Jak się pozbyć skrzypu?
Na działce przy lesie od pewnego czasu zaczął rosnąć skrzyp. Gleba raczej kwaśna. Wapnowanie nie pomogło. Jak się pozbyć skrzypu?
Skrzyp jest pospolitym, trudnym do zwalczenia chwastem wieloletnim, którego uciążliwość wynika z budowy organu podziemnego (korzenie nawet do 2 m).
Podczas uprawy mechanicznej kłącza łatwo rozrywają się i nawet z niewielkiej części powstaje nowa roślina.
Dawniej skrzyp uważany był za roślinę wskaźnikową gleb kwaśnych. Okazało się jednak, że gatunek ten dobrze radzi sobie także na glebach zasadowych (dzięki produkowaniu przez korzenie i uwalnianiu do strefy wokół korzeni wydzielin o kwaśnym odczynie). Liczne występowanie skrzypu przypisywane jest również nieuregulowanym stosunkom wodnym i jest związane z wysoką wilgotnością głębszych warstw gleby.
Skrzyp można też wykorzystać w pożytecznym celu. Będąc jednym ze składników preparatów roślinnych pomaga w skutecznej ochronie roślin przed chorobami i szkodnikami. Zachęcamy do zakupu naszego e-booka „Preparaty roślinne”.
Jak się pozbyć skrzypu – co robić?
- Wykonać analizę chemiczną gleby, by poznać jej odczyn
Jeżeli gleba jest faktycznie kwaśna, jesień jest idealnym terminem na wapnowanie. Najlepszym nawozem wapniowym, szczególnie na gleby lekkie, jest wolno i delikatnie działające wapno węglanowe (np. kreda nawozowa, dolomit). Po wysypaniu nawóz wapniowy korzystnie jest przemieszać z warstwą uprawną. Zachowujemy co najmniej 2-tygodniowy odstęp między wapnowaniem a stosowaniem nawozów mineralnych i organicznych.
- Uregulować stosunki wodne panujące w glebie
Dobre rezultaty osiągniemy uprawiając rośliny na nawozy zielone, zwłaszcza z rodziny bobowatych, pobierających dużą ilość wody z gleby. Dodatkowo dobrze okrywają i cieniują glebę, uniemożliwiając wzrost skrzypu.
- Jak się pozbyć skrzypu bez herbicydów
Skrzyp odznacza się dużą odpornością na środki chwastobójcze. Nie ma potrzeby użycia herbicydu, choćby dlatego, że może wystąpić zjawisko kompensacji chwastów (licznego pojawu innych gatunków, odpornych na dany preparat), a skrzyp szybko zregeneruje się i wznowi wzrost. Zastosowanie ww. metod powinno być skuteczne.
Polecamy inne materiały na naszym portalu:
Czym ściółkować? Ściółka z ziół i chwastów w ogrodzie
Mech na trawniku – skuteczne metody usuwania
Jak się pozbyć ślimaków z ogrodu?
Grzybki w trawniku – jak się ich pozbyć?
Gnojówka ze skrzypu i inne preparaty roślinne (wideo)
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot. Shutterstock.com