Stosowanie nawozów wiosną

Podziel się

Nawozy na wiosnę. Co nawozimy wiosną? Aby cieszyć się zdrowymi i dorodnymi plonami, nie wolno zapomnieć o nawożeniu.

Różnego rodzaju nawozy są dostępne w naszym sklepie – zapraszamy do zapoznania się z ofertą.

Nawozy na wiosnę – grządki pod warzywa

Przed siewem lub sadzeniem roślin podczas uprawek wiosennych stosujemy posypowo jeden z uniwersalnych nawozów wieloskładnikowych (najlepiej zawierający dodatkowo mikroelementy). Przeciętnie na powierzchnię około 10 m2 dajemy dawkę 30–40 dag (około 1,5 szklanki), którą można odważyć na kuchennej wadze.

Dobre rady

  1. Powierzchnię do nawiezienia oraz odmierzoną ilość nawozu dzielimy orientacyjnie na 4 części. Na każdą – starannie rozsypujemy określoną część nawozu – sposób ten ułatwi równomierne nawiezienie wszystkich miejsc 
  2. Nawóz mieszamy dokładnie z wierzchnią warstwą gleby. 

stosowanie nawozów wiosną - nawożąc trawnik lepiej korzystać z siewnika
Nawożąc trawnik lepiej korzystać z siewnika, który wysieje nawozy równomiernie

Kompost – jak zrobić? Jak stosować?

Nawozy na wiosnę – wielololetnie rośliny

Rabarbar 

Można zasilić kompostem. Kilka łopatek (takich do sadzenia) dobrze dojrzałego kompostu rozrzucamy wokół rośliny rabarbaru i mieszamy z wierzchnią warstwą gleby. Dodatkowo na ok. 1 m2 można rozsypać garść saletry amonowej (lub saletrzaku) i wymieszać z ziemią. Podlać.  

Rośliny szczypiorku i cebuli siedmiolatki 

Po odchwaszczeniu i wzruszeniu ziemi (wraz z dawką kompostu) możemy zasilić 2% roztworem saletry wapniowej (rośliny te preferują podłoże zasobne w wapń) w ilości ok. 250 g cieczy pod 1 roślinę. Natomiast w uprawie szczawiu wczesną wiosną nie stosujemy nawozów, dopiero po pierwszym zbiorze.  

Rabata z bylinami, róże 

Rozsypujemy kompost (warstwa około 2 cm) i lekko mieszamy grabiami z ziemią. W kwietniu rośliny zasila się nawozem wieloskładnikowym (uniwersalnym) w ilości około 50 g/m2 (mniej więcej garść nawozu). Do róż można zastosować specjalistyczny nawóz.  

stosowanie nawozów wiosną - glebę zagrabiamy po
Po zastosowaniu nawozów glebę zagrabiamy

Roślin okrywowych, dziko rosnących bylin ani roślin na skalniaku nie nawozi się, preferują one stanowisko ubogie w składniki pokarmowe.  

Trawnik 

Tylko dobrze odżywione rośliny dadzą efekt gęstego, zielonego i wyrównanego trawnika. Wiosną po rozpoczęciu wegetacji zwykle wystarczy dawka około 50 g/m2 nawozu wieloskładnikowego lub można zastosować specjalny nawóz do trawników (dawka na 10 m2 – podana na opakowaniu). Po nawożeniu trawnik obficie się podlewa. Po pierwszym skoszeniu, gdy trawa zacznie odrastać, ponownie ją zasilamy. Warto zastosować nawozy wieloskładnikowe wolnodziałające, które aplikuje się tylko w 1 dawce wiosną.  

Zioła wieloletnie 

Aby szybko pobudzić ich wzrost, dobrze jest podlać je 1–2% roztworem nawozów wieloskładnikowych (płynnych lub sypkich rozpuszczalnych). Na 1 roślinę przeznacza się około 0,5 cieczy.  

 

Uwaga! Aby sporządzić roztwór 1% nawozu należy rozpuścić 10 g nawozu (lub 10 ml płynnego) w 1 litrze wody lub 100 g w 10 litrach. Dla roślin młodszych zwykle stosuje się stężenie niższe. Najlepsza jest woda deszczowa o temperaturze zbliżonej do temperatury otoczenia.  

 

A czy warto użyć popiołu drzewnego jako nawozu?  Odpowiedź znajdą Państwo we wpisie Popiół drzewny

 

Inni czytali / oglądali również

Nawozy do warzyw i kwiatów (wideo)

Kompost pod warzywa

Letnie nawożenie kompostem

Kompost – jak zrobić? Jak stosować?

Słoneczna witamina D

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się