Letnie cięcie winorośli

Podziel się

Czy przed okresem dojrzewania gron należy przycinać krzewy winorośli? Jak powinno się przeprowadzić cięcie winorośli?

Winorośl wymaga bardzo silnego i regularnego cięcia. Obejmuje ono kilka etapów i zaczyna się od cięcia zasadniczego na przedwiośniu.

Pod koniec fazy wzrostu gron winorośli, gdy jagody osiągną naturalną wielkość, wykonuje się tzw. letnie ogławianie (przycinanie) latorośli.

Powyżej ostatniego grona należy wtedy zostawić 6–10 liści. Dużych liści zostawia się mniej, małych więcej. Takie przycinanie poprawia nasłonecznienie gron, hamuje wzrost i przyspiesza drewnienie latorośli oraz zwiększa mrozoodporność krzewu.

Zabieg cięcia winorośli przeprowadza się od połowy lipca do połowy września, wykonuje się 3–4 razy, co kilka dni. Termin zabiegu zależy od przebiegu pogody i charakteru wzrostu odmiany.

Zbyt późne rozpoczęcie ogławiania winorośli nie przynosi oczekiwanych efektów, a zbyt wczesne – stymuluje wzrost pasierbów i może spowodować przedwczesne rozwinięcie się pąków zimowych.

Pod koniec fazy dojrzewania owoców można usunąć 3–4 najniżej położone liście. Dzięki temu zwiększa się dostęp światła do gron i przewiewność krzewu. Usuwanie dolnych liści wpływa na podwyższenie zawartości cukrów w owocach i obniżenie zawartości kwasów organicznych. U odmiany ‘Muscaris’ zbytnie odsłonięcie gron w ostatniej fazie dojrzewania może powodować potem wzrost gorzkich substancji w moszczu.

 

Inni czytali / oglądali również:

Cięcie krzewów i drzew ozdobnych (wideo)

Cięcie odmładzające, czyli jak zmniejszyć rozmiary korony drzewa owocowego?

Czy sąsiedztwo iglastych krzewów wpływa na wzrost warzyw?

Letnie cięcie żywopłotów, drzew i krzewów ozdobnych (wideo)

Owocowe rośliny do ogrodu o niskim poziomie wody gruntowej

Wiatropylne rośliny owocowe

Ogródek przy szeregowcu” (dodatek online do artykułu opublikowanego w drukowanym wydaniu miesięcznika Mój Ogródek)

Geometryczne przymiarki (ogród geometryczny) (dodatek online do artykułu opublikowanego w drukowanym wydaniu miesięcznika Mój Ogródek)

Drzewa wieloodmianowe – za i przeciw

 

 

Sprawdź, co w aktualnym numerze miesięcznika “działkowiec”

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot.: Shutterstock.com i  E. Gudarowska

Podziel się