Jaką mieszankę traw wybrać do ogrodu?

Podziel się

Wiosną często decydujemy się na zakładanie lub regenerację trawnika. Trzeba przy tym pamiętać, że zdecydowanie większe szanse na sukces daje nam zastosowanie odpowiedniej mieszanki nasion. Jaką mieszankę traw wybrać do naszego ogrodu?

Warto więc dowiedzieć się co najlepiej wybrać, a czego należy unikać, tym bardziej, że na rynku pod tym względem czyha na nas wiele pułapek.

Jaką mieszankę traw wybrać? Nie dajmy się zwieść 

Nie należy sugerować się opakowaniem, nazwą ogólną mieszanki traw podawanym przez producenta przeznaczeniem oraz atrakcyjnie niską ceną. Szczególnie uważnie należy sprawdzać nasiona, których cena jest niższa niż 1215 zł za kilogram.  

Mieszanki do zakładania trawników rekreacyjnych

Mieszanki do zakładania lub renowacji trawników rekreacyjnych, nazywanych również użytkowymi, zakładanych w miejscach zapewniających trawom optymalne warunki wzrostu i rozwoju, powinny składać się z trzech, i tylko trzech podstawowych gatunków traw: życicy trwałej (Lolium perenne), formy rozłogowej kostrzewy czerwonej (Festuca rubra ssp. genuina) i wiechliny łąkowej (Poa pratensis). Optymalne proporcje pomiędzy tymi komponentami powinny wynosić: 2535% życicy trwałej, 4550% kostrzewy czerwonej i 2025% wiechliny łąkowej. 

Większy niż podany udział życicy trwałej może sprzyjać lepszemu zadarnieniu w pierwszych latach, lecz obniża trwałość lub zagęszczenie murawy po 45 latach. 

Niedostateczna ilość wiechliny łąkowej zazwyczaj wpływa na ograniczoną trwałość i mniejszą odporność na intensywne użytkowanie starszych trawników. 

Na glebach słabszych lub przy nawożeniu niższym niż zalecane, należy stosować mieszanki traw z mniejszą ilością życicy i większą kostrzewy czerwonej. 

Do regeneracji 

Mieszanki do podsiewu murawy, wykonywanego zazwyczaj po wczesnowiosennej lub wrześniowej wertykulacji, powinny składać się z większej ilości życicy trwałej (nawet 5070%), która najszybciej rozwija się po zasiewie i konkuruje z już rosnącymi gatunkami. Do podsiewu można używać nasion wymieszanych z wilgotnym piaskiem lub lekką piaszczystą glebą niezawierającą nasion chwastów. Mieszaninę taką należy przygotować na 34 dni przed wysiewem; wówczas wschody nastąpią w ciągu 23 dni pod warunkiem regularnego podlewania zasiewu. 

W naszym sklepie mamy również ozdobne trawy:

Jaką mieszankę traw wybrać? Etykiety 

Skład mieszanki traw uwzględniający zastosowane gatunki i odmiany zamieszczony musi być na każdej partii nasion (nawet na opakowaniach 1kilogramowych). Najczęściej podany jest na niewielkiej, zazwyczaj zielonej etykiecie. 

Jednolity wysiew mieszanki uzyskamy stosując specjalne siewniki
Jednolity wysiew mieszanki uzyskamy stosując specjalne siewniki

Czego unikać przy doborze mieszanki traw? 

Dodatek jakiejkolwiek innej trawy w mieszance może okazać się mało znaczący, ale znacznie częściej jest po prostu szkodliwy dla walorów estetycznych i użytkowych murawy. Zarejestrowane w kraju inne gatunki traw gazonowych jak np. forma kępowa i półkępowa kostrzewy czerwonej, kostrzewa nitkowata, kostrzewa szczeciniasta, mietlica pospolita, mietlica rozłogowa, tymotka łąkowa i wiechlina zwyczajna, mają znaczenie marginalne i służą do zakładania trawników specjalistycznych. 

W ostatnich latach narasta problem stosowania kostrzewy trzcinowej (Festuca arundinacea). Jest ona coraz powszechniej spotykanym gatunkiem mieszankach na trawniki rekreacyjne. Ta bardzo trwała i odporna na różne czynniki środowiskowe trawa, zalecana jest do zadarniania terenów trudnych. Wyróżnia się w murawie rekreacyjnej, wykształcając duże, zbite kępy, z których wyrastają długie i szerokie blaszki liściowe. Wysiana nawet w niewielkiej ilości w mieszance traw, pozostanie najtrwalszym komponentem murawy. 

Odrębny problem stanowi wykorzystywanie w mieszankach trawnikowych intensywnie rosnących, krótkotrwałych, zazwyczaj 2letnich, gatunków traw pastewnych, takich jak: życica wielokwiatowa, życica westerwoldzka, życica mieszańcowa. Nawet kilkuprocentowy dodatek jednej z nich zagłusza w pierwszym roku wzrost pozostałych gatunków i niweczy możliwość założenia trwałego trawnika. Zdarza się jednak, że w mieszankach opisywanych na opakowaniach jako trawnikowestosowany jest nawet 4060% udział najtańszej w produkcji życicy wielokwiatowej. Należy unikać zakupu i stosowania takiego materiału siewnego!

Dobra mieszanka traw umożliwia uzyskanie efektownej i trwałej murawy przez wiele sezonów
Dobra mieszanka traw umożliwia uzyskanie efektownej i trwałej murawy przez wiele sezonów

 

Inni czytali także:

Zakładanie trawnika – jakie trawy wybrać?

Trawy ozdobne zamiast murawy

Jak dbać o trawnik latem?

 

Źródło: miesięcznik „działkowiec”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się