Wyeksponować? Ukryć? Jak wykorzystać kolory w ogrodzie
Niektóre rośliny przyjmują kolory stonowane, a inne wręcz przeciwnie – strzelają, oślepiają barwą kwiatów – jaskrawożółtą, pomarańczową, czy też intensywnie różową.
Są też gatunki takie, które wyróżniają się kolorem liści i kory.
Rośliny o intensywnych barwach wołają całą sobą: zobacz mnie, spójrz na mnie. Kogo one tak nawołują? Czyją uwagę chcą zwrócić?
Nie robią tego bezcelowo. Najczęściej rośliny stroją się dla zwierząt, a czynią ten wysiłek energetyczny dla przetrwania swojego gatunku. Dlatego tworzą fantazyjne kwiaty, przepyszne owoce, ale i kolczaste liście, służące do obrony. Piękne kwiaty w wyrazistych kolorach dają znać owadom zapylającym, że znajdą tu dużo smakowitego nektaru. Owoce również mają mocne kolory, aby zwabić ptaki, które posilając się nimi, pomogą w rozsiewaniu nasion.
Nas też wabią i dlatego decydujemy się je posadzić w ogrodzie. Jednak czy wiemy, jak wykorzystać kolory w ogrodzie – gdzie je posadzić i jak je obsadzić?
[niektóre z prezentowanych roślin są dostępne w naszym sklepie. Wystarczy kliknąć w wyróżnioną na zielono nazwę, by przenieść się na podstronę z ofertą rośliny]
Jak wykorzystać kolory w ogrodzie – ważne miejsca
Przedogródek
Czyli mały ogródek przed wejściem do domu, jest naszą wizytówką. Posadzenie roślin o mocnych kolorach sprawi, że będzie się wyróżniał, a osoby odwiedzające nas łatwiej tu trafią. Wystarczy, że powiemy im: mieszkam tam, gdzie kwitnie magnolia lub tak gdzie przedogródek zdobią purpurowe kwiaty różaneczników, czy też ceglastoczerwone kwiaty pnącego milinu. Niecodziennie wyglądają też kuliste, błyszczące owoce fioletowe kulki pięknotki Bodiniera 'Profusion’, pięknie kontrastuje z przebarwiającymi się na żółto liśćmi.
Barwny wypoczynek
To w ogrodzie spędzamy najwięcej czasu, odpoczywając na wygodnych meblach, jedząc posiłki i spotykając się z przyjaciółmi. Tam, gdzie wypoczywamy, odpowiednie będą rośliny w kolorach chłodnych, stonowanych, ale możemy się pokusić o wprowadzenie nawet intensywnego błękitu lub fioletu. Cudownie jest wypoczywać pod romantycznymi, fioletowymi, długimi kwiatostanami glicynii kwiecistej, a także wśród różowych i białych, pachnących róż i krzewów lawendy.
W otoczeniu stołu ogrodowego, przy którym jemy posiłki, warto umieścić akcenty w kolorze pomarańczowym, który korzystnie wpływa na apetyt i trawienie, poprawia także nastrój, a dobra atmosfera w trakcie jedzenia sprzyja zdrowiu.
Kolory w ogrodzie – nad wodą
W wilgotnych miejscach, na brzegach oczek wodnych, na żółto skrzy się kaczeniec błotny, jaskier ostry 'Multiplex’, pełnik europejski oraz tojeść kropkowana.
Ogród skalny
Skalniaki to dobre miejsce dla żółtych krwawników kutnerowatych i nachyłka okółkowego. Różowe odcienie uzyskamy sadząc zawciąg nadmorski, obficie kwitnące kępy goździków sinych, niskie poduchy płomyków 'Crackerjack’, 'Temiskaming’. Piękny fiolet dadzą nam dzwonki karpackie, dalmatyńskie i Poszarskiego. Aromatyczne plamy fioletu i różu tworzą różne odmiany macierzanki.
Rabaty
Na wiosennych, słonecznych rabatach jarzą się żółtozielone kępy wilczomlecza pstrego. Dzwonek skupiony i brzoskwiniolistny, a także szałwia omszona dają nam głębokie odcienie fioletu.
Latem rozwijają się intensywnie różowe kępy jeżówki purpurowej i liatry kłosowej. Wielobarwne, wyprostowane kwiatostany ma łubin trwały.
Jesienią fantastyczne kolory przywdziewają różnej wysokości astry (Aster), wśród nich są odmiany fioletowe, amarantowe, ciemnoróżowe.
