Lilie trąbkowe – arystokracja ogrodowa

Podziel się

Lilie trąbkowe należą do arystokracji ogrodowej, a jednocześnie do lilii łatwych w uprawie.

Co więcej –  niewymagających zapewnienia specjalnych warunków.

Cechują się także długowiecznością, dobrą zdrowotnością i łatwością rozmnażania. Są równocześnie wysokie lub bardzo wysokie i urzekają bardzo atrakcyjnymi pachnącymi kwiatami. Do niedawna za typowego przedstawiciela lilii trąbkowych uważano lilię królewską (Lilium regale). Gatunek ten często brał udział w powstaniu pięknie pachnących mieszańców trąbkowych. Ich kwiaty są białe, kremowe, żółte do pomarańczowych oraz różowe, często z obrzeżeniem lub wnętrzem kwiatu w innej barwie, bez kropek i cętek, typowych dla odmian z wielu innych grup lilii.

  1. Lilie trąbkowe – stanowisko to podstawa

Lilie trąbkowe – nieco inaczej jak większość lilii – będą dobrze rosły na stanowiskach lekko ocienionych czy nawet półcienistych, nieco wilgotniejszych, ale nie podmokłych. Równocześnie nieodpowiednie będą stanowiska pod drzewami i krzewami (zbyt głęboki cień) oraz zagłębienia terenu, ze względu na łatwość gromadzenia się wody oraz powstawania zastoisk zimnego i bardzo wilgotnego powietrza.

  1. Sadzenie cebul

Cebule możemy sadzić jesienią we wrześniu i październiku. Rozstawa zależy od wielkości cebul i siły wzrostu odmiany, a ponieważ większość lilii trąbkowych silnie rośnie, to sadzi się je rzadziej, przeciętnie co 40–50 cm. Trzeba mieć też na uwadze to, że cebule lilii trąbkowych pozostawia się na tym samym miejscu bez wykopywania przez wiele lat.

  1. Lilie trąbkowe – uprawa

Lilie trąbkowe mogą w razie niedostatku deszczy wymagać podlewania. Podlewać warto co 7–10 dni, ale dość obficie (ok. 10 l wody na 1 m2). Należy je też dokarmiać. Najlepiej wczesną wiosną zastosować nawożenie słabym roztworem nawozu azotowego, np. saletry wapniowej (5 g na 10 l wody), a gdy pędy wyrosną na 10–15 cm – zastosować posypowo nawóz wieloskładnikowy w ilości 20 g/m2. Po pojawieniu się pąków kwiatowych jeszcze raz dokarmia się lilie 10 g/m2 nawozu o zawartości azotu nieprzekraczającej 10%. Nie należy nawozić lilii po kwitnieniu. Wysokie odmiany wymagają palikowania.

  1. Jak je komponować

Lilie trąbkowe nadają się do sadzenia w grupach na rabatach. Poza tym pachnące lilie trąbkowe są doskonałymi kwiatami do wazonów i odznaczają się dużą trwałością. Możemy cieszyć się nimi w wazonie, kiedy uprawiamy je na działce. Nie są bowiem oferowane w handlu ze względu na ryzyko uszkodzenia w transporcie delikatnych kwiatów, często skierowanych na boki lub ku dołowi i o odgiętych końcach działek. Ścinając je do wazonu nie należy obawiać się osłabienia cebul i kwitnienia w następnym roku, jeśli pozostawimy na roślinie połowę ulistnionego pędu.

Wygląd kwiatów

W zależności od budowy kwiatów lilii trąbkowych dzieli się je na cztery podgrupy: kwiaty trąbkowe w kształcie lejka, działki kielicha długie i wąskie (‘Black Dragon’); kwiaty w kształcie kielicha lub misy, o długich, ale szeroko rozwartych działkach (‘First Love’); kwiaty w kształcie dzwonka, zwisające ku dołowi (‘Golden Shower’, ‘Gold Eagle’); kwiaty trąbkowe tylko w fazie pąka, potem otwierają się szeroko na kształt gwiazdy lub turbanu (‘Bright Star’ i ‘Louise’).

 

Inni czytali również:

Sadzenie lilii – kiedy, gdzie i jak?

Jakie rośliny kupić na wiosnę do ogrodu?

Zakątek w ogrodzie z pachnącymi roślinami

Kwiatowe olbrzymy – lilie, ketmie i piwonie

Ochrona roślin w trakcie suszy

 

Sprawdź, co w bieżącym numerze miesięcznika „działkowiec”

 

Źródło: miesięcznik „działkowiec”

Fot.: L. Sokołowska, Shutterstock.com

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x