Twarde pomidory
W handlu są oferowane twarde i mało smaczne pomidory. Czy to oznacza, że są one modyfikowane genetycznie?
Takie odmiany pomidora zawierają gen twardości, czyli gen LSL (ang. long shelf life) co znaczy, że mają długi okres trwałości/przydatności). Są opisywane jako tradycyjne, czyli uzyskiwane metodami powszechnie stosowanymi w hodowli mieszańców F1. Wiele nowych odmian (głównie szklarniowych) zawiera gen twardości LSL, odpowiadający za utrzymanie jędrności owoców nawet ponad miesiąc. Takie twarde pomidory, ponieważ nie miękną po zbiorze, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i dlatego nadają się do transportu na duże odległości.
Odmiany z genem LSL nie są zaliczane do GMO (organizmów zmodyfikowanych genetycznie). Gen twardości pochodzi z tego samego gatunku, prawdopodobnie z dzikich form pomidora. Genom nie został zmieniony metodami inżynierii genetycznej dla uzyskania nowych cech.
Obecnie, na terenie krajów Unii Europejskiej, wśród gatunków roślin uprawnych, genetycznie modyfikowanych (GMO), nie ma na liście rejestrowej pomidorów. W obrocie krajach UE znajduje się tylko kilka gatunków roślin modyfikowanych genetycznie: soja, rzepak, burak cukrowy, bawełna, kukurydza.
Na pewno warzywa wyhodowane we własnym ogródku czy na działce nie będą twarde i niesmaczne. Zapraszamy do naszego sklepu – znajdą tam Państwo wiele odmian pomidorów: gruntowe, wysokie, malinowe oraz karłowe.
Polecamy inne artykuły związane z uprawą pomidorów:
I jeszcze wideo: Bawole serce – sekret uprawy, czyli pielęgnacja pomidorów latem
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot. Shutterstock.com