Recykling w ogrodzie – użytkowe “drugie życie”

Podziel się

Ogród to świetne pole do praktykowania recyklingu. Lepiej mądrze zagospodarować, niż bezmyślnie wyrzucić.

Zajrzyj do naszego sklepu i sprawdź ofertę e-booków. Znajdziesz m.in.:

 

W dobie potrzeby wyjątkowej dbałości o ochronę przyrody, trzeba zmienić sposób myślenia nie tylko o zakupach nowych przedmiotów, ale i o utylizacji tych niepotrzebnych. Brakuje Ci pomysłów?

Pomimo globalnie podjętej walki o świadomość konsekwencji wynikających z bezrefleksyjnego zanieczyszczania świata, skutki konsumpcyjnego podejścia do przyrody odczuwalne są nadal, zarówno w makroskali, globalnie, jak i jednostkowo. Każdy z nas posiada możliwości do ekoodpowiedzialnego gospodarowania. Na miarę skali swoich działań, warto więc z większą uwagą podejść do tematu zanieczyszczenia ziemi, zwracając uwagę na realne działania, które można podjąć. Okazuje się często, że nie wymagają one wielu wyrzeczeń, a jedynie korekty przyzwyczajeń. W celu ograniczenia degradacji środowiska, kreatorzy trendów zachęcają do recyklingu, który w skali długofalowej pomoże ograniczyć nadprodukcję dóbr, z których ogromna część trafia do utylizacji. Warto nie wyrzucać zbyt pochopnie przedmiotów, aby nie tworzyć śmieci, nie spalać i nie budować popytu na te niebiodegradowalne przedmioty.

Zalet takiego postępowania jest wiele:

  • wspólne spędzanie wolnego czasu z rodziną podczas tworzenia nowych elementów wystroju ogrodu,
  • rozwijanie umiejętności manualnych, artystycznych,
  • oszczędność finansowa,
  • odpowiedzialne wspieranie ekologii,
  • nowe walory użytkowe starym przedmiotom można przywrócić szybko i łatwo.
  1. Recykling w ogrodzie – drewno

Jako materiał, drewno jest nieocenione. Nie tylko jako produkt naturalny i biodegradowalny, ale też ze względu na właściwości użytkowe i dekoracyjne. Odpowiednio impregnowane, jest bardzo trwałe. W ogrodzie warto poddać je recyklingowi i wykorzystywać na wiele sposobów. Dobrym przykładem są meble ogrodowe wykonane z europalet: ławy, stoły, krzesła, fotele. Doskonale sprawdzą się też jako baza do budowania skrzyń do uprawy roślin ozdobnych i warzyw oraz jako podstawa do budowania podestów przy tarasach. Ciekawie prezentują się też jako konstrukcja do wertykalnych kwietników – pomalowane na kolory pasujące do kompozycji dają możliwość zawieszenia na nich donic lub skrzyń z uprawianymi roślinami ozdobnymi lub ziołami. Z drewna można budować domki dla jeży, karmniki, budki lęgowe dla ptaków oraz hotele dla owadów – po wypełnieniu ich wysuszonymi gałązkami z przyciętych drzew i krzewów – będą stanowić idealne miejsce do ich bytowania.

W ogrodzie warto wykorzystać też np. ścięte pnie drzew – można je wydrążyć, napełnić podłożem i zrobić w nich kwietniki lub posadzić przy nich pnącza. Po wydrążeniu środka i położeniu w zacisznym miejscu, będą też doskonale sprawdzać się na działce jako kryjówka dla małych zwierząt i owadów. Ścięte drzewo można też pociąć na plastry, impregnować i stosować jako nawierzchnię lub jedną z części ścieżki sensorycznej. Ważna jest jednak w tym przypadku kwestia bezpieczeństwa, ponieważ mokra nawierzchnia z drewna staje się bardzo śliska. Takich rozwiązań należy więc unikać w często uczęszczanych ciągach komunikacyjnych oraz w miejscach, gdzie występuje spadek terenu.

Szukając pomysłu na nietypowy kwietnik, warto wykorzystać starą, drewnianą drabinę. Postawione na kolejnych jej szczeblach doniczki z roślinami kwitnącymi, dopełnią kompozycję. Podobnie można wykorzystać stare meble – stoły, komody, bieliźniarki bądź kredensy – w szufladach wyłożonych folią oraz podłożem można sadzić rośliny. Można też ukryć w nich rośliny w doniczkach plastikowych, korzystając z możliwości recyklingu obu materiałów naraz.

