Jak stworzyć bajkowy ogród?
Jak stworzyć bajkowy ogród, aby cieszyć się magicznym światem – u siebie? W każdym z nas, gdzieś głęboko w środku duszy, nadal ukryte jest dziecko.
„Dziecko”, pełne wyobraźni, które lubi oglądać filmy i czytać o baśniowych światach.
Jak stworzyć ogród bajkowy?
Dobrze jest najpierw wybrać temat naszej bajki, zdecydować się na styl, w jakim ją stworzymy. Czy będzie to ogród leśnych elfów i rusałek? Czy orientalny z baśni tysiąca i jednej nocy? Czy przywodzący na myśl wiejskie klimaty, z dekoracjami z drewna i słomy? A może steampunkowy – z bajki technicznej lub w klimacie gotyckim, pełen ażurowych ornamentów?
Podstawą każdego ogrodu są rośliny, tak też jest w przypadku ogrodów bajkowych. W nowo zakładanym ogrodzie posadźmy więc takie drzewa, krzewy i byliny, które będą pasowały do charakteru naszej bajki.
Aby stworzyć bajkowy klimat, wystarczy dobrać odpowiednie detale, będące elementem scenografii takiego ogrodu. Takie dekoracje możemy wykonać sami, lub kupić gotowe w sklepach ogrodniczych. Znajdziemy w ich mnóstwo ciekawych drobiazgów – np. kamienie, bajkowe postacie, gotowe wodne kaskady. Pamiętajmy jednak, aby kupować takie, które są estetyczne i wykonane z dobrych materiałów.
Do stworzenia bajkowego klimatu polecamy rośliny z naszej oferty! Zajrzyj na stronę www.dzialkowiecsklep.pl – satysfakcja z zakupów gwarantowana!
- Elfy i rusałki – zamieszkają chętnie w nieco dzikim, cienistym ogrodzie leśnym. Rosną w nim m.in. świerki, mchy, paprocie i zawilce. Wśród kamieni płynie strumyczek. Jest cicho. Pod rozłożystymi liśćmi funkii i dzwonków możemy znaleźć ślady elfów – niewielkie drzwiczki do ich domostwa, zagubione kluczyki, wiszące pomiędzy starymi konarami drewniane mosty… Jeśli będziemy mieć wielkie szczęście, może uda nam się dojrzeć samego elfa.
- Jak stworzyć ogród bajkowy w wiejskim klimacie? Słomiane strachy na wróble, ubrane w zgrzebne koszule czują się najlepiej przy wiejskich, drewnianych chatach. Zobaczyć je można, jak stoją wśród zbóż, na słonecznych, kwietnych łąkach lub przy grządce z warzywami. Tuż obok, przy malwach, dziewannach, macierzankach i wrzosach, w kolorowym ulu mieszkają pszczoły. Na płocie suszą się gliniane garnki. Dorodne dynie wygrzewają się na słońcu. Podobnie jak kot, który leniwie się przeciąga.
- Za wykutą z metalu, niemalże koronkową bramką, rozpościera się cienisty, tajemniczy, gotycki ogród. Sprawia wrażenie nieco zaniedbanego i opuszczonego. Otacza go rozsypujący się, kamienny mur. Gałęzie starych drzew zwieszają się do ziemi, pod nimi znajdziemy zapomnianą studnię i niewielką ławeczkę. Wokół pną się róże i bluszcze. Gdzieniegdzie można natrafić na nietoperze, żaby oraz koty. Po zmroku palą się świece w wiktoriańskich latarenkach.
- Jak stworzyć ogród z baśni 1000 i 1 nocy? Na upalnym tarasie lub niewielkim patio, wśród prostych w formie ścian nowoczesnej zabudowy, rozwieszone są wzorzyste zasłony w jaskrawych barwach. Na drewnianym, rzeźbionym podeście leżą miękkie materace i poduszki z frędzlami. Do tej bajki pasują atrakcyjnie kwitnące kwiaty m.in. peonie, liliowce, oraz owoce aż się proszące o skosztowanie. Wieczorem bajkowy klimat utrzymamy zapalając lamy i kadzidełka. Zapach rosnącej obok letniej maciejki sprawi, że bajka przeniknie wszystkimi zmysłami.
- Ogród w klimacie steampunku dobrze wygląda w mieście. Jednolite tło zimozielonych roślin lub gładką ścianę ożywią fantazyjnie skomponowane elementy maszyn i koła zębate zespawane tak, aby tworzyły niesamowitą rzeźbę, futurystyczny mechanizm. Z różnych metalowych części mogą powstać nieziemskie, wesołe stworki. Ogród steampunkowy będzie jeszcze ciekawszy, jeśli po zmierzchu podkreślimy go kolorowym światłem.
- A krasnale? Jeśli bardzo je kochamy i mimo wszystko chcemy je u siebie gościć, zróbmy dla nich nieszablonowe otoczenie. W ogrodzie bajkowym mogą one mieć formę żartu – witając gości na naszej posesji w zabawnym ujęciu, np. w ukłonie lub tabliczką zapraszającą do odwiedzenia, lub kontynuacji ogrodu elfów, gdzie wystające korzenie, woda, kamienie i rośliny o dużych liściach stworzą minibajkowy świat dla naszych kolorowych krasnali.
Skoro już wiesz stworzyć ogród bajkowy, to sięgnij jeszcze po wiedzę zawartą w tych artykułach:
Urban farm – uprawa warzyw i owoców w centrach miast
Warzywne ciekawostki cz.2 (warzywa egzotyczne)
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot. Shutterstock.com