Porady prawne dla działkowców cz.2

Podziel się
Czy mogę na działce wybudować altanę 70 m?
Czy mogę ustanowić pełnomocnika na walne zebranie?
Nie zgadzam się z decyzję zarządu ROD. Do kogo się odwołać

To tylko niektóre z pytań, na które odpowiedział nasz ekspert Jan Stańczyk, magister prawa, Dyrektor Biura Okręgu Świętokrzyskiego PZD, specjalista od przepisów obowiązujących w PZD.

Pod materiałem wideo znajduje się lista pytań, na które odpowiadał

Każdemu działkowcowi polecamy poradniki dostępne w naszym sklepie:

Porady prawne dla działkowców – pytania od uczestników live:

  • Jakie gatunki i wielkości drzew mogą rosnąć na działce w ROD? Jak zarząd może wymusić na opornych działkowcach pozbycie się drzew iglastych które przekraczają już 5 m wysokości, a które to wymagają pozwolenia na wycięcie? Niektóre z nich rosną od 1 metra do 2 metrów od granicy działki a ich wysokość znacząco przekracza przepisowe 2 m. Nawet jeżeli doszłoby do odebrania działki, to kto ma pokryć koszt wycinki kilku 10m drzew. Na kilku już Walnych Zebraniach przez działkowców poruszany był problem iglaków, ale nie zmieniło to sytuacji. Zarząd wysyłał już niejednokrotnie do działkowców wezwania do uporządkowania działki, ale nie wyciągnięto żadnych konsekwencji, nadal są ok 250m działki na których potrafi rosnąć 10 sztuk 10 metrowych sosen lub świerków, przecież działka w ROD to nie las.
  • Jakie konsekwencje możemy mieć za mieszkanie na działce ROD. I kto wyciąga konsekwencje zamieszkania w ROD? Czy ktoś nad tym czuwa. Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam wszystkich przestrzegających regulamin.
  • Czy można nabyć prawa do nowej działki w tym samym ROD, jeśli moja poprzednia działka została objęta likwidacją pod inwestycję drogową? Decyzja ZRID została wydana w 2019 r. i objęła moją pierwszą działkę, likwidacja jeszcze nie doszła do skutku.
  • Czy mogę wystąpić w imieniu mojej mamy do zarządu ROD w sprawie ustalenia przebiegu granic pomiędzy działkami? (mama jest zdrowa, po prostu nie chcę, żeby się denerwowała sprawami prawnymi)
  • Jeden z punktów regulaminu mówi, że jest możliwość wybudowania altany nie zachowując określonej odległości do granicy tj. 3 metrów jeżeli działka jest nietypowa. Czy można wyjaśnić co znaczy nietypowa? Posiadam działkę niecałe 10 metrów szeroką i 48 metrów długą. Na takim prostokącie trudno coś sensownego wybudować. Czy na takim kształcie działki jest możliwość przesunięcia powiedzmy do 2 metrów do granicy?
  • Dostaliśmy pismo od zarządu, aby przyciąć tuje. Gdyż działka jest tak umiejscowiona, że nie graniczą z żadnym sąsiadem, ponieważ żywopłot jest od głównego wejścia. Tym bardziej, że na naszych działkach jest kilkanaście takich żywopłotów o podobnej wysokości. Żywopłot mamy 180 cm.

 

Nie zapomnij o naszym dziale Porady prawne, w którym znajdziesz wiele przydatnych informacji.

 

Inni czytali / oglądali również:

Walne zebrania w ROD

Porady prawne dla działkowców – Jan Stańczyk (13.01.2022) – wideo

Jak urządzić warzywnik, żeby uprawa była przyjemnością

Grzybki w trawniku – jak się ich pozbyć?

Deszczówka – sposób na oszczędzanie wody w ogrodzie

Prawidłowe zagospodarowanie działki ROD

 

Fot. Shutterstock.com

Podziel się