Mały ogród – aranżacje, które zaoszczędzą miejsce

Podziel się

Mały ogród – aranżacje, które zaoszczędzą miejsce. W małych ogrodach, na tarasach, balkonach szczególnego znaczenia nabierają rozwiązania, które pomagają w praktyczny sposób zaoszczędzić miejsce.

Polecamy jako uzupełnienie tego artykułu e-book dostępny w naszym sklepie – Ogródkowe inspiracje ( z oryginalnymi poradami dotyczącymi aranżacji przedogródka, tarasu i rabat).

 1. Mały ogród – aranżacje: meble-schowki

Meble muszą być wygodne, ale dobrze, jeżeli będą łączyć funkcje schowka. Na rynku dostępne są modele siedzisk, ławek i ław ze schowkiem. Mogą być z drewna – do zastosowania pod dachem i regularnego olejowania lub z tworzywa sztucznego, najczęściej z technorattanu. Estetyczne poduchy można przetrzymywać w takim schowku. Meble takie można zastosować przy tworzeniu przegrody w szerszych miejscach na tarasach i długich balkonach.

 1. Pergole-ławki

Pergole mogą być połączone z siedziskiem. Duża część asortymentu to gotowe zestawy z drewna lub metalu. Ze względu na solidną konstrukcję, w większości nadają się nie tylko do ogrodów, ale także na balkony i tarasy. Drewniane zestawy dobrze wyglądają przy ogrodzeniu – kończąc perspektywę kompozycji, w narożnikach ogrodów lub większych tarasów. Mogą być malowane na naturalne kolory lub kontrastowo – na mocny, energetyczny kolor. Na rynku do wyboru są zestawy: pergola z siedziskiem lub pergola z siedziskiem i dołączonymi skrzyniami na rośliny. Konstrukcje z metalu dobrze prezentują się w ogrodach romantycznych i sielskich. Wśród traw i kwiatów metalowa ławeczka obrośnięta groszkiem pachnącym podkreśli charakter ogrodu, nada lekkość kompozycji.

 1. Mały ogród – aranżacje: stelaże na rośliny-parasole

Dla miłośników ogrodów o nowoczesnej formie producenci przygotowali zestawy stelaży z bambusowych tyczek lub z rozciągniętymi linkami na pnącza albo do prowadzenia drzew. Prosta konstrukcja stworzona z wysokiej jakości materiałów: drewna lub stali nierdzewnej, dobrze będzie się prezentować przy tworzeniu „pokoi ogrodowych”, parasoli i zadaszeń. Na linkach można prowadzić pnącza wieloletnie zarówno zimozielone jak i te, które tracą sezonowo liście. Przy sztywnych konstruktach prowadzić można lipy, graby, klony i platany.

 1. Bramki-pergole

W tajemniczych, romantycznych ogrodach, miejscach, gdzie chcemy wprowadzić magiczny, ulotny nastrój ważnym elementem dekoracyjnym są gotowe bramki. Będą spełniały jednocześnie funkcje bramki i pergoli.

 1. Mały ogród – aranżacje: huśtawko-pergola

Interesującym rozwiązaniem jest zakup huśtawki zamontowanej na pergoli. Zestaw, najczęściej wykonany z drewna o stabilnej konstrukcji, dobrze sprawdzi się też na tarasach. Dobrze będzie wyglądał na tle ściany lub wysokich krzewów. Dodatkowo, wspinające się po pergoli pnącza sprawią, że huśtawka będzie tonęła w zieleni. W ogrodach o większej powierzchni ciekawym rozwiązaniem jest huśtawka-łóżko z daszkiem.

 1. Parawany – zielone ściany

Ciekawą propozycją jest stworzenie pionowych zielonych ścian. To propozycja dla odważnych użytkowników ogrodów i tarasów, idealnie pasuje do nowoczesnych rozwiązań. W zależności od zastosowanej roślinności – efekt zielonej ściany może być bardziej odczuwalny (w przypadku wyższych gatunków: krzewów i traw ozdobnych) lub dyskretny: gdy roślinność będzie niższa.

 1. Mały ogród – aranżacje: trejaże-rzeźby

Ustawione w ogrodach będą dekoracyjne zarówno w okresie bezlistnym roślinności, jak i porośnięte pnączami latem. Na rynku są dostępne trejaże tak dekoracyjne, że same w sobie stanowią dużą ozdobę niczym rzeźba. Mogą one tworzyć ścianę, wytyczać przejście i kierunek patrzenia, osłaniać mało interesujące miejsca, a przy ścianach budynku – dekorować mury.

Mały ogród – aranżacje – inne przykłady

 • Pergola i bujawka pełniące funkcję małego pawilonu
 • Lampa i rzeźba ogrodowa jednocześnie (zdj. 6)
 • Mobilne stoły i donice dla roślin jednocześnie
 • Ławka i pergola (zdj. 7)
 • Oświetlenie zamontowane w schodach
 • Meble z palet z szufladami

Warto pamiętać

Aby zaoszczędzić i dobrze wykorzystać dostępną powierzchnię w małym ogrodzie należy określić swoje potrzeby i dokładnie przemyśleć wyposażenie. Możemy sami też budować stoliki ze schowkami, ławeczki, oświetlenie montować w podłodze lub schodach, z palet, pni i innych naturalnych materiałów wykonywać meble, nadając im nowe życie. Dzięki temu nasze ogrody staną się też wyjątkowe i niepowtarzalne.

 

Inne e-booki w ofercie naszego sklepu:

 

Inni czytali również:

Ukwiecone wejście do domu (propozycje projektów)

Aranżacja altanki w ogrodzie – roślinna oprawa

Domowe rośliny doniczkowe – najpopularniejsze gatunki

Jakie rośliny kupić na wiosnę do ogrodu?

Rośliny w szkle – jak zrobić samemu?

Kolorowe liście i kwiaty do zacienionych miejsc w ogrodzie

Jak wybrać dobry opryskiwacz?

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się