Udział w kosztach budowy infrastruktury ogrodowej w ROD

Podziel się

Udział w kosztach w kosztach budowy infrastruktury ogrodowej. Czy działkowiec musi partycypować w kosztach budowy/remontu infrastruktury ogrodowej, z której nie chce korzystać?

Jednym z podstawowych obowiązków działkowca jest uiszczanie na rzecz ROD opłat ogrodowych. Wśród tych opłat możemy wyróżnić opłaty związane z bieżącą działalnością ogrodu m.in. opłaty za wodę, energię elektryczną oraz śmieci, jak również opłaty, mające na celu poprawę funkcjonowania ogrodu, czyli „wydatki na inwestycje, remonty i bieżącą konserwację infrastruktury ogrodowej” (art. 33 ust. 1 i 2 ustawy o ROD).

Podstawą uiszczenia ww. opłat jest uchwała WZ/KD ROD, która powinna określać wysokość opłat ogrodowych, sposób ich uiszczenia (np. od działki, od powierzchni działki) oraz termin ich uiszczenia (nie później niż do 30 czerwca danego roku).

Udział w kosztach budowy infrastruktury ogrodowej. Szczegółowe zasady

Jeżeli chodzi o opłatę ogrodową w części związanej z wydatkami na inwestycje i remonty infrastruktury ogrodowej, to szczegółowe zasady jej ustalania zostały określone w uchwale KR PZD nr 14/III/2015 z dnia 1.10.2015 r. w sprawie zasad prowadzenia inwestycji i remontów w ROD w PZD. Zgodnie z ww. uchwałą, uchwała WZ/KD ROD w sprawie realizacji zadania inwestycyjnego lub remontowego powinna zostać podjęta jako osobna uchwała i zostać poprzedzona stosownym wnioskiem zarządu ROD obejmującym dane, w tym finansowe dotyczące inwestycji/remontu. WZ/KD ROD uwzględniając wniosek zarządu, powinno określić w uchwale rodzaj zadania inwestycyjnego lub remontowego, okres jego realizacji oraz partycypację finansową działkowców (w tym termin/y jej zapłaty), jak również ewentualne prace działkowców na rzecz zadania pozwalające na obniżenie lub umorzenie partycypacji finansowej użytkowników działek w zadaniu.

Podjęta zgodnie z prawem (w tym Statutem PZD), uchwała WZ/KD ROD w sprawie realizacji zadania inwestycyjnego lub remontowego w ROD jest wiążąca dla wszystkich działkowców. Oznacza to, że każdy działkowiec jest zobowiązany do uiszczenia przyjętej w uchwale opłaty, niezależnie od tego, czy jest zainteresowany korzystaniem z infrastruktury ogrodowej objętej inwestycją/remontem, czy też nie.

Porady prawne dla działkowców cz.2

Udział w kosztach budowy infrastruktury ogrodowej. Popatrzymy w przyszłość

Infrastruktura ogrodowa jest bowiem budowana lub remontowana w interesie ogółu działkowców oraz przyszłych pokoleń. To, że dany działkowiec nie chce dziś korzystać np. z sieci wodnej lub energetycznej nie oznacza, że nie zmieni swojego zdania w przyszłości i nie będzie zainteresowany np. podłączeniem działki do mediów. Dzięki przepisom prawnym obowiązującym w PZD będzie miał możliwość skorzystania z takiego rozwiązania i podłączenia swojej działki do np. sieci wodnej lub energetycznej w każdym czasie. Zyska również przy „sprzedaży” działki. Działka w ROD wyposażona w wewnętrzne instalacje i podłączona do sieci energetycznej lub wodnej przedstawia bowiem większą wartość.

 

Sprawdzaj aktualności na stronie Polskiego Związku Działkowców. 

 

Inni czytali również:

Opłata za śmieci w ROD

Zmiana działki a opłaty ogrodowe ROD

Konsekwencje za brak opłat ogrodowych

Blokada dostawy prądu do działki w ROD

 

Radca prawny Monika Pilzak, Biuro Prawne KR PZD

Fot. Shutterstock.com

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x