Blokada dostawy prądu do działki w ROD

Podziel się

Blokada dostawy prądu do działki w ROD – z jakiego powodu może dojść do takiej sytuacji?

W jakich sytuacjach może zostać zablokowana dostawa prądu do działki w ROD?

Kwestie związane z dostawą prądu do działki ogrodowej reguluje Regulamin ROD oraz uchwała nr 285/2015 Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców z dnia 5 listopada 2015 r. w sprawie zasad korzystania z energii elektrycznej w rodzinnych ogrodach działkowych.

Zgodnie z wyżej wymienionymi przepisami, blokada dostawy prądu do działki w ROD przez zarząd ROD ma prawo być przeprowadzona w następujących sytuacjach:

  • opóźnienia z uiszczeniem przez działkowca opłaty z tytułu zużytej energii albo opłaty energetycznej. Długość opóźnienia stanowiącego przesłankę odcięcia dostaw prądu powinna wynikać z uchwały walnego zebrania. O zamiarze odcięcia energii elektrycznej z tytułu nieopłacenia należności za jej zużycie zarząd ROD powinien powiadomić działkowca na piśmie,
  • stwierdzenia nielegalnego poboru energii elektrycznej, który rozumiany jest jako podłączenie się do sieci energetycznej z pominięciem podlicznika lub ingerencję w funkcjonowanie podlicznika, która wpływa na wskazanie ilości zużycia energii,
  • bezpodstawne uniemożliwienie przez działkowca przeprowadzenia kontroli sieci przez komisję energetyczną, o której mowa w § 5 ww. uchwały.

Czy można rozpalić ognisko na działce ROD?

W uzasadnionych przypadkach, w szczególności związanych ze złym stanem technicznym sieci, niemożliwością zapobieżenia kradzieżom prądu, bezpieczeństwem ogrodu, zarząd ROD może podjąć decyzję o czasowym wyłączeniu energii elektrycznej w okresie jesienno-zimowym.

Uchwała zarządu ROD w tej sprawie powinna być szczegółowo uzasadniona. Taką uchwałę może również podjąć WZ/KD ROD – zobowiązując zarząd ROD do wyłączenia energii elektrycznej w ROD w okresie jesienno-zimowym. Informacja o terminie wyłączenia powinna być podana do wiadomości działkowców (ogłoszenie na tablicach ogrodowych) z co najmniej 14-dniowym wyprzedzeniem.

 

Blokada dostawy prądu do działki w ROD – kwestię wyjaśniała radca prawny Monika Pilzak Biuro Prawne KR PZD

 

Śledź aktualności na stronie Polskiego Związku Działkowców – www.pzd.pl

 

 

Sprawdź inne artykuły na naszym portalu w dziale „Porady prawne”:

Wypowiedzenie umowy dzierżawy działkowej – dodatkowe pytania do webinaru „Prawo dla działkowców” (wideo)

Udział w kosztach budowy infrastruktury ogrodowej w ROD

Altana w ROD

Walne zebrania w ROD – Twój głos też się liczy!

Czy na działce w ROD można mieć zbiornik na deszczówkę?

 

Inni czytali / oglądali także:

Jak przyspieszyć kompostowanie? (dodatkowe pytania do live)

Ławka ogrodowa wokół drzewa

Zdrowe przekąski z nasion, owoców i warzyw

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x