Problemy z nawierzchnią w ogrodzie

Podziel się

Krzywa, poprzerastana i brudna nawierzchnia w ogrodzie, nie spełnia naszych oczekiwań.

Miała być atrakcyjnym elementem, a jest często wstydliwym, widocznym założeniem… którego nie ma jak zasłonić.

Większość nawierzchni ogrodowej wykonywana jest z różnego typu kostek betonowych lub kamiennych. Po położeniu cieszą nasze oczy, ale powoli zaczynają się pojawiać się na nich niepokojące oznaki „zaprzyjaźnienia się z ogrodem”. Do najczęstszych „dowodów przyjaźni” należą: mrówki, mchy, chwasty, zalegające liście, a także ekspansywnie rozrastające się korzenie niektórych drzew.

Nawierzchnia w ogrodzie – problemy z mrówkami

Mrówki są jednym z częstych problemów jakie pojawiają się na ścieżkach wykonanych z kostki. Zazwyczaj taka nawierzchnia układana jest na podsypce piaskowej z małym dodatkiem cementu, co daje idealne warunki do stworzenia przez nie gniazda. Już przy pierwszym stwierdzeniu problemu, należy podjąć walkę. Tu niestety najskuteczniejszą metodą jest zastosowanie chemicznych środków na mrówki. Większość preparatów jest skuteczna. Przy większych szkodach – np. zapadnięcie się kostki – niestety trzeba uszkodzony fragment zdjąć, podsypać, zagęścić i ułożyć ponownie (na ogół do tego nie trzeba fachowców, zrobić to można samemu).

Mech, wątrobowce

Po kilku latach użytkowania na kostce pojawiają się mchy i plechy wątrobowców. Uwidaczniają się zazwyczaj w miejscach zacienionych i wilgotnych (np. tam gdzie woda ze zraszaczy pada na nawierzchnie). Nie należy usuwać ich mechanicznie, w szczególnym stopniu dotyczy to kostki betonowej – łatwo ją wtedy uszkodzić, a później pogoda (deszcze i zmienne temperatury) zrobi resztę, tzn. zdewastuje ją do końca. W tym przypadku należy zastosować preparat na mech, a po obumarciu mchu usunąć za nieczystości przy pomocy myjki ciśnieniowej lub szczotki.

Nawierzchnia w ogrodzie – problem z chwastami

Pojawiają się najczęściej po mchach lub razem z nimi. Przez lata w szczelinach zbiera się materia organiczna i ziemia stwarzając warunki do kiełkowania i rozwoju chwastów. Przy małej ich ilości można próbować je usuwać ręcznie (wyrywać), ale jest to dość kłopotliwe i czasochłonne. Najczęściej jedynym wyjściem jest stosowanie herbicydów. Po obumarciu roślin (powinny tak zaschnąć, że się kruszą) postępujemy tak jak w przypadku mchów. Warto zrobić to trochę dokładniej, a później ewentualne ubytki w wypełnieniu szczelin (fug) uzupełnić piaskiem z cementem lub innym materiałem, najlepiej tym samym, który był zastosowany przy układaniu. Z niektórymi chwastami (rozłogowymi), np. perz nie wygramy inną metodą niż stosując herbicydy.

Przebarwienia

Mogą powstać od zalegających liści, od różnego rodzajów wycieków z samochodu – np. oleju, benzyny. Przy takich zabrudzeniach należy działać jak najszybciej. Dobrym pomysłem jest użycie myjki ciśnieniowej z końcówką rotacyjną. Musimy tu jedynie uważać, aby nie wymyć spoin między kostkami czy płytami. Można również spróbować czyścić nawierzchnie ciepłą wodą z domowymi środkami myjącymi. Jednak zdecydowanie lepsze efekty dają specjalistyczne preparaty (dotyczy to zarówno plam po liściach jak i olejach). Po dokładnym umyciu warto nawierzchnię zaimpregnować, to będzie ją chroniło w przyszłości przed zabrudzeniami. Warto co jakiś czas ponawiać impregnację – w instrukcji producenta podane są zalecane okresy.

Nawierzchnia w ogrodzie – problem z korzeniami

Problem z korzeniami „wypychającymi” nawierzchnie pojawia się najczęściej przy starszych drzewach rosnących dość blisko ścieżki. Najlepszym wyjściem byłoby usunięcie korzeni, ale najczęściej jest to niemożliwe, ze względu na drzewo. Ponieważ najczęściej nie wchodzi w rachubę usunięcie drzewa, to jedynym wyjściem, w pewnym sensie, jest zastosowanie półśrodków. Jeśli jest to ścieżka i jest taka możliwość, to można ją przesunąć lub poprowadzić po łuku. Innym rozwiązaniem jest podniesienie ścieżki, lub zrobienia „przepustu” dla korzeni przykrytego płytami.

WARTO PAMIĘTAĆ!

Dbałość o nawierzchnię – zamiatanie, mycie – może nas uchronić od większości problemów. Wielu z nich można uniknąć już na etapie planowania i układania. Pilnujmy tego, a unikniemy wielu przykrych niespodzianek.

 

Inni czytali również:

Jak zwalczać mrówki w ogrodzie?

Jak zwalczyć mrówki na kostce brukowej?

Mech na trawniku – skuteczne metody usuwania

Jak zbudować podjazd? Wskazówki

Kamienna kostka w ogrodzie

 

Sprawdź, co w bieżącym numerze miesięcznika “działkowiec”

 

Źródło: miesięcznik “Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x