Żywopłot z warzyw

Podziel się

Ogród będzie przytulnym, zacisznym miejscem, jeśli choć z jednej strony, zwłaszcza od północnej lub zachodniej, posadzimy zielony żywopłot.

Zieloną ścianę możemy też stworzyć z warzyw rocznych, dość szybko rosnących lub prowadzonych przy podporach (pnącza).

W żywopłotach dobrze sprawdzają się trwałe lub zimozielone rośliny (niewielkie drzewa lub krzewy), które odpowiednio cięte, są ozdobą ogrodu i ostoją dla okolicznego ptactwa. Ale i z wybranych gatunków warzyw utworzymy zielony żywopłot. Choć będzie cieszył tylko w sezonie, to i tak spełni swoją rolę.

Żywopłot z warzyw można stworzyć razem z nami. W naszym sklepie znajdą Państwo nasiona warzyw nadających się do tego celu:

Żywopłot z warzyw – zalety:

  • oszczędność miejsca (przy uprawie ogórków i innych płożących się dyniowatych, które można prowadzić pionowo przy podporach),
  • większa zdrowotność roślin (przewietrzanie, brak kontaktu owoców z glebą),
  • rodzaj zielonego parawanu (wiatrochronu) dla warzyw lubiących zaciszne stanowiska,
  • bariera mechaniczna dla szkodników niżej latających (np. połyśnicy marchwianki),
  • łatwy i okresowy podział ogrodu na części użytkowe, także dobry parawan dla ciekawskich sąsiadów,
  • rola dekoracyjna, większa atrakcyjność ogrodu.

Warzywa na żywopłoty

  • Popularną rośliną na zielony płot jest fasola tyczna. Można ją posadzić na obrzeżu ogrodu, przy siatce ogrodzeniowej, w warzywniku przy mocnych podporach, np. tuż przy ścieżce. Aby fasola szybciej urosła, można wcześniej (ok. 3 tygodni przed sadzeniem) wyprodukować kilkanaście sztuk rozsady w wysokich wąskich doniczkach, potem rośliny delikatnie przesadzić na miejsce stałe (po 15 V). Na fasolowy żywopłot nadają się różne odmiany tyczne – o kwiatach białych, fioletowych lub czerwonych. Barwne kwiaty podniosą atrakcyjność żywopłotu.
Fasola nie lubi wiatru, zatem najlepsze będzie dla niej zaciszne miejsce
Fasola nie lubi wiatru, zatem najlepsze będzie dla niej zaciszne miejsce
  • Z innych strączkowych – warto posiać wysokie odmiany grochu zielonego (ok. 2 m wysokości), groch zielony o kwiatach i strąkach fioletowych lub fasolnik chiński, który osiąga wysokość około 3 m. W ciepłe lata roślina ta może z powodzeniem być uprawiana bez osłon. Ze względu na dużą masę liści zapewnijmy jej w miarę mocne, stabilne podpory.
Groch tworzy ozdobną osłonę
Groch tworzy ozdobną osłonę
  • Z warzyw dyniowatych na warzywnych grządkach lub obrzeżach ogrodu można posadzić ogórki, prowadzone do góry przy siatkach, sznurkach, płotkach. Rozsadę ogórka sadzimy albo bezpośrednio w gruncie, albo w workach uprawowych. W gorące lato ogórkowy żywopłot wymaga częstego podlewania, niekiedy cieniowania, gdyż liście będą więdły na palącym słońcu.
żywopłot z warzyw - ogórki prowadzone w pionie
Ogórki prowadzone w pionie
  • Podobnie można prowadzić rośliny kiwano lub inne jadalne pnącza dyniowate (np. tykwa warzywna, dynie, melony, melony zimowe). Roślinom tworzącym duże i ciężkie owoce, trzeba zapewnić podparcie pędom w miarę ich wzrostu (siatki, koszyczki).
  • Kukurydza cukrowa jest doskonałą rośliną na żywopłot z warzyw. Warto uprawiać ją z rozsady, aby wyrosła szybciej. Zielone ściany z kukurydzy tworzy się najczęściej wokół grządek z warzyw ciepłolubnych (papryka, oberżyna, ogórek, pomidor).
Kukurydza dobrze zacienia i chroni przed wiatrem
Kukurydza dobrze zacienia i chroni przed wiatrem
  • Słonecznik jadalny doskonale nadaje się na żywopłot w ogrodzie, chociaż pod koniec lata rośliny zaczynają stopniowo gubić dolne liście. Jednak przez większą część sezonu mają swój specyficzny urok, zwłaszcza kiedy kwitną, obracając się wraz z wędrującym na niebie słońcem.
  • Podobnie jak słoneczniki, dekoracyjny i użytkowy jest żywopłot z roślin topinamburu. Będzie on jednak bardziej gęsty niż słoneczniki. Topinambur dłużej kwitnie – aż do mrozów. Sadząc w ogrodzie jego bulwy, należy pamiętać, że jest to roślina ekspansywna, szybko się rozrasta, zajmując coraz większe powierzchnie i potem trudno się jej pozbyć.
  • Pomidory wysoko rosnące to kolejna propozycja na zielony, okresowy żywopłot. Ta kompozycja ogrodowa, np. złożona z koktajlowych pomidorów w typie cherry, zyska wyjątkową atrakcyjność dopiero w drugiej połowie lata, kiedy dojrzewają owoce. Pomidory mogą być prowadzone na siatce ogrodzeniowej, sznurkach, konstrukcji z drutu (metalowa kratka). Przy takiej konstrukcji umocowanej na stałe, w jednym roku mogą rosnąć pomidory, w innym fasola, w kolejnym np. ogórki.
żywopłot z warzyw - pomidory będą dekoracją dopiero w drugiej połowie lata
Pomidory będą dekoracją dopiero w drugiej połowie lata

 

 

Inni czytali / oglądali również:

Kiedy i jak założyć żywopłot?

Letnie cięcie żywopłotów, drzew i krzewów ozdobnych

Czas żywopłotów” – wirtualny dodatek do artykułu opublikowanego w miesięczniku Mój Ogródek

Warzywa pnące – to nie tylko fasola!

Webinar „Pomidory od A do Z” – fragment (wideo)

Jak uprawiać pomidory?

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się