Cieniste miejsca
Odbieramy jako spokojne, ale też smutne, gdyż brak tam jasnego, radosnego światła. Aby ożywić takie zakątki, posadźmy w nich rośliny o jasnych kwiatach lub liściach. Cieniste i półcieniste miejsca lubią rośliny zbyt wrażliwe na pełne słońce – ich liście mogłyby ulec poparzeniom promieniami słonecznymi.
Lubianą byliną, której kwiaty przypominają żółte słoneczka, jest omieg wschodni. Ocienione zakątki wspaniale rozjaśnią żółto-zielone liście funkii 'Sum and Substance’, 'FortUnei Albopicta’, dla większego efektu warto je wyeksponować na ciemniejszym tle. W wilgotnych miejscach pięknie rozrośnie się tojeść rozesłana 'Aurea’. Krzewy o jasnych liściach, lubiące półcień i cień, to berberysy Thunberga 'Bonanza Gold’, 'Aurea’ i 'Maria’.
Kolorowe pnącza
Niezrównane w tworzeniu pnących, różnobarwnych powierzchni są powojniki, wśród których znajdziemy kwiaty chyba we wszystkich kolorach. Zielonkawożółte liście w czasie wegetacji zdobią chmiel zwyczajny ‘Aureus’. Jesienią piękną czerwień dają przebarwione liście winobluszczu pięciolistkowego i winorośli japońskiej, a złoty kolor – dławisz okrągłolistny.
Kolory w ogrodzie – rady architekta
- Jeśli chcemy na coś zwrócić uwagę, podkreślić, wyeksponować pewien fragment w ogrodzie, możemy posadzić tam rośliny o intensywnych barwach. Kompozycja będzie jeszcze bardziej „krzyczeć”, jeśli połączymy w niej kontrastujące, mocne kolory, np. żółtozielony z intensywną purpurą i fioletem. Obok takiego zestawienia nie można przejść obojętnie.
- Jeśli chcemy coś ukryć, możemy łatwo uczynić niewidzialnym, malując to na kolor otoczenia lub okrywając monochromatycznymi krzewami lub pnączami, tak aby stopiło się z otoczeniem.
- Intensywne kolory są przydatne do sztuczek z przestrzenią Aby optycznie wydłużyć działkę, wystarczy umieścić wyraziste, żółte i pomarańczowe kolory z przodu, na przykład posadzić w dużych donicach sezonowe rośliny o okazałych kwiatach, np.:
- kannę,
- dalie,
- cynie,
- nagietki,
- aksamitki,
blisko osoby patrzącej, a stonowane, szaroniebieskie i szarozielone, o drobnych liściach lub igłach, np. jałowce, na końcu działki, jako tło. Rośliny w kolorach ciepłych będą sprawiały wrażenie, iż są jeszcze bliżej niż w rzeczywistości, a szare, że są jeszcze bardziej oddalone, widziane jak przez mgiełkę lub warstwę powietrza.
Warto wiedzieć
Kolory wpływają na naszą psychikę.
Chłodne, niebieskie, fioletowe, zielone – uspokajają nas, sprzyjają odpoczynkowi i regeneracji sił.
Kolory ogniste, jaskrawe żółte, pomarańczowe, czerwone – działają na nas pobudzająco, ożywiają, poprawiają nastrój i dodają energii. Jednak stosowane w nadmiarze lub niewłaściwie zestawione, stanowiące zbyt duży kontrast, mogą powodować w nas irytację.
Kolory w ogrodzie – czy wiesz, że…
Intensywne kolory potrafią też być romantyczne. Podziw wzbudzi ogródek pełen słodyczy, w którym mocne czerwienie i fiolety różaneczników uzupełniają delikatne lilaki o jaśniejszych kwiatach, gdzie purpurowe róże oplatają pędami kute, dekoracyjne ogrodzenie.
A może więcej niebieskiego w ogrodzie? O wykorzystaniu tej barwy i inspiracjach piszemy w artykule Niebieski w ogrodzie – idealny na wyciszenie i relaks.
Polecamy także Wnętrza ogrodowe – dlaczego warto i jak je zaplanować?.
Inni czytali także:
Mały przedogródek – inspiracje
Kolorowe liście i kwiaty do zacienionych miejsc w ogrodzie
Wiosenne rabaty kwiatowe – wybór roślin
Wysiew kwiatów w kwietniu – które gatunki będą najlepsze?
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot. Shutterstock.com