosować profilaktycznie odpowiednie preparaty. Jakie to preparaty? Odpowiedź znajdziesz w nagraniu spotkania online.

Chcesz wiedzieć więcej jak uprawiać pomidory? Obejrzyj poniższy materiał wideo z naszym ekspertem dr hab. Elżbietą Jędrszczyk, wieloletnim pracownikiem Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Był również czas na odpowiedzi na pytania uczestników i oto ich lista:

  • Dlaczego liście pomidorów po wysadzeniu do ogrodu z zielonych stają się jakieś czerwonawe?
  • Kiedy zacząć obrywać pomidorom dolne liście?
  • Czy opryski drożdżami są skuteczne w profilaktyce chorób grzybowych? jak często je wykonywać?
  • Czy regularne opryski roztworem sody oczyszczonej powstrzymają pojawienie się zarazy?
  • Czy wysokie pomidory lepiej prowadzić na jeden czy na dwa pędy? Na jakim etapie wzrostu rośliny podejmuje się taką decyzję?
  • Czy liście pomidorów można dać na kompost?
  • Czy dobrze jest sadzić pomidory w cylindrach / donicach bez dna?

 

Jeżeli zależy Tobie, by wiedzieć jeszcze więcej w tym temacie – sięgnij po nagranie webinaru „Pomidory od A do Z” – to wyczerpujące kompendium wiedzy, które zadowoli każdego amatora ogrodnictwa.

 

Inni czytali / oglądali również:

Bawole serce – sekret uprawy, czyli pielęgnacja pomidorów latem

Zwalczanie szkodników – wykorzystaj pędy i liście pomidorów

Twarde pomidory

Żywopłot z warzyw

Warzywa odporne na suszę

Uprawa ziół w domu (wideo)

 

Fot. Shutterstock.com

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x