Opaski na drzewa – sposób na owocówki jabłkóweczki i śliwkóweczki

Podziel się

Gąsienice owocówki jabłkóweczki i śliwkóweczki powodują robaczywienie śliwek i jabłek.

Sprawdź w naszym sklepie artykuły, które wesprą Cię w walce ze szkodnikami!

 

Czy zakładanie opasek z papieru falistego na pnie drzew ograniczy robaczywienie owoców? Ile takich opasek trzeba założyć i kiedy?

Opaski z papieru falistego stosuje się do wyłapywania gąsienic owocówki jabłkóweczki i śliwkóweczki. Gąsienice owocówek powodują robaczywienie śliwek i jabłek.

Gąsienice po zakończeniu żerowania w owocach wychodzą na zewnątrz i opuszczają się po nitce na pień, wchodzą pod odstającą korę, gdzie osnute kokonem zimują. W celu wyłapania gąsienic owocówki jabłkóweczki należy w drugiej poł. czerwca założyć na pień drzewa opaskę z papieru falistego, wówczas znaczna ich część wejdzie w szczeliny w opasce. Zakłada się je na pień stroną falistą do środka, na wysokości do 1 metra. Opaski należy zdjąć po 3–4 tygodniach, po usunięciu organizmów pożytecznych (pająki, biedronki, skorki) zniszczyć ukryte gąsienice.

Takie same opaski do wyłapania gąsienic owocówki śliwkóweczki zakłada się na pnie śliw w połowie sierpnia. Opaski należy zdjąć we wrześniu, usunąć i zniszczyć gąsienice znajdujące się w fałdach papieru. Opaskę zakłada się na każde drzewo, na którym owocówka uszkodziła owoce (jabłka, śliwki).

Czy wiesz, że…

Owocówka jabłkóweczka i śliwkóweczka licznie występują na starych drzewach, gdzie w zagłębieniach spękanej, odstającej kory gąsienice znajdują dogodne miejsca do zimowania. Na działkach zaleca się zbierać spod drzew opadłe owoce, w których znajdują się gąsienice.

 

Inni czytali także:

Wyciek żywicy z drzew owocowych – jak leczyć gumozę?

Co zjada bukszpany?

Zakładanie trawnika – jakie trawy wybrać?

Odrosty korzeniowe u drzew owocowych – czym są i co z nimi zrobić?

Kiedy bieli się drzewa? Czy robimy to wiosną?

Jak zwabić motyle do ogrodu?

 

 

 

Źródło miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x