Uczulenie na słońce (fotouczulenie) – jak sobie z nimi radzić?
Uczulenie na słońce, czyli fotouczulenie – najbardziej wrażliwe są osoby, które mają naturalnie skórę bardzo wrażliwą na działanie promieniowania słonecznego.
Sprawdź e-booki w ofercie naszego sklepu. To m.in.:
Do osób podatnych na alergię na słońce należą głównie do nich osoby o jasnej karnacji skóry, zielonych oczach oraz rudych i blond włosach.
Czym jest uczulenie na słońce? Co to jest fotouczulenie?
To nadwrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne, nawet w niewielkich ilościach. Nasza skóra posiada naturalne mechanizmy ochronne przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Jednak przyjmowanie w dużych ilościach niektórych roślin zielarskich, może ten mechanizm zaburzyć i wtedy może dojść do poparzeń słonecznych. Dlatego w okresie letnim, nie powinny stosować go w nadmiarze, osoby o jasnej karnacji i narażone na długie działanie promieniowania słonecznego.
Uważaj na te zioła fotouczulające
Do najbardziej znanych ziół fotouczulających należy dziurawiec. Kolejnymi gatunkami, które uwrażliwiają skórę na działanie promieni słonecznych są arcydzięgiel, pietruszka i seler. Zawierają one substancje chemiczne zwiększające wrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych, co może powodować bolesne oparzenia. Podobne środki ostrożności powinniśmy stosować przy pielęgnacji ruty zwyczajnej i dyptamu jesionolistnego.
Uczulenie na słońce (fotouczulenie) – dobra rada
Podczas pielęgnacji i zbioru tych roślin, zawsze zakładajmy rękawiczki ochronne i nośmy bluzki z długim rękawem.
Warto wiedzieć
Oczywiście jeżeli okazjonalnie pijemy zioła i jemy surowe warzywa i owoce w obszarze promieni słonecznych, to jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że pojawi się oparzenie skóry.
UWAGA!
Niezwykle niebezpieczne są również różne gatunki barszczu, w tym bardzo toksyczny barszcz Sosnowskiego. Nawet przebywanie w letni dzień na łące, gdzie rosną te rośliny, może powodować poparzenia słoneczne skóry, które pojawiają się dopiero po kilku godzinach.
Inni czytali również:
Barszcz Sosnowskiego – niebezpieczna roślina
Rośliny do ogrodu na słońce i cień
Kserofity – rośliny przyszłości
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
FOT.: SHUTTERTOCK.COM/ MAGNETIX, V. REPINA