Sadzenie truskawek w sierpniu i we wrześniu

Podziel się

Sierpień i początek września to idealna pora na sadzenie truskawek i założenie dla nich nowego poletka.

Właśnie wtedy dostępne są najtańsze sadzonki zielone, które w naturalny sposób powstały z rozłogów starszych roślin. Za materiał szkółkarski do założenia nowego poletka posłużyć mogą także zdrowe odrosty otrzymane na własnej grządce. Najsilniejsze będą te wyrastające najbliżej rośliny matecznej. Im dalej od rośliny dorosłej, tym sadzonka jest słabsza i da niższy plon owoców w kolejnym roku.

W naszym sklepie dostępne są nawozy do truskawek. Zapraszamy do obejrzenia oferty.

Szczyt owocowania krzewów truskawkowych przypada na 3 rok prowadzenia uprawy, po tym czasie jakość i ilość owoców stają się mniej atrakcyjne. Owoce z krzewów młodszych (tej samej odmiany) dojrzewają nawet kilkanaście dni wcześniej niż na krzewinkach starszych. Z tego względu warto co roku odnowić nasadzenia o kilka krzaczków. Zapewnimy sobie coroczną dostawę zbliżonej ilości owoców, w dobrej jakości i przez dłuższy czas.

Sadzonki truskawek

Przy sadzeniu truskawek młode rośliny odcinamy na wąsie od rośliny matecznej.

Zebrane z plantacji rośliny rozcinamy, tak by każda stanowiła pojedynczą sadzonkę.

Warto posortować je pod względem wielkości. Im większa średnica jest tam, gdzie część nadziemna przechodzi w podziemną, tym lepsze są sadzonki. Duże liście oraz te ułamane lub uszkodzone można od sadzonki odciąć, aby ograniczyć utratę części wody z rośliny.

Sadzonki możemy przechować w skrzynce wyścielonej podlanym torfem, w chłodnym i cienistym miejscu. Liście sadzonek często zraszamy wodą. Tak samo możemy przechować rośliny zakupione w punktach ogrodniczych.

Sadzonki zielone są najtańsze. Mają jednak tę wadę, że są bardzo wrażliwe na przesuszenie, wymagają szczególnej troski przed posadzeniem. Dlatego najlepiej kupić je w dniu, w którym planujemy zakładanie nowej grządki. Uchroni to nas przed uschnięciem roślin.

Miejsce sadzenia truskawek

Na poletko wybieramy miejsce, w którym od co najmniej 3 lat nie uprawialiśmy truskawek, co zabezpieczy nas przed szkodliwym wpływem chorób i nicieni. Nie powinien być to teren po trawniku lub nieużytku (są tam groźne dla truskawek pędraki i opuchlaki). Najlepiej truskawki urosną po zielonym nawozie, otrzymanym z wysiewu mieszanki strączkowych: łubinu, peluszki, wyki, bobu, z dodatkiem facelii, słonecznika. Spora ilość masy zielonej dobrze nawiezie glebę, oczyści ją z chwastów, poprawi strukturę i zwiększy zawartość próchnicy. Dawka wysiewu nasion na zielony nawóz to 15–20 g/m2. Nawożenie azotem przed posadzeniem to około 5 g czystego składnika na 1 m2 (dla nawozu 34%, np. saletry amonowej, będzie to 15 g/m2).

Sadzenie truskawek – rozstawa

Rośliny sadzimy w regularnych odstępach, najlepiej w rozstawie 30 × 30 cm.

Sadzenie truskawek – agrowłóknina pod truskawki

Przed posadzeniem zagon możemy przykryć agrotkaniną i dopiero na niej wykonać otwory na sadzonki. Uchroni nas to przed zachwaszczeniem uprawy. Rośliny sadzimy do niewielkich dołków, mogą być wykonane szpikulcem do sadzenia warzyw, silnie przyciskamy ziemię w pobliżu rośliny i koniecznie podlewamy po posadzeniu. Truskawka będzie wymagała także dostarczenia wody przez najbliższe 10–14 dni. Jeśli nie pada, co drugi dzień poletko podlewamy.

 

W naszym sklepie dostępne są nawozy do truskawek. Zapraszamy do obejrzenia oferty.

 

Inni czytali również:

Robaki na korzeniach truskawek

Zniekształcone truskawki – jak przeciwdziałać?

Truskawki mrożone i na przetwory

Oparzenia słoneczne owoców

Rozmnażanie wieloletnich warzyw i ziół

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się