Katalpa – wymagania, odmiany, aranżacja

Podziel się

Katalpy, zwane inaczej surmiami to drzewa sadzone najczęściej ze względu na atrakcyjny pokrój, okazałe liście oraz efektowne, dzwonkowate kwiaty.

Na świecie występuje około 10 gatunków tych drzew, rosnących głównie w Ameryce Północnej i Azji. W Polsce najczęściej spotykana jest surmia bignoniowa (Catalpa bignonioides), która wyróżnia się olbrzymimi, sercowatymi liśćmi, osiągającymi nawet 25 cm długości i 15 cm szerokości. Rozwijają się one stosunkowo późno, bo w maju, a nawet w czerwcu i gęsto pokrywają wszystkie pędy.

Co ciekawe, katalpa zrzuca je jesienią niemal wszystkie na raz w ciągu kilku dni. Latem uwagę zwracają zebrane w wiechy kwiaty – białokremowe, z żółtą gardzielą i fioletowymi kropkami. Interesujące są również owoce – mają kształt długich, cienkich strąków i utrzymują się na drzewie długo po opadnięciu liści, niekiedy także w zimie.

Wymagania

Aby jednak katalpa w pełni mogła zaprezentować swoją niebagatelną urodę, wymaga spełnienia pewnych warunków środowiskowych. Poza ciepłym, słonecznym i osłoniętym stanowiskiem, potrzebuje również lekkiego, przepuszczalnego, żyznego i raczej suchego podłoża, o odczynie lekko zasadowym lub obojętnym. Nie będzie dobrze rosła na glebach ciężkich, gliniastych i podmokłych. Surmie, szczególnie w młodym wieku, nie są w pełni mrozoodporne.

Dlatego przez kilka pierwszych lat wskazane jest osłanianie pnia na okres zimy włókniną lub słomianymi matami. Dobrze jest również wyściółkować ziemię przy podstawie drzewa (zapobiega to także parowaniu i wysuszaniu gleby). Katalpa nie wymaga cięcia, z wyjątkiem gałęzi uszkodzonych po zimie lub uschniętych.

Katalpa – odmiany

Do niewielkich ogródków lepiej jest wybierać odmiany, które zajmują niewiele miejsca. Jedną z nich jest ’Nana’ osiągająca 3–5 m wysokości. Niestety, nie wytwarza ona kwiatów, a co za tym idzie – również oryginalnych, strąkowych owocostanów. Nadrabia jednak zwartym i uroczym pokrojem korony. Najczęściej szczepi się ją na wysokim pniu i kształtuje nieduże drzewko.

Ciekawą i bardzo popularną odmianą jest osiągająca podobne rozmiary ’Aurea’ o bladożółtych, aksamitnych liściach oraz ładnej, zaokrąglonej koronie. Wytwarza ona kwiaty, które są duże, białe z fioletowoczerwonymi i żółtymi cętkami. Zebrane są w wiechowate kwiatostany i pojawiają się w VI–VII.

Katalpa – aranżacja i zastosowanie

Katalpy najlepiej prezentują się w nasadzeniach pojedynczych, w których ich regularne, okrągłe korony tworzą atrakcyjne punkty widokowe. Szczególnie kontrastowy efekt daje odmiana ’Aurea’ na tle ciemnej zieleni. Może być sadzona pojedynczo lub w zestawieniach barwnych z innymi drzewami lub wysokimi krzewami. Surmie dobrze też sprawdzają się w szpalerach np. wzdłuż ścieżek i chodników, a także w kącikach wypoczynkowych, gdzie oprócz dekoracji mogą stworzyć miły, ocieniony zakątek, zapewniający w gorące, letnie popołudnia upragniony cień. Formy krzaczaste surmii mogą też stanowić tło rabat lub być sadzone w kompozycjach z innymi krzewami lub bylinami.

 

Inni czytali również:

Aranżacja altanki w ogrodzie – roślinna oprawa

Zakątek w ogrodzie z pachnącymi roślinami

Krzewy owocowe łatwe w uprawie

Uprawa ziół w ogrodzie

 

Sprawdź, co w bieżącym wydaniu miesięcznika „działkowiec”

 

Źródło: miesięcznik „działkowiec”

Fot: Shutterstock.com. T. Ciesielski, L. Sokołowska

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x