Geometryczne przymiarki (ogród geometryczny)

Podziel się

W styczniowym „Moim Ogródku” prezentujemy zalety ogrodów geometrycznych. Nadając roślinom poprzez strzyżenie geometryczną formę, wprowadzamy do ogródka harmonię i uporządkowanie.

W ten sposób też wyraz znajdują nasze ogrodnicze umiejętności oraz dobry smak. Geometryczne formy drzew i krzewów, wcześniej zaplanowane i skomponowane, przez wieki świadczyły o statusie właścicieli ogrodu i kunszcie ogrodnika. Po więcej praktycznych informacji zapraszamy do artykułu, a tu prezentujemy więcej interesujących przykładów wytwornych i eleganckich idealnych na ogród geometryczny.

Mój Ogródek – wydanie styczniowe 2022 dostępne tutaj (można zeskanować kod QR albo kliknąć w grafikę z kodem, żeby przenieść się do naszego sklepu):

Jakie rośliny są najlepsze?

Najlepsze krzewy do uzyskania geometrycznych form to takie, które są zimozielone. Gdy roślina nie ogołaca się na zimę z liści lub igieł lepiej widać jej formę. Jednak trzeba przyznać, że drzewa liściaste o kulistej koronie prezentują się bardzo intrygująco zimową porą i wiele osób podkreśla ich kształt wieszając na nich lampki ogrodowe. Topiary (czyli ukształtowane przez człowieka rośliny) z grabu pospolitego dzięki długo utrzymującym się liściom (nawet do połowy maja) trzymają fason i formę aż do wypuszczenia nowych liści.

Nieszczególnie odpowiada nam wizja nieustannego cięcia roślin i chcielibyśmy tej czynności unikać? Możemy zdecydować się na te, które z natury mają kształt jakby ktoś je formował, np. katalpy ‘Nana’, klony pospolite ‘Globosum’, wiśnie osobliwe 'Umbraculifera’. Do minimalistycznych kompozycji wspaniale sprawdzą się karłowe sosenki: wolno rosnące kosodrzewiny, np. odmiana ‘Varella’, sosna czarna ‘Marie Bregeon’ oraz tuja kulista ‘Danica’. Trawy ozdobne o kulistych formach dodadzą lekkości kompozycji, np. rosplenica ‘Moudry’ lub kostrzewa sina.

Ogród geometryczny – zasady projektowania

  1. Najprostszymi geometrycznymi formami, uzyskiwanymi przez ogrodników, są żywopłoty. Wspaniale znoszą cięcie i pięknie prezentują się pod postacią geometrycznych brył: cis pospolity, jałowiec kolumnowy, tawuła japońska, bukszpan wieczniezielony (uwaga na ćmę bukszpanową), ligustr pospolity oraz grab pospolity.
  2. Dostępne w szkółkach są też potrójne kule lub spirale wycinane z żywotnika lub cisa. W formowaniu ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Pięknie w formie stożka wyglądają graby, spirale uzyskamy z jałowca lub bukszpanu, a palmety (ekrany) uzyskamy, np. z graba lub lipy.
  3. Uporządkowany kształt roślin będzie wymagał dalszego porządkowania kompozycji ogrodowej. Po wystrzyżeniu jednej rośliny może się okazać, że cała rabata będzie wymagała uporządkowania i przydałoby się żeby okazy rosły w równych odległościach i symetrycznie lub w regularnych grupach.
  4. Uporządkowane, prowadzone w formę brył geometrycznych okazy będą wyglądać sztucznie i dziwnie w ogrodach naturalistycznych. Uformowane rośliny to domena ogrodów klasycznych.
  5. Uformowane rośliny zaprezentują się odpowiednio, jeśli zostaną posadzone w odpowiednio dużych odstępach.
  6. Lepiej posadzić je za rzadko niż za gęsto. Póki rośliny urosną, możemy wspomóc się elementami małej architektury – np. niezwykle modnymi w ostatnim czasie kulami betonowymi, metalowymi lub świetlnymi.

 

 

Przeczytaj inne artykuły na naszym portalu:

Elegancka czerń roślin w ogrodzie

Jak założyć rabatę? Krok po kroku

Ogrody skalne – jak osiągnąć unikalne wrażenie

Mały przedogródek – inspiracje

Róże rabatowe – wybór i pielęgnacja

Katalpa – wymagania, odmiany, aranżacja

 

 

Fot. Shutterstock.com

Podziel się