Co siać w listopadzie – warzywa
Sezon wegetacyjny ma się ku końcowi, a my smakujemy efekty naszej pracy. Warto zastanowić się teraz nad tym co siać w listopadzie, aby przyspieszyć wiosenne zbiory.
Przy siewie ozimym zbiorów będziemy mogli spodziewać się nawet o 2–3 tygodnie wcześniej, w porównaniu do wysiewu wiosną. Zaletą siewu pod grudę jest także lepsze zahartowane roślin.
Co siać w listopadzie
W listopadzie można siać marchew, pietruszkę, pasternak, koper bądź szpinak. Przedzimowe siewy jednak niosą za sobą pewne ryzyko niepowodzenia. Zastosuj 5 trików, które zredukują je do minimum
Wybór stanowiska
Wybierajmy miejsce dobrze nasłonecznione, osłonięte od wiatru. Ważne, aby nie było ryzyka zalania grządek w czasie wiosennych roztopów, wtedy ziemia wiosną szybko się nagrzeje. Gleba powinna być lekka, bogata w próchnicę, żyzna. Dobrze jest zagony usytuować blisko siebie. W razie potrzeby wygodniej będzie przykryć je agrowłókniną, folią perforowaną bądź tunelem niskim. Grządki można przykrywać też gałązkami świerkowymi lub słomą. Pamiętajmy o odpowiednim zmianowaniu. Nie należy wysiewać roślin w miejscu, gdzie rosły wcześniej warzywa tej samej rodziny. Nieprzestrzeganie tej ważnej zasady może spowodować rozprzestrzenienie się chorób i szkodników.
Przygotowanie stanowiska
Prace należy rozpocząć na 2–3 tygodnie przed planowanym siewem, na ogół w październiku, kiedy zakończymy uprawę np. pora, cebuli i warzyw kapustnych. Grządki starannie oczyszczamy z resztek roślin i odchwaszczamy, przekopujemy z dojrzałym kompostem (miejsce pod szpinak) albo nawozami mineralnymi fosforowymi i potasowymi. Po wymieszaniu nawozów z glebą konieczne będzie dokładne wygrabienie powierzchni, tak by nie pozostawiać większych zagłębień, w których mogłaby się zbierać woda. Mogłoby to doprowadzić do gnicia nasion. Rzędy warto oznaczyć kołeczkami i etykietami z nazwą gatunku i datą siewu.
Termin siewu ozimego
Z reguły siew ozimy przypada na listopad, a nawet początek grudnia. Możliwy jest siew przez cały grudzień, pod warunkiem że gleba nie jest skuta przez mróz. Ważne, aby obserwować pogodę i termin siewu dostosować do panujących warunków. Wyjątek stanowi szpinak, który najlepiej wysiać do końca września, ponieważ zimuje on w fazie 2–3 liści.
Wybór odpowiedniej odmiany do siewu w listopadzie
Najważniejsze, aby wybierać odmiany o podwyższonej odporności na mróz, zalecane przez producenta do tego typu uprawy. Istnieje ryzyko, że część nasion wymarznie, dlatego dobrze jest siać je gęściej niż zwykle (zwiększając ilość wysiewanych nasion o 20–30%). Najczęściej wysiewane są odmiany mieszańcowe (F1) szpinaku dobrze zimujące: ‘Markiza’, ‘Asta’, ‘Orbita’, a także ‘Olbrzym Zimowy’ i ‘Matador’. Na wczesny zbiór pęczkowy należy wysiewać odmiany wczesne marchwi, m.in. ‘Amsterdamska’, ‘Kalina F1’, ‘Karo F1’, ‘Kamila F1’, pietruszki – ‘Lenka’ i ‘Cukrowa’, a pasternaku ‘Albion’ lub ‘Półdługi Biały’.
Pielęgnacja
Warzywa dobrze przezimują przy okrywie śnieżnej, ale groźniejsze są mroźne, bezśnieżne zimy i wysuszające wiatry (szpinak). Pomocne będzie wyściółkowanie międzyrzędzi i okrycie włókniną zimową.
Warto wiedzieć
Oprócz warzyw możemy wysiać jesienią niektóre zioła. Sztandarowym przykładem jest lawenda, której nasiona do skiełkowania wymagają przemrożenia. „Pod grudę” możliwy jest również siew melisy oraz szałwii.
Źródło: miesięcznik „Działkowiec”
mgr Magdalena Blecharska
Fot. Shutterstock.com
Może zainteresuje Cię też: