Jak zrobić domek dla owadów?

Podziel się

Jak zrobić domek dla owadów? Pamiętajmy o kilku zasadach biorąc pod uwagę “wymagania” ich potencjalnych mieszkańców.

Od kilkunastu lat modne stało się ustawianie domków dla owadów, które w swych rozbudowanych wersjach potrafią osiągać spore rozmiary, stanowiąc tzw. hotele dla owadów. Domki takie możemy zbudować także we własnym zakresie, co z pewnością dostarczy nam wiele satysfakcji, gdy zostaną zasiedlone.

Dlaczego są potrzebne?

Martwi nas spadek liczebności pszczół. Oprócz pszczół miodnych, zagrożonych jest także wiele gatunków dzikich pszczołowatych, które są niezwykle ważnymi zapylaczami, podtrzymującymi większość ekosystemów. Poza zapylaczami, chcielibyśmy w ogrodzie utrzymać również rzeszę pożytecznych organizmów, ograniczających występowanie szkodników. Interesują nas też niektóre owady ze względów estetycznych lub też z powodu zwykłej ciekawości.

O czym warto pamiętać?

  • Używajmy do budowy naturalnych materiałów (drewno, trzcina, cegły, doniczki, szyszki, glina itp.), pozbawionych elementów z tworzyw sztucznych.
  • Domki zabezpieczamy siatką o oczkach około 1,5-2 cm (z wyjątkiem domków dla motyli oraz trzmieli), by nie stały się „karmnikami” dla ptaków.
  • Domek powinien być zadaszony.
  • Pamiętajmy, by w przypadku murarek i trzmieli, nie doprowadzić do zbyt dużego zagęszczenia domków, bo to spowoduje problemy z ich zapasożyceniem.

Jak zrobić domek dla owadów – murarki

Domki najlepiej wykonać ze słomek trzcinowych o średnicy otworu około 7–8 mm, tak by dłuższe części drożnej rurki były ułożone w jedną stronę (długość rurki 15–20 cm). Ewentualnie konstrukcję budujemy z nawierconych, drewnianych krążków grubości około 10 cm. Domki takie możemy ustawiać w ogródku już od wiosny. Murarki dobrze zimują i nie wymagają przenoszenia domków na zimę. Dla domku wybieramy miejsca nasłonecznione i osłonięte od deszczu, na wysokości do 2 metrów. Pamiętajmy, że przeznaczone dla murarek elementy są zasiedlane tylko raz i materiał taki należy co roku wymieniać.

Dla trzmieli

Domki takie są proste do wykonania. Jest to mniej więcej sześcian, wykonany z około 2-centymetrowej grubości desek o bokach długości 15–18 cm. Otwór wlotowy o średnicy 2 cm, należy ulokować pośrodku jednej ze ścian, a przeciwległą lub sąsiednią zbudować tak, by można ją było otwierać w celu przygotowania gniazda do sezonu. Deska sufitowa może być nieco dłuższa, tworząc nad wejściem daszek. Wnętrze domku wypełniamy luźno ułożoną suchą słomą, fragmentami  kartonu. Wybieramy miejsce suche, osłonięte, tuż przy ziemi lub nieco nad nią. Domki możemy ustawiać już od przedwiośnia, nie ma jednak potrzeby zostawiać ich na zimę w ogrodzie. Trzmiele będą zimować w ziemi.

Jak zrobić domek dla owadów – skorki

Jeśli chcemy sprawić by koncentracja tych pożytecznych drapieżników była wyższa w miejscach, gdzie obserwujemy np. za dużo mszyc, możemy porozwieszać proste domki. Potrzebna będzie średniej wielkości doniczka gliniana, trochę butwiejących roślin i siana, sznurek lub drucik, szyszka, siatka np. z worka jutowego. Do jednego końca sznurka przywiązujemy szyszkę i przewlekamy przez dziurkę w doniczce. Do doniczki wkładamy materiał roślinny i zabezpieczamy siatką. Doniczki takie, bez zawieszania, można też umieścić np. na sztachetkach płotu.

Biedronki

W domkach dla tych owadów umieszcza się zabezpieczone siatką przestrzenie wypełnione szyszkami lub luźno ułożonymi patykami. Zwykle lokujemy je nisko przy ziemi, choć nie jest to regułą.

Złotooki

Pomóc im można przede wszystkim poprzez zapewnienie miejsc zimowania.  Można dla nich wczesną jesienią wystawiać budki, np. przerabiając te dla ptaków. Budkę wypełniamy suchą słomą, liśćmi, sianem. Otwory powinny stanowić wąskie szczeliny. Domku nie zostawiamy w ogrodzie, lecz umieszczamy w garażu, altanie lub innym chłodnym pomieszczeniu. Wiosną wystawiamy do ogrodu.

Jak zrobić domek dla owadów – motyle

Domki przeznaczone na zimowiska dla motyli spędzających zimę jako postaci dorosłe, to również dość proste konstrukcje w postaci zadaszonych budek (zbliżonych do tych dla ptaków) ze szczelinami o szerokości 0,7–1 cm i luźnym wypełnieniem z liści i słomy.

Czy domek to wszystko?

Lokum jest istotne jako schronienie, miejsce gniazdowania lub też zimowania. Jednak oprócz tego, owadom należy zapewnić odpowiednie miejsce żerowania (np. dostęp do kwitnących o różnych porach roku roślin). Owady, jak wszystkie organizmy żywe, potrzebują wody. Gdy mamy ogródek wodny, to warto by jeden z jego brzegów był łagodny i wysypany piaskiem tak, by woda weń podsiąkała. Możemy też wykonać proste pojniki np. z ceramicznej podstawki pod doniczkę, którą wypełniamy mchem i luźno obwiązujemy sznurkiem lub drucikiem.

 

Inni czytali również:

Murarka ogrodowa – superpszczoła

Jak chronić owoce przed ptakami?

Recykling w ogrodzie – użytkowe “drugie życie”

Rośliny dla motyli

Buda dla psa – zbuduj sam!

 

Źródło: miesięcznik „działkowiec”

Fot: Shutterstock.com, zdjęcia z www.dzialkowiecsklep.pl

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x