Niskie osłony dla warzyw

Podziel się

Niskie osłony dla warzyw, inaczej zwane płaskimi są często stosowane w amatorskiej i profesjonalnej uprawie. Są to proste w wykonaniu i tanie rozwiązania przyspieszające rozwój roślin.

Czy warto stosować niskie osłony dla warzyw?

Warunki klimatyczne Polski, szczególnie w rejonach zaliczanych do chłodniejszych, stwarzają trudne warunki dla uprawy warzyw, które powinno wysiewać się bezpośrednio do gruntu, przed połową maja (oddziaływanie temperatury powietrza w czasie „zimnych ogrodników i zimnej Zośki”). Dlatego jesteśmy zmuszeni do stosowania osłon, aby stworzyć korzystne warunki termiczne m.in. do wczesnowiosennej uprawy warzyw oraz ogólnie gatunków ciepłolubnych, w okresach dla nich wyraźnie niesprzyjających. Osłony te, nie tylko zapobiegają wychładzaniu się podłoża, ale także chronią przed zbyt szybkim jego przesychaniem. Dzięki nim mamy możliwość uzyskania wcześniejszych zbiorów warzyw, jak też uzyskania rozsady czy nawet wzrostu roślin ozdobnych w miejscach docelowych.

Wiele przydatnych produktów do uprawy i pielęgnacji Twojego ogrodu czy działki znajdziesz w naszym sklepie.

Czym osłaniać warzywa?

  1. Agrowłóknina

Agrowłóknina jest podstawowym materiałem stosowanym na niskie (płaskie) osłony – włóknina polipropylenowa biała o gramaturze ok. 17 g/m2. Jest to najprostsza do ułożenia osłona. Obsianą grządkę (lub miejsce z wysianymi np.: kwiatami) przykrywamy włókniną i krawędzie jej obsypujemy ziemią, obkładamy kamieniami lub mocujemy specjalnymi szpilkami – chodzi o zabezpieczenie przed wiatrem.

Istotną zaletą jest to, że agrowłóknina chroni przed spadkami temperatury do prawie -10°C. W okresie wczesnowiosennym, rzadko kiedy (na większości terenów Polski) temperatury spadają poniżej -5°C. Dodatkowo osłona ta chroni wysiewy i wschody przed opadami śniegu, silnym deszczem i co szczególnie ważne, utrudnia dostęp szkodników do roślin.

  1. Folia perforowana

Występuje w różnej perforacji: gęsto perforowana (500 otworków na 1 m2) do okrywania roślin ciepłolubnych, mniej perforowana (100 otworków na 1 m2) używa się do warzyw wczesnowiosennych, grubość jej to 0,04–0,06 mm. Perforacja folii ułatwia wymianę gazową oraz umożliwia podlewanie bez jej zdejmowania.

Folia jako taka jest jednak mniej uniwersalna i funkcjonalna od włókniny. Dość istotną jej wadą jest to, że nie można jej za długo trzymać na roślinach – w słoneczne dni może doprowadzić do ich poparzenia. Układamy i zabezpieczany ją tak samo jak osłonę z agrowłókniny.

  1. Niskie tunele foliowe

Te tunele mają szerokość trochę większą od typowej grządki – 100–120 cm i wysokość ok. 60 cm. Jest to rozpinana na pałąkach – z ocynkowanego drutu cienka folia ogrodnicza (0,05–0,08 mm). Skutecznie chroni przed wiatrem i chłodem. Przewagą tego rozwiązania nad folią czy agrowłókniną kładzioną płasko, jest możliwość wykorzystania ich do uprawy warzyw od siewu do zbioru.

Polecamy dostępny w naszym sklepie Tunel foliowy *C6* 6,0 x 1,2 x 0,6 m MINI

Niskie osłony dla warzyw – zalety

  • łatwość wykonania,
  • niska cena,
  • ochrona przed chłodem, wiatrem, śniegiem czy silnym deszczem,
  • osłony z agrowłókniny chronią przed szkodnikami,
  • przyspieszają zbiory – agrowłóknina o około 1–2 tygodni, folia perforowana – o 10 dni,
  • możliwość przenoszenia na inne uprawy, kilkakrotne wykorzystanie w sezonie, także w uprawach opóźnionych.

Niskie osłony dla warzyw – wady

  • osłony z folii perforowanej nie mogą zbyt długo leżeć na grządce,
  • płaskie, leżące osłony mogą zdeformować uprawiane rośliny, nie można przedłużać terminu ich usunięcia,
  • niskie tunele są droższe od osłon płaskich – koszt pałąków.

 

Inni czytali również:

„Zgniłe owoce pod drzewami – co z nimi robić?”

„Dlaczego szczypior podsycha?”

„Jak przechowywać miód i inne rady”

„Projekt ogrodu – kilka pomysłów na jedno miejsce”

„Ogród Alicji w Krainie Czarów”

„Żyworódka – właściwości i zastosowanie”

„Jak uprawiać tarczycę bajkalską”

 

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Działkowiec”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się