  1. Recykling w ogrodzie – metal

Z założenia metal jest materiałem praktycznie niezniszczalnym, zakres recyklingu dotyczy go więc w szczególnym stopniu. Metal łatwo jest odnowić, usuwając starą powłokę i nanosząc świeżą. Można też pozwolić mu korodować – trend na stal kortenowską. Nie warto wyrzucać starych garnków, poza przeznaczeniem jako osłona do sadzenia roślin ekspansywnych, jako dekoracyjne doniczki mogą pomóc stworzyć ciekawe i klimatyczne kompozycje. Podobnie jak stare konewki metalowe lub taczki, które nie są już używane. Stara felga samochodowa może służyć doskonale jako bęben do nawijania węża ogrodowego lub przewodów do np. kosiarek. Metalowe stoliki spod maszyn do szycia nadają się jako podstawa do stołów ogrodowych lub jako konstrukcja kwietnika.

  1. Tworzywa sztuczne

Plastik jako surowiec otacza nas praktycznie z każdej strony. Warto zadać sobie pytanie, co stałoby się, gdyby każdy z nas wyrzucił cały niepotrzebny plastik? Działanie teoretycznie dobre z punktu widzenia ochrony przyrody, ale w kontekście utylizacji i potrzebnych środków do jej przeprowadzenia – niekoniecznie. Warto więc zastanowić się, który posiadany przez nas plastik naprawdę powinien trafić do ponownego obiegu przemysłowego, a który możemy wykorzystać mądrze w recyklingu, dając mu drugie życie i wykorzystując przez dłuższy czas. Plastikowe butelki można wykorzystać jako kwietniki, ogrody wertykalne (powiązane linkami, wieszane np. na pionowo mocowanych paletach itd.), systemy nawodnień dla roślin doniczkowych, karmniki dla ptaków. Niepotrzebne donice warto wykorzystać do sadzenia roślin ekspansywnych, których system korzeniowy musi zostać ograniczony barierą. Doniczki w całości powinny być zakopane. Ze starych pojemników można też zrobić koszyczki do sadzenia cebul lub wykorzystać je do rozsad. Mogą przydać się jako organizery na akcesoria ogrodowe, np. wertykalne (przybite do deski). Beczki plastikowe mogą posłużyć jako zbiorniki na deszczówkę lub kompostowniki.

  1. Recykling w ogrodzie – szkło i ceramika

Ceramiczne doniczki, zależnie od wielkości, doskonale sprawdzają się jako domki dla pożytecznych ropuch oraz poidła dla ptaków. W przypadku poideł dla jeży i owadów, warto używać płytkich naczyń – mis lub półmisków, by nie dopuścić do ich topienia. Można dodatkowo poukładać na nich patyczki – będą mogły się ich chwycić. Wszelka ceramika sprawdza się doskonale jako doniczki do sadzenia roślin na zewnątrz (warto zadbać o odpływ wody). Stare czajniki ceramiczne, miseczki, filiżanki – te wszystkie przedmioty wspaniale prezentują się jako nietypowe kwietniki. Ze starych słoików, szklanych mis i ozdobnych szklanek można robić lampiony. Po wstawieniu do ich wnętrza świeczki tealight, zyskają nowe życie. Nieocenionym materiałem z recyklingu jest cegła rozbiórkowa. Nadaje się jako materiał do budowy ław i murków, obrzeży trawnikowych oraz nawierzchni. Nie warto też wyrzucać starych dachówek – doskonale sprawdzą się jako obrzeża rabat.

  1. Beton

Chociaż udział betonu na działkach i w ogrodach warto ograniczać, to jednak sprawa jego recyklingu w ogrodzie wygląda podobnie, jak w przypadku plastiku. Jeżeli już posiadamy taki materiał i nie wiemy, co z nim zrobić, lepiej go zagospodarować, niż niepotrzebnie kupować inne materiały. Zdemontowane, stare krawężniki mogą przydać się jako murki oporowe lub elementy nowej nawierzchni. Zdemontowana betonowa kostka brukowa świetnie posłuży jako materiał do wykonania opaski wokół np. altany. Stara kostka brukowa doskonale nadaje się do takich celów. Mniejsze kawałki gruzu można zastosować jako warstwa drenująca pod nawierzchnie o małym natężeniu ruchu lub w miejscach, gdzie jest problem z drenażem. Płyty chodnikowe z demontażu, doskonale sprawdzają się jako chodnik rzymski (ażurowy), w połączeniu z otoczakiem, grysem granitowym i roślinami (np. karmikiem ościstym, macierzanką piaskową, kostrzewą).

 

Inni czytali / oglądali także także:

Jak zrobić domek dla owadów?

Praca w ogrodzie – aktywność fizyczna bez kontuzji

ABC choinki i świątecznych kwiatów – Agnieszka Waszak (wideo)

Żywopłot z warzyw

Wiosenne rabaty kwiatowe – wybór roślin

 

Źródło: miesięcznik „działkowiec”

Fot.: Shutterstock.com

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x