Opłata za śmieci w ROD
Opłata za śmieci w ROD. Czy wytwarzając na działce w ROD tylko odpady zielone, trzeba płacić opłatę za śmieci?
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (art. 5 ust. 1 pkt 1 i 3b), każda nieruchomość powinna być wyposażona w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych, a jej właściciele, użytkownicy wieczyści itd. powinni pozbywać się zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych w sposób zgodny z przepisami ustawy i przepisami odrębnymi. Dotyczy to również nieruchomości niezamieszkanych, w tym ogrodów działkowych, na których terenie niewątpliwie powstają odpady komunalne. Od tej zasady nie ma wyjątków.
Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie przewiduje m.in. rozwiązania, że właściciel, użytkownik wieczysty itd. danej nieruchomości może zrezygnować z wywozu odpadów komunalnych. Dotyczy to również PZD – zarządów ROD, które muszą składać do urzędów miast lub gmin deklarację opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (w systemie gminnym) albo podpisać umowę na wywóz odpadów (w systemie prywatnym) i na ich podstawie uiszczać opłaty za wywóz śmieci.
Ponadto, zgodnie z ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych (art. 33 ust.1) każdy działkowiec jest zobowiązany uczestniczyć w pokrywaniu kosztów funkcjonowania ROD w częściach przypadających na jego działkę, przez uiszczanie opłat ogrodowych. Na koszty funkcjonowania ROD składają się w szczególności wydatki na utrzymanie czystości na terenie ROD, do których zalicza się opłata za śmieci.
Opłata za śmieci w ROD – czy można uzyskać zwolnienie z opłat?
Ustawa o ROD ani żaden inny przepis nie wprowadza możliwości zwolnienia działkowca z obowiązku uiszczania opłaty ogrodowej w części związanej z opłatą za śmieci. Nie uzasadnia to również sytuacja, że działkowiec, zamiast wyrzucać śmieci do pojemnika ogrodowego, np. wynosi je poza teren ogrodu i wyrzuca do śmietnika przydomowego, czyli też nie ma altany działkowej albo ogranicza się do wytwarzania na działce w ROD tylko odpadów zielonych, które można w całości poddać kompostowaniu w kompostowniku ogrodowym. Płacąc bowiem za śmieci w ROD, płaci się za możliwość wyrzucenia śmieci na terenie ogrodu. To czy dany działkowiec będzie chciał skorzystać z tej możliwości czy też nie, będzie zależało wyłącznie od niego.
radca prawny Monika Pilzak, Biuro Prawne KR PZD
Aktualności dotyczące spraw działkowców na stronie Polskiego Związku Działkowców – www.pzd.pl
Inni czytali również:
Fot. Shutterstock.com