Ławka ogrodowa wokół drzewa

Podziel się

Ławka ogrodowa wokół drzewa może być miejscem odpoczynku, pracy, spotkań z przyjaciółmi, a także pełnić ważną rolę ozdobną i to bez względu na wielkość ogrodu.

Taka ława to idealna symbioza z drzewem, która ma same plusy. Idealnie komponuje się w sadzie i ogrodzie ozdobnym.

Sięgnij po nasze e-booki! Znajdziesz wśród nich m.in.:

 

Ławka ogrodowa wokół drzewa – różnorodność to podstawa

W zależności od charakteru i stylu ogrodu, ławka ogrodowa wokół drzewa może mieć różną formę, kształt i odmienny użyty materiał. Okrągłe drewniane ławki pasują do rustykalnego i naturalistycznego założenia. Ażurowe, metalowe profilowane do stylu vintage. Proste, stalowe sprawdzą się w ogrodzie modernistycznym, natomiast wykonane z betonu lub plastiku idealnie wpasują się w ogrodowy miejski „klimat”.

Ławka może być poprowadzona po łuku lub mieć kształt kwadratu/prostokąta. Może być głęboka z oparciem lub wąska. Może też być ziemnym podwyższeniem, lub atrakcyjnie wijącą się ławą pod konarami.

Mały ogród – aranżacje, które zaoszczędzą miejsce

Ławka ogrodowa wokół drzewa – zrobić samemu czy kupić gotową?

Zaokrąglone brzegi wymagają odpowiedniej stolarki – maszyny i obróbki. Jeśli nie mamy takich specjalistycznych narzędzi, a chcemy mieć taką ławkę to możemy kupić gotową w sklepie. Samodzielnie możemy wykonać natomiast ławkę modułową, która po połączeniu tworzy z góry sześcian. Potrzebne będzie sześć krzeseł z tylnym prostym oparciem. Z krzeseł zdejmujemy siedziska – nie będą nam potrzebne. Jeśli krzesła są lakierowane, to matowiejemy je papierem ściernym lub ściągamy warstwę opalarką. Następnie malujemy farbą olejną lub bejcą. Ustawiamy wokół drzewa i na każde siedzisko nabijamy (lub wkręcamy śrubokrętem) wąskie deseczki – tarcica (6 szt. – szer. 60 mm, grubość 25 mm, długość w zależności od preferencji – od 600 mm do 1200 mm). Przybite deski do krzesła będą mieć kształt trapezu – od najkrótszej do najdłużej przy krawędzi, dzięki temu po połączeniu stworzą jedną płaszczyznę siedziska – ławki.

Najprostszą ławkę zbudujemy o obrysie kwadratu lub prostokąta. Wystarczy na ustawione bokiem i połączone ze sobą drewniane, sadownicze skrzynie nabić deski i gotowe.

Przykładowe ceny produktu:

Ławka ogrodowa drewniana z oparciem o zaokrąglonych krawędziach – od 399 zł

Ławka ogrodowa metalowa, ażurowa, stylowa – od 530 zł

 

Dobre rady

  • Drewniane ławki, tak jak i większość elementów wykonanych z tego materiału, jest wrażliwa na zimowe warunki atmosferyczne. Jeśli istnieje możliwość zdemontowania i schowania ławki na zimę, np. do garażu, schowka, warto to zrobić. Meble pozostawione na zewnątrz trzeba dodatkowo zabezpieczać warstwami impregnatów – olejami, lakierami bezbarwnymi czy farbami. Najlepiej stosować te same preparaty i środki, konsekwentnie, co kilka lat.
  • Metalowe ławki wymagają dodatkowych miękkich siedzisk, np. poduszek. Mogą one podwyższać koszt mebla, warto więc mieć to na uwadze przy wyborze ławki.

 

Ławka ogrodowa wokół drzewa – oto inspirujące przykłady:

Inni czytali również:

Mały przedogródek – inspiracje

Ogrody wiktoriańskie

Jak założyć rabatę? Krok po kroku

